Co należy zrobić, by zostać oficerem?
By zostać oficerem wojskowym należy spełniać określone wymagania i warunki. Taka osoba powinna mieć ukończoną akademię wojskową, wyższą szkołę oficerską bądź studium oficerskie.
By zostać oficerem wojskowym należy spełniać określone wymagania i warunki. Taka osoba powinna mieć ukończoną akademię wojskową, wyższą szkołę oficerską bądź studium oficerskie.
I etap – warunki zostania oficerem wojskowym
Po pierwsze powinieneś mieć obywatelstwo polskie i nie być karanym sądownie. By ubiegać się o to przyjęcie do szkoły oficerskiej powinieneś dostarczyć świadectwo dojrzałości. Musisz też być osobą zdolną fizycznie i psychicznie do pełnienia służby wojskowej. W dodatku by się tam dostać należy mieć ukończone 18 lat. Jeśli spełniasz wszystkie powyższe wymagania możesz przejść do etapu II.
II etap – złożenie wniosku
Drugi etap polega na złożeniu odpowiedniego wniosku o przyjęcie do szkoły oficerskiej, który jest adresowany do komendanta wybranej szkoły. Do wniosku należy dołączyć kilka dokumentów, m.in. życiorys, akt urodzenia, świadectwo dojrzałości, dyplom ukończenia studiów magisterskich, świadectwo o niekaralności, kopię dowodu osobistego, 4 zdjęcia legitymacyjne i ankietę osobową.
III etap – badania lekarskie
Trzeci etap rekrutacji polega na dostarczeniu do służb wojskowych badań lekarskich. Wojskowa Komisja Uzupełnień kieruje osobę ubiegającą się o przyjęcie do szkoły oficerskiej na badania fizyczne i psychiczne. Dzięki nim Komisja Wojskowa sprawdza, czy kandydat nadaje się do pełnienia służby wojskowej.
IV etap – egzaminy
Czwartym, ostatnim etapem rekrutacji są egzaminy, w skład których wchodzi test sprawności fizycznej, test z wybranych przedmiotów, analiza opinii wojskowej pracowni wojskowej, a także rozmowa kwalifikacyjna.
Po ukończeniu studiów w szkole oficerskiej Prezydent RP promuje absolwenta na pierwszy stopień oficerski, czyli na podporucznika. Następnie powołuje się tę osobę do stałej służby wojskowej w jednostce wojskowej.
Ile zarabia oficer?
Oficerowie młodsi, według statystyk i danych z GUS-u przeciętnie zarabiają 5 470 złotych brutto miesięcznie, inaczej jest w przypadku oficerów starszych, którzy zarabiają 7 640 złotych brutto. Najmniejszą płacę mają szeregowi, wynosi ona 3 154 złotych brutto na miesiąc, a najwięcej generałowie – ich wynagrodzenie to 14 294 złotych brutto.
- Strażak to bardzo odpowiedzialny zawód. Dowiedz się, co zrobić, by zostać strażakiem?
- By zostać strażnikiem miejskim, musisz posiadać obywatelstwo polskie. Ile zarabia strażnik miejski?
- W Polsce na zawód marynarza przygotowują trzy specjalne placówki. Dowiedz się, jak zostać marynarzem.
- By zostać żołnierzem należy posiadać obywatelstwo polskie i spełniać inne zasady. Zarobki żołnierza różnią się przede wszystkim od stopnia i wykształcenia.