kobieta na rolkach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Ćwiczenia na wzmocnienie serca

Jak wzmocnić serce? Najprostszym sposobem jest aktywność fizyczna. Dzięki ćwiczeniom wszystkie mięśnie, w tym także mięsień sercowy, stają się lepiej ukrwione i silniejsze. Regularny wysiłek fizyczny pozwala także obniżyć ciśnienie krwi.

Jak wzmocnić serce? Najprostszym sposobem jest aktywność fizyczna. Dzięki ćwiczeniom wszystkie mięśnie, w tym także mięsień sercowy, stają się lepiej ukrwione i silniejsze. Regularny wysiłek fizyczny pozwala także obniżyć ciśnienie krwi.

Ćwiczenia aerobowe na mocne serce

W profilaktyce chorób serca, lekarze rekomendują ćwiczenia aerobowe (czyli dotleniające) przez minimum pół godziny. Należy je wykonywać przynajmniej trzy raz w tygodniu. Do ćwiczeń aerobowych zalicza się na przykład wolny jogging, biegi, szybkie marsze. Jeśli jednak nie są to dyscypliny, które mogłyby ci sprawić frajdę, wybierz coś innego. Tak naprawdę każdy wysiłek fizyczny przynosi dobre efekty, o ile jest wykonywany systematycznie.

Jak wzmocnić serce – aqua aerobik

Dla sercowców idealnymi ćwiczeniami jest aqua aerobik. Dzięki wykonywaniu gimnastyki w wodzie organizm nie jest tak mocno obciążony, jak w „suchych” warunkach normalnego ciążenia, a jednocześnie wykonuje ćwiczenia i siłowe, i wytrzymałościowe. Trening w wodzie przyspiesza pracę serca i zmusza ciało do produkcji energii, ponieważ niezależnie od sposobu poruszania się, każda część ciała napotyka na opór ze strony wody. Regularne ćwiczenia wzmacniają serce, które sprawniej pompuje krew, a co za tym idzie - zmniejsza się ciśnienie.

Jak wzmocnić serce – nordic walking

Nordic walking to marsz z kijkami, który ma zwiększać ogólną wytrzymałość fizyczną. Do jego wykonywania nie jest potrzebna specjalistyczna sala – wystarczą specjalne kijki, dzięki którym angażowanych jest nawet 90% mięśni ciała.

Jak wzmocnić serce – Qigong prosto z Chin

Qigong to zestaw ćwiczeń, pochodzący ze starożytnych Chin. Pod koniec lat 80. XX wieku został on oficjalnie uznany w chińskich szpitalach za technikę leczniczą. Istotą tej metody jest przywrócenie i utrzymanie naturalnej harmonii organizmu, by w ten sposób mógł mieć optymalny poziom odporności. Qigong można uprawiać samodzielnie w domu, jednak przed indywidualną praktyką należy opanować ćwiczenia razem z nauczycielem.

 

ciężarna ćwiczy z piłką
©familylifestyle/fotolia
Styl życia
Bezpieczne ćwiczenia dla ciężarnych
Ćwiczenia dla ciężarnych wzmocnią mięśnie i pozwolą utrzymać ciało w dobrej formie. Fitness w wodzie, nordic walking oraz ćwiczenia z piłką zmniejszą ryzyko wystąpienia żylaków i podniosą sprawność układu oddechowego oraz układu krążenia. Poprawią nastrój i dotlenią komórki.

Ćwiczenia dla ciężarnych wzmocnią mięśnie i pozwolą utrzymać ciało w dobrej formie. Fitness w wodzie, nordic walking oraz ćwiczenia z piłką zmniejszą ryzyko wystąpienia żylaków i podniosą sprawność układu oddechowego oraz układu krążenia. Poprawią nastrój i dotlenią komórki. Zalety ćwiczeń dla ciężarnych – wzmocnienie mięśnie, zapobieganie żylakom Ćwiczenia dla ciężarnych poprawią krążenie i przyspieszą metabolizm. Dzięki systematycznemu wysiłkowi fizycznemu kobiecie łatwiej będzie utrzymać prawidłową wagę. Ćwiczenia dla ciężarnych wzmocnią mięśnie brzucha i dna miednicy, co może mieć pozytywny wpływ na przebieg porodu i powrót do formy po ciąży. Kobiety w ciąży, które regularnie się gimnastykują odczuwają mniejsze zmęczenie przy wykonywaniu codziennych obowiązkó w. Rzadziej dotyczą ich problemy takie jak rozstępy czy cellulit. Ćwiczenia dla ciężarnych zmniejszają obrzęki i przeciwdziałają zaparciom. Aktywność fizyczna dotlenia organizm, korzystnie wpływa na psychikę i nastrój. Dzięki ćwiczeniom dla ciężarnych kobiety czują się silniejsze i bardziej pewne siebie. Ćwiczenia dla ciężarnych – z piłką, fitness w wodzie, nordic walking Ćwiczenia dla ciężarnych nie powinny obciążać i forsować organizmu. Tygodniowo należy poświęcać około 2-2,5 godziny na wykonywanie ćwiczeń . Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności kobieta w ciąży powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który wyrazi opinię czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania treningów.   Ćwiczenia z piłką. Tego typu ćwiczenia pozwalają kobiecie przygotować się do porodu. Wzmacniają mięśnie. Likwidują bóle kręgosłupa oraz podnoszą sprawność układu oddechowego i układu krążenia.   Usiądź na piłce. Nogi rozstaw na szerokość bioder. Złap równowagę i wykonuj powolne kuliste ruchy bioder. Ruchy...

kobieta na basenie
Flickr/appaIoosa/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jakie korzyści daje uprawianie aqua aerobiku?
Aqua aerobik jest formą aktywności fizycznej dla wszystkich osób, bez względu na wiek, kondycję i stan zdrowia. Mogą ćwiczyć osoby po kontuzji, niepełnosprawne i kobiety w ciąży, ponieważ nie ma ryzyka wystąpienia urazów. Aqua aerobik nie zawsze wymaga umiejętności pływania. Wynika to z tego, że ćwiczenia przeprowadza się w wodzie o różnej głębokości: do pasa, do klatki piersiowej i jeszcze głębiej, gdy osoba wykonująca ćwiczenia nie ma kontaktu z dnem basenu. Aqua aerobik nie obciąża stawów, bo ciało człowieka w wodzie jest lżejsze.

Aqua aerobik jest formą aktywności fizycznej dla wszystkich osób, bez względu na wiek, kondycję i stan zdrowia. Mogą ćwiczyć osoby po kontuzji, niepełnosprawne i kobiety w ciąży, ponieważ nie ma ryzyka wystąpienia urazów. Aqua aerobik nie zawsze wymaga umiejętności pływania. Wynika to z tego, że ćwiczenia przeprowadza się w wodzie o różnej głębokości: do pasa, do klatki piersiowej i jeszcze głębiej, gdy osoba wykonująca ćwiczenia nie ma kontaktu z dnem basenu. Aqua aerobik nie obciąża stawów, bo ciało człowieka w wodzie jest lżejsze. Zalety aqua aerobiku Aqua aerobik wpływa korzystnie na sylwetkę Aqua aerobik jest kombinacją aerobiku, elementów pływania i gimnastyki korekcyjnej. Można ćwiczyć z akcesoriami, takimi jak piłki, motylki czy piankowe hantle, albo bez. Polecany jest osobom, które chcą osiągnąć sportową sylwetkę. Dzięki regularnym ćwiczeniom można uzyskać smukłą figurę i zredukować tkankę tłuszczową . Jednocześnie rozwijają się mięśnie, ponieważ w czasie treningu zaangażowane są różne ich grupy. Istotny z punktu widzenia kobiet może być fakt, że aqua aerobik pomaga w usunięciu cellulitu. Aqua aerobik pomaga wrócić do formy Każda gimnastyka wykonywana w wodzie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu oddechowego i krwionośnego człowieka. Aqua aerobik sprzyja powrotowi do aktywności po operacjach i urazach. Ćwiczenia w wodzie stanowią metodę rehabilitacji po złamaniach czy zerwaniu ścięgna. Aqua aerobik uelastycznia mięśnie Ćwiczenia w wodzie przyczyniają się do zwiększenia wytrzymałości organizmu człowieka. Ponadto na skutek tej aktywności mięśnie i ścięgna uelastyczniają się. Co ważne dla osób starszych, aqua aerobik powoduje odciążenie kręgosłupa. Poza tym opóźnia zmęczenie, bo woda stawia opór wykonywanym...

kobieta uprawia jogging z pulsometrem
©Lars Zahner/Fotolia
Styl życia
Biegasz i nie chudniesz? Dowiedz się jak biegać prawidłowo!
Nie wykonując żadnych ćwiczeń spalamy dziennie około 22 kcal na każdy kilogram ciała, wytwarzając energię niezbędną do funkcjonowania organizmu. Jednak żeby schudnąć, trzeba wprowadzić do swojego stylu życia również aktywność fizyczną połączoną ze zbilansowaną dietą, aby doprowadzić do sytuacji spalania większej ilości kalorii, niż jest przyjmowana.

Nie wykonując żadnych ćwiczeń spalamy dziennie około 22 kcal na każdy kilogram ciała, wytwarzając energię niezbędną do funkcjonowania organizmu. Jednak żeby schudnąć, trzeba wprowadzić do swojego stylu życia również aktywność fizyczną połączoną ze zbilansowaną dietą, aby doprowadzić do sytuacji spalania większej ilości kalorii, niż jest przyjmowana.   Bieganie bardzo skutecznie spala kalorie – z tego punktu widzenia jest najbardziej efektywną formą aktywności ruchowej. W porównaniu do innych ćwiczeń, przynosi efekty szybko, nie wymaga wcześniejszego przygotowania oprócz krótkiej rozgrzewki tuż przed bieganiem. W przeciwieństwie do takich dyscyplin jak nordic walking , jazda na rowerze czy pływanie , nie wymaga specjalnego sprzętu oprócz wygodnych butów, które większość z nas ma w swojej szafie. Biegać można wszędzie – po osiedlu, w lesie, po mieście. Ile kalorii spala bieganie? Liczba spalonych kalorii jest uzależniona od wielu czynników, m.in. tempa, dystansu, pogody, techniki oraz wagi – im więcej ważymy, tym więcej spalimy kalorii. Inaczej też spala kalorie bieganie interwałowe , a inaczej aerobowe. Najskuteczniejszym sposobem na dokładne obliczenie spalonych kalorii jest używanie pulsometrów, które wezmą pod uwagę także tętno i odróżnią, jaki rodzaj biegu uprawiasz. Jak biegać, żeby schudnąć? Do niedawna uważano, że najefektywniejszym sposobem na redukcję tłuszczu jest bieg aerobowy, czyli długi umiarkowanie intensywny wysiłek. Bieganie aerobowe, czyli cardio, należy trenować codziennie przez minimum 30-40 minut, aby wywołać efekt spalania tkanki tłuszczowej. Godzina biegania ze średnią intensywnością pozwala spalić około 350 kcal.   Obecnie coraz częściej podkreśla się plusy wynikające ze stosowania biegów interwałowych, które polegają na wykonywaniu naprzemiennie bardzo dużego wysiłku z pełniącym...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner