wdzięczna kobieta
©michaelheim/Fotolia.com
Styl życia

Wdzięczność jako odpowiedź na rosnący poziom niezadowolenia i frustracji

Wdzięczność jest dobrą reakcją na rosnący poziom depresji i niepokoju we współczesnym świecie. Praktykowanie jej poprawia jakość życia oraz zmniejsza stres, lęk czy niepokój. Doświadczanie wdzięczności należy praktykować małymi krokami, poprzez np. okazywanie jej osobom, które nam pomogły.

Wdzięczność jest dobrą reakcją na rosnący poziom depresji i niepokoju we współczesnym świecie. Praktykowanie jej poprawia jakość życia oraz zmniejsza stres, lęk czy niepokój. Doświadczanie wdzięczności należy praktykować małymi krokami, poprzez np. okazywanie jej osobom, które nam pomogły.

 

W ciągu codziennych wydarzeń, rzadko jesteśmy za coś wdzięczni. Jeśli już, to w kontekście prezentów lub czyjejś pomocy. Okazuje się jednak, że im więcej wdzięczności odczuwamy, tym jesteśmy szczęśliwsi.

Kasia gotuje z Polki.pl: wigilijne śledzie

Wdzięczność we współczesnym świecie

W ostatnich czasach można zaobserwować znaczny wzrost depresji  i nerwic. Przyczyna tego może leżeć w stosunku do życia. Poczucia, że pewne rzeczy nam się należą, jesteśmy coraz bardziej roszczeniowi. Mamy w głowie pewne wyobrażenie, jak powinna wyglądać praca, partner i ludzie dookoła. Gdy świat nie spełnia tych oczekiwań, stajemy się coraz bardziej sfrustrowani i niezadowoleni. Myślimy, że dopiero kiedy spełnimy pewne cele w przyszłości, osiągniemy szczęście.

 

Wdzięczność to poczucie, że nic nam się od świata nie należy, a to co mamy, zostało nam jakby podarowane. Gdy coś otrzymujemy, automatycznie staramy za to podziękować. Uczucie wdzięczności odnosi się więc do wszystkiego, co mamy w życiu: łóżka, na którym się budzimy, porannej kawy, partnera lub dzieci. Życie wydaje się dużo przyjemniejsze, gdy poczucie ciągłego niedostatku zastąpi się wdzięcznością za to, co się ma.

Korzyści płynące z praktykowania wdzięczności

Badania wskazują, że odczuwanie szczęścia w życiu w 40% wynika z naszego nastawienia. Jest to więc obszar zupełnie zależny od nas. Badania pokazały, że wysoki poziom wdzięczności wpływa na:

  • lepszą jakość życia,
  • większe zaufanie do ludzi,
  • wyższe poczucie własnej wartości,
  • większą kontrolę emocji,
  • głębsze relacje z ludźmi,
  • niższy poziom lęku i stresu.

Jak praktykować wdzięczność?

Praktyka wdzięczności nie jest czymś, czego można nauczyć się w ciągu jednego dnia. Jest to proces, który z każdym krokiem przybliża nas do wewnętrznego spokoju ducha i harmonii. W tym celu warto skorzystać z kilku porad.

  • Pod koniec każdego dnia zapisuj w przeznaczonym do tego notesie 30 rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Zastanów się, co dobrego cię spotkało. Z pozoru trudne zadanie może okazać się wartościową lekcją.
  • Stwórz list do siebie, w którym napiszesz, za co jesteś sobie wdzięczny. Możesz być zupełnie szczery, pozostanie on tylko twoją tajemnicą, do której możesz wracać w chwili zwątpienia.
  • Spotkaj się z kimś, kto bardzo ci pomógł w życiu. Powiedz mu jak jest dla ciebie ważny i podziękuj mu za to.

Używaj częściej słowa „dziękuję”. Niech nie będzie to jednak puste słowo. Skup się na jego treści i poczuj jego znaczenie.

 

Kobieta medytuje na plaży
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wewnętrzna spójność kluczem do zdrowia
Do samopoznania niezbędna jest umiejętność introspekcji, czyli patrzenia wewnątrz siebie, analizy swoich uczuć, stanów, myśli.

Do samopoznania niezbędna jest umiejętność introspekcji, czyli patrzenia wewnątrz siebie, analizy swoich uczuć, stanów, myśli.   Wokół metod badania samego siebie narosło wiele mitów i nieporozumień. Jedno z nich dotyczy lansowania modelu „zdrowej osobowości” , jakby istniał tylko jeden. W rzeczywistości jesteśmy zbyt odmienni pod względem doświadczenia życiowego, cech temperamentalnych i zdolności, by określić jeden wzorzec, jedynie słuszny model. Lata medytacji nie zmienią osoby impulsywnej w powściągliwą, a nieśmiałej w duszę towarzystwa. Ważniejsza od zmian na siłę jest akceptacja, samoświadomość i związane z nią poczucie koherencji, czyli spójności.   Pojęcie koherencji wprowadził Aaron Antonovsky, który wychodził z założenia, że ono jest kluczem do zdrowia. To dzięki niemu ludzie potrafią poradzić sobie ze stresem i wrócić do zdrowia.   Na poczucie koherencji składają się trzy wymiary: poznawczy, czyli poczucie zrozumiałości – polega na tym, że czujemy, iż to co się dzieje wokół, jest dla nas zrozumiałe, możemy też przewidzieć jak potoczą się dalsze wypadki; poznawczo-instrumentalny, czyli poczucie zaradności, to przekonanie, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z daną sytuacją, ponieważ mamy dostęp do wszystkich potrzebnych zasobów. Ogólnie zasobami nazywa się umiejętności, wiedzę, wsparcie innych osób, itp.; emocjonalno- motywacyjny , czyli poczucie sensowności. Odnosi się do tego, jak odczuwamy sensowność naszych działań – czy warto się starać i angażować.   Ogólnie rzecz biorąc, poczucie koherencji to zespół przekonań na temat swój, otaczającego świata i ludzi . Badania wskazują na to, że im wyższy stopień koherencji, tym większa szansa na odporność na stres, jakość życia i mniejsze ryzyko wystąpienia depresji . Wysoki poziom poczucia koherencji wpływa także na...

uśmiechnięci kobieta i mężczyzna na rowerach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Skąd wziąć energię, gdy nic się nie chce – 6 sposobów
Zwiększony poziom energii sprawia, że jesteśmy pewniejsi siebie, bardziej zmotywowani, wydajniejsi oraz po prostu szczęśliwsi. Umysł ma także ogromny wpływ na poziom energii fizycznej – gdy jesteśmy bardziej zmotywowani, częściej praktykujemy zdrowe nawyki żywieniowe i bardziej o siebie dbamy.

Zwiększony poziom energii sprawia, że jesteśmy pewniejsi siebie, bardziej zmotywowani, wydajniejsi oraz po prostu szczęśliwsi. Umysł ma także ogromny wpływ na poziom energii fizycznej – gdy jesteśmy bardziej zmotywowani, częściej praktykujemy zdrowe nawyki żywieniowe i bardziej o siebie dbamy.   To, w jaki sposób o sobie myślimy, ma ogromny wpływ na to, jak postrzegają nas inni. Skąd jednak wziąć pozytywną energię i jak sobie jej dodać? Jak dodać sobie energii? 1. Bądź wdzięczny – przypomnij sobie rzeczy, za które czujesz wdzięczność. Doceń to, co pozytywnego spotkało cię w życiu. Nawet jeśli nie odczuwasz w tej chwili satysfakcji ze swojej pracy , pomyśl że w ogóle jakąś masz – zarabiasz pieniądze, możesz żyć samodzielnie i być niezależną osobą. Poza tym każda trudność, jaka cię spotkała w życiu, nauczyła cię czegoś nowego, każde doświadczenie jest cenną lekcją życia. 2. Otocz się wspaniałymi ludźmi – budowanie relacji nas uszczęśliwia i dodaje energii. Spędzaj czas z ludźmi, którzy myślą pozytywnie i sami też mają dużo energii. Jeśli w twoim życiu jest ktoś, kto zachowuje się jak wampir energetyczny i pozbawia cię entuzjazmu, rozważ czy jest sens utrzymywać taką relację. 3. Wyjdź na zewnątrz – wystawienie ciała na działanie światła słonecznego daje organizmowi witaminę D , co także zwiększa energię. Poza tym ciała i umysły są stworzone do tego, by funkcjonować w ciągu dnia, dlatego też przebywanie na zewnątrz, w naturalnym świetle daje im sygnał do tego, że powinny mieć więcej energii. 4. Praktykuj minimalizm – naucz się mówić „nie” i eliminować nadmiar ze swojego życia. Wyrzuć to, czego nie potrzebujesz. Im mniej masz rzeczy w swoim życiu, tym więcej miejsca na to, czego naprawdę chcesz. 5. Jedz zdrowo – zapewniaj swojemu organizmowi odpowiednią dawkę witamin i...

kobieta w ciąży przykrywa głowę poduszką
©detailblick-foto/Fotolia
Styl życia
Jak sobie radzić podczas depresji ciążowej?
Nie musisz cierpieć z powodu depresji ciążowej przez całą ciążę. Z leczeniem nie należy zwlekać, ponieważ depresja ciążowa może wywołać przedwczesny poród, wpłynąć na niższą masę urodzeniową dziecka, a w okresie niemowlęcym może mieć konsekwencje w postaci zaburzeń lękowych. Przy łagodnym przebiegu depresji może wystarczyć zmiana stylu życia.

Nie musisz cierpieć z powodu depresji ciążowej przez całą ciążę. Z leczeniem nie należy zwlekać, ponieważ depresja ciążowa może wywołać przedwczesny poród, wpłynąć na niższą masę urodzeniową dziecka, a w okresie niemowlęcym może mieć konsekwencje w postaci zaburzeń lękowych. Przy łagodnym przebiegu depresji może wystarczyć zmiana stylu życia. Farmakologiczne leczenie depresji ciążowej W przypadku podejrzenia epizodu depresyjnego należy się skonsultować z psychologiem lub psychiatrą, ponieważ może zajść potrzeba rozpoczęcia leczenia w przypadku, gdy objawy są poważne. Podczas ciąży leczenie farmakologiczne jest otoczone licznymi obostrzeniami i tylko psychiatra będzie wiedział, jakie leki i w jakiej dawce będą bezpieczne dla zdrowia dziecka. Generalnie jednak lekarze starają się unikać ich podawania do momentu, kiedy depresja może być dla matki i dziecka bardziej niebezpieczna niż ewentualne skutki uboczne leków. Zmiana stylu życia złagodzi objawy depresji ciążowej Niezależnie od leczenia i stosowanych farmaceutyków, możesz także sama o siebie zadbać i sprawić, by objawy nie były aż tak dokuczliwe. Troskę o stan emocjonalny traktuj tak samo priorytetowo, jak o stan fizyczny: odpoczywaj tak dużo, jak tylko możesz – kładź się wcześnie spać, śpij do późna lub ucinaj sobie drzemki, gdy tylko możesz. Zmęczenie może nasilać wahania nastroju. spędzaj czas na zewnątrz – wychodź na spacery do parku lub lasu, zaplanuj wypad nad jezioro. Spędzanie czasu na łonie natury redukuje poziom stresu i łagodzi objawy depresji. daj sobie na wstrzymanie! Nie musisz załatwiać wszystkiego, co dotyczy dziecka, akurat teraz. Reorganizacja szafy, przemeblowanie, rezerwacja miejsca w żłobku, przedszkolu, szkole... Jeśli coś jest pilne, pozwól by zrobili to za ciebie twoi bliscy. dbaj o zbilansowaną dietę w czasie ciąży –...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik