Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
kobieta siedząca na wybrzeżu
©olly/Fotolia
Styl życia

Inteligencja intrapersonalna, czyli wniknięcie w głąb siebie

Inteligencja intrapersonalna (wewnętrzna) przejawia się w tzw. mądrości życiowej i silnej woli do pracy nad sobą. Osoby o wysokim poziomie inteligencji intrapersonalnej bywają nieśmiałe, skryte, chętnie przelewają swoje myśli i uczucia na papier.

Inteligencja intrapersonalna (wewnętrzna) przejawia się w tzw. mądrości życiowej i silnej woli do pracy nad sobą. Osoby o wysokim poziomie inteligencji intrapersonalnej bywają nieśmiałe, skryte, chętnie przelewają swoje myśli i uczucia na papier.

Inteligencja intrapersonalna – cechy

Osoba o wysokim poziomie inteligencji intrapersonalnej wnikliwie analizuje zachowanie swoje i innych. O wysokiej inteligencji intrapersonalnej, czyli intuicyjnej, mogą świadczyć:

 • praca nad słabymi i mocnymi cechami charakteru;
 • prowadzenia bloga, pamiętnika, dziennika;
 • wyciąganie wniosków z własnych błędów;
 • umiejętność do samomotywacji;
 • refleksyjna natura;
 • skłonność do rozważań filozoficznych;
 • preferowanie przebywania w samotności;
 • chęć rozwoju osobistego;
 • wysoka intuicja;
 • konsekwencja;
 • odpowiedzialność;
 • niekiedy nieśmiałość.

Dzieci o inteligencji intuicyjnej zazwyczaj nie są doceniane w szkole, ponieważ nauczyciele preferują osoby aktywne, zgłaszające się, udzielające odpowiedzi natychmiast po zadaniu pytania. Tymczasem osoby o wysokiej inteligencji intrapersonalnej potrzebują czasu na zastanowienie się, wnikliwie analizują problem, zanim udzielą odpowiedzi. Nauczyciele postrzegają je zwykle jako uczniów wycofanych, nieaktywnych.

Inteligencja intrapersonalna – preferowane zawody

Osoba o inteligencji intrapersonalnej dobrze sprawdzi się jako filozof. Wysoki poziom inteligencji intuicyjnej przyda się w tzw. wolnych zawodach, np. pracy jako psychoterapeuta, psycholog, poeta. Zawód teologa czy adwokata także pozwala się spełnić osobom o wysokim poziomie inteligencji intuicyjnej.

 

Aby stworzyć optymalne warunki dla osób o inteligencji intrapersonalnej, należy dać im możliwość wyboru własnego tempa pracy, zakresu obowiązków, możliwość samodzielnego przyswajania wiedzy. Warto, aby rodzice zachęcali dziecko do czytania biografii, książek poświęconych rozwojowi osobistemu, magazynów psychologicznych, medytacji, treningu interpersonalnego.

zebranie służbowe
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Inteligencja interpersonalna – umiejętność tworzenia relacji z ludźmi
Termin „inteligencja społeczna” utworzył w 1920 roku amerykański psycholog – Edward Thorndike. Pojęcie rozpropagował współczesny psycholog i publicysta naukowy - Daniel Goleman, który przedstawił osiem typów inteligencji w książce „Inteligencja społeczna”.

Termin „inteligencja społeczna” utworzył w 1920 roku amerykański psycholog – Edward Thorndike. Pojęcie rozpropagował współczesny psycholog i publicysta naukowy - Daniel Goleman, który przedstawił osiem typów inteligencji w książce „Inteligencja społeczna”. Inteligencja interpersonalna – cechy Osoba, która ma wysoko rozwiniętą inteligencję interpersonalną lubi przebywać pośród ludzi . Jest doskonałym słuchaczem, co bardzo ceni sobie jej najbliższe otoczenia. Inteligencja interpersonalna przejawia się na następujące sposoby: bardzo dobre rozumienie innych osób; kontrola własnych emocji; natychmiastowe zauważanie zmian w nastroju innych osób; doskonałe przeczuwanie intencji innych; demaskowanie manipulacji ; umiejętne prowadzenie negocjacji; łatwość w rozwiązywaniu konfliktów; swobodne posługiwanie się komunikacją niewerbalną; pozyskiwanie wiedzy przez kontakt z innymi ludźmi; różnorodność zainteresowań; uczestnictwo w różnych zajęciach dodatkowych; uwagi krytyczne stają się motywacją do działania; asertywność i komunikatywność; łatwość w nawiązywaniu nowych znajomości ; umiejętność radzenia sobie ze stresem ; tendencja do bycia liderem; wyrozumiałość. Inteligencja interpersonalna – sposoby postępowania Jeżeli dziecko przejawia wysoki poziom inteligencji społecznej, należy umożliwić mu jak największy kontakt z rówieśnikami – wychodzić na plac zabaw, do parku, kina. Nauka z innymi dziećmi oraz zespołowe zabawy sprawią, że dziecko będzie rozwijało swój naturalny talent. Inteligencja interpersonalna a pełniony zawód Osoby o wysokim poziomie inteligencji społecznej doskonale radzą sobie na stanowiskach kierowniczych. Bardzo dobrze radzą sobie...

kobiety w tańcu
©DragonImages/Fotolia
Styl życia
Inteligencja kinestetyczna, czyli „żywe srebro” - nauka przez doświadczanie
Inteligencja kinestetyczna charakteryzuje dzieci, które znajdują się w nieustannym ruchu. A. Powell i D. Markowa (nauczycielki i matki) – autorki książki „Twoje dziecko jest inteligentne” opracowały indywidualne wzorce myślenia – sposób gromadzenia i przetwarzania informacji przez umysł. Aby wspierać potencjał dziecka, konieczne jest poznanie specyfiki potrzeb pociechy na trzech poziomach: świadomości, podświadomości i nieświadomości. Dzieci bardzo różnią się między sobą – każde z nich reprezentuje jeden z sześciu wzorców myślenia. Dziecko o inteligencji kinestetycznej uczy się poprzez doświadczanie. Ten typ indywidualnego wzorca myślenia określa się terminem „żywe srebro”.

Inteligencja kinestetyczna charakteryzuje dzieci, które znajdują się w nieustannym ruchu. A. Powell i D. Markowa (nauczycielki i matki) – autorki książki „Twoje dziecko jest inteligentne” opracowały indywidualne wzorce myślenia – sposób gromadzenia i przetwarzania informacji przez umysł. Aby wspierać potencjał dziecka, konieczne jest poznanie specyfiki potrzeb pociechy na trzech poziomach: świadomości, podświadomości i nieświadomości. Dzieci bardzo różnią się między sobą – każde z nich reprezentuje jeden z sześciu wzorców myślenia. Dziecko o inteligencji kinestetycznej uczy się poprzez doświadczanie. Ten typ indywidualnego wzorca myślenia określa się terminem „żywe srebro”. Inteligencja kinestetyczna – cechy Dzieci o inteligencji kinestetycznej wyróżniają się w klasie – nie potrafią usiedzieć w miejscu. Niestety, często właśnie z tego powodu są nielubiane przez nauczycieli i rówieśników. Tymczasem przebywanie w ruchu jest dla dzieci o wzorcu „żywe srebro” czymś zupełnie naturalnym. Osobę o inteligencji kinestetycznej można poznać po następujących cechach: dziecko ciągle się wierci; posiada bardzo dobrą koordynację ruchową i zmysł równowagi; jest bardzo gibkie i zręczne; lubi odgrywać scenki, brać udział w zajęciach teatralnych; układa modele trójwymiarowe, np. rzeźby; uwielbia majsterkować; często i dużo gestykuluje; ma bardzo dobrą orientację przestrzenną; chce wszystkiego dotknąć; chętnie podpatruje, a następnie samo wykonuje określoną czynność; najtrudniej uczy się poprzez samo omówienie jakiejś kwestii; lubi kontakt z przyrodą. Dziecku należy zapewnić jak najwięcej przerw oraz zapisać je na zajęcia ruchowe, zgodne z jego zainteresowaniami, np. taniec, karate, basen...

para w łóżku
© Kaspars Grinvalds/Fotolia.com
Styl życia
Inteligentni w łóżku – ten rodzaj inteligencji możesz poprawić!
Marty Klein, seksuolog i terapeuta, w książce „Inteligencja seksualna” definiuje ją jako samoświadomość, samoakceptację i komunikację. Tego wszystkiego można się nauczyć, a co za tym idzie – można zwiększyć swój poziom inteligencji seksualnej.

Marty Klein, seksuolog i terapeuta, w książce „Inteligencja seksualna” definiuje ją jako samoświadomość, samoakceptację i komunikację. Tego wszystkiego można się nauczyć, a co za tym idzie – można zwiększyć swój poziom inteligencji seksualnej. Czym jest inteligencja seksualna? Na inteligencję seksualną składa się kilka czynników: poczucie humoru, umiejętność rozluźnienia się, umiejętność do skoncentrowania się i zignorowania dystraktorów (czynniki, które przeszkadzają), samoakceptacja – szczególnie akceptacja swojego ciała, umiejętność okazania pożądania, umiejętność rozmawiania o antykoncepcji i chorobach przenoszonych drogą płciową, odczuwanie przyjemności z dotykania siebie podczas seksu, umiejętność cieszenia się seksem „na trzeźwo”, bez uprzedniego picia alkoholu , wiedza na temat seksu i ciała, realistyczne oczekiwania względem siebie i drugiej osoby, realistyczna samoocena swojej seksualności niezależnie od wydajności seksualnej. W dużym skrócie inteligencja seksualna jest więc wiedzą na temat seksu, świadomością własnego ciała i swoich emocji , które są niezbędne do tego, aby seks był satysfakcjonujący. Jak zwiększyć inteligencję seksualną? Żeby zwiększyć inteligencję seksualną należy przede wszystkim przeanalizować to, jak wygląda obecne życie seksualne i jakie są względem niego oczekiwania : jak chcesz czuć się podczas seksu? w jakich sytuacjach zbliżenie cię najbardziej cieszyło? czego się wstydzisz podczas seksu i dlaczego? co i kiedy zwykle rozprasza podczas zbliżenia? co wiesz o ciele swoim i swojego partnera/partnerki? Za kluczowe Marty Klein uważa dwa zagadnienia – samoakceptację i komunikację. Bez pokochania swojego ciała takiego, jakim jest, trudno...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner