zeznania podatkowe
©Pio Si/Fotolia
Styl życia

Formy opodatkowania przy prowadzeniu działalności gospodarczej

Prowadząc działalność gospodarczą mamy możliwość wyboru różnych form jej opodatkowania. Wybór taki zależy, między innymi, od formy prowadzenia tej działalności. Poszczególne formy opodatkowania, jakie mamy do wyboru przy prowadzeniu przedsiębiorstwa określonego rodzaju, są bardziej lub mniej opłacalne.

Prowadząc działalność gospodarczą mamy możliwość wyboru różnych form jej opodatkowania. Wybór taki zależy, między innymi, od formy prowadzenia tej działalności. Poszczególne formy opodatkowania, jakie mamy do wyboru przy prowadzeniu przedsiębiorstwa określonego rodzaju, są bardziej lub mniej opłacalne.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej: wybór

Wyboru formy opodatkowania podatkiem PIT, jakiej będziemy podlegać, dokonać należy podczas rejestracji firmy, lub na początku kolejnego roku podatkowego – do 20. stycznia. Jeśli przy rejestracji nie dokonamy wyboru sposobu opodatkowania, wówczas automatycznie zostaniemy objęci opodatkowaniem na podstawie zasad ogólnych, co nie wyłącza jednak możliwości późniejszej zmiany tej formy. Rodzaje opodatkowania są mniej lub bardziej opłacalne w zależności od formy naszej działalności, nie przy każdej działalności można też zastosować każdą z nich.

 

Przedsiębiorca, zakładając działalność gospodarczą, może zdecydować się na jedną z kilku form ponoszenia tego ciężaru:

  • wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli według stawek 18 i 32%,
  • dokonać wyboru podatku liniowego w wysokości 19%,
  • zdecydować się na zryczałtowane formy opodatkowania: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Opodatkowanie na zasadach ogólnych polega na tym, że do wysokości pewnej kwoty (aktualnie 85 528 zł) opłacamy podatek według stawki 18%, a powyżej tej kwoty – jest to 32 %. Rozwiązanie to jest korzystne dla tych przedsiębiorców, którzy nie osiągają dochodów większych niż 100 tys. zł. Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych możliwe jest skorzystanie z szeregu przywilejów – ulgi prorodzinnej, kwoty zwolnionej z podatku czy możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

Podatek liniowy

Podatek liniowy jest stały i wynosi 19% bez względu na wysokość dochodu przedsiębiorcy. Z tego względu rozwiązanie to jest korzystne przy wysokich dochodach, jego stosowanie wyklucza jednak skorzystanie z przywilejów przynależnych płatnikom PIT na zasadach ogólnych.

Formy zryczałtowane

Formy zryczałtowane są możliwe do wyboru w przypadku wykonywania działalności pozarolniczej, gdy przychód firmy w roku poprzednim nie wyniósł więcej niż równowartość 150 tys. euro, o ile dany rodzaj działalności nie został wyłączony od możliwości opłacania ryczałtu. Stawki są stałe i zróżnicowane w zależności od prowadzonej działalności. Ryczałt ewidencjonowany różni się od karty podatkowej tym, że w tym drugim przypadku nie trzeba prowadzić ewidencji przychodów.


młody przedsiębiorca
©Peter Atkins/Fotolia
Styl życia
Własna działalność gospodarcza – podatek dochodowy od osób fizycznych
Wszystkie osoby fizyczne zobowiązane są do uiszczania podatku dochodowego. Jeśli osoba taka zakłada własną działalność gospodarczą, to przysługuje jej możliwość wyboru pomiędzy kilkoma dostępnymi formami opodatkowania, a opłacalność każdej z nich dla prowadzonej przez siebie działalności może wykalkulować sam.

Wszystkie osoby fizyczne zobowiązane są do uiszczania podatku dochodowego. Jeśli osoba taka zakłada własną działalność gospodarczą, to przysługuje jej możliwość wyboru pomiędzy kilkoma dostępnymi formami opodatkowania, a opłacalność każdej z nich dla prowadzonej przez siebie działalności może wykalkulować sam. Podatek dochodowy od osób fizycznych Obowiązek ponoszenia ciężaru PIT dotyczy wszystkich osób fizycznych osiągających przychód z działalności zarobkowej, również tych prowadzących własną działalność gospodarczą. Oblicza się go od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania tego przychodu. Opłacany jest w cyklach miesięcznych lub kwartalnych, rozliczany zaś jest w urzędzie skarbowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika , czyli miejscowość, gdzie osoba ta stale przebywa z zamiarem stałego pobytu. Zarówno sam podatek, jak i zaliczkę na jego poczet podatnik ma obowiązek wyliczać sam. Zobowiązany jest także do jego regularnego uiszczania – do 20. dnia kolejnego miesiąca. Podatek dochodowy od osób fizycznych: forma opodatkowania Przedsiębiorca, zakładając działalność gospodarczą, może zdecydować się na jedną z kilku form ponoszenia tego ciężaru: wybierając opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli według stawek 18 i 32%. Ta forma opodatkowania daje możliwość skorzystania z przywileju ulgi prorodzinnej czy kwoty wolnej od podatku, dokonując wyboru podatku liniowego w wysokości 19%, opłacając zryczałtowane formy opodatkowania: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową. Jeśli przedsiębiorca, rejestrując swoją działalność , nie dokonał wyboru jednej z powyższych form – wówczas objęty jest automatycznie podatkiem dochodowym według zasad ogólnych. Może jednak w późniejszym terminie dokonać takiego wyboru. Możliwa też jest w późniejszym terminie zmiana...

KObieta z dokumentami
©contrastwerkstatt/Fotolia
Styl życia
Kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania?
Zmiana formy opodatkowania działalności gospodarczej jest możliwa pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku lub oświadczenia do US w terminie do 20 stycznia. Termin ten nie obowiązuje, jeśli podatnik chce przejść na opodatkowanie według zasad ogólnych. Aby móc wybrać określoną formę opodatkowania, prowadzona działalność gospodarcza musi spełniać przewidziane w ustawie warunki.

Zmiana formy opodatkowania działalności gospodarczej jest możliwa pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku lub oświadczenia do US w terminie do 20 stycznia. Termin ten nie obowiązuje, jeśli podatnik chce przejść na opodatkowanie według zasad ogólnych. Aby móc wybrać określoną formę opodatkowania, prowadzona działalność gospodarcza musi spełniać przewidziane w ustawie warunki. Zmiana formy opodatkowania działalności gospodarczej: kiedy jest możliwa? Wszystkich przedsiębiorców obowiązuje zasada kontynuowania formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Można jednak zmienić tę formę, składając oświadczenie o zmianie do 20 stycznia roku kalendarzowego, którego ma dotyczyć opodatkowanie.   Wyjątek stanowią podatnicy, którzy z podatku ryczałtowego chcą przejść na ogólne zasady opodatkowania. Mogą oni dokonać tej zmiany również w trakcie roku. Zmiana formy opodatkowania działalności gospodarczej: dostępne formy opodatkowania Podstawową formą opodatkowania jest opodatkowanie według stawek 18% i 32%, w zależności od wysokości dochodu. Jeśli przy zakładaniu działalności gospodarczej nie zostanie wybrany inny sposób opodatkowania – przedsiębiorcę obowiązuje opodatkowanie według skali podatkowej.   Możliwe jest również opodatkowanie podatkiem liniowym w wysokości 19%. Mogą ją wybrać osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą, bądź też wspólnicy spółek cywilnych, jawnych, partnerskich i komandytowych. Opodatkowanie podatkiem liniowym dotyczy dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych Przedsiębiorcy mogą wybrać również opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Opłaca się go od otrzymanych przychodów. W zależności od rodzaju wykonywanej działalności, którą można opodatkować w ten sposób, stawka podatku wynosi...

elegancka kuchnia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ile wynosi podatek dochodowy od wynajmu mieszkania?
Właściciel mieszkania, który pobiera czynsz najmu, musi płacić podatek dochodowy. Może wybrać opodatkowanie według skali podatkowej lub podatek ryczałtowy. Może też wynajmować mieszkanie jako firma i płacić podatek liniowy 19%.

Właściciel mieszkania, który pobiera czynsz najmu, musi płacić podatek dochodowy. Może wybrać opodatkowanie według skali podatkowej lub podatek ryczałtowy. Może też wynajmować mieszkanie jako firma i płacić podatek liniowy 19%.   Podatek od wynajmu mieszkania został uregulowany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek dochodowy od najmu mieszkania: metody opodatkowania Aktualnie ustawa daje możliwość opodatkowania najmu mieszkania na dwa sposoby: według zasad ogólnych, czyli przyjmując stawki 18 i 32%, bądź w ramach ryczałtu ewidencjonowanego , wynoszącego 8,5%. Podatek dochodowy od najmu mieszkania: zasady ogólne Metoda rozliczania według zasad ogólnych obowiązuje, jeśli nie złoży się oświadczenia o rozliczaniu się z najmu za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego bądź rozliczaniu najmu przez założoną przez siebie firmę , gdzie nieruchomość staje się tak zwanym środkiem trwałym, z którego dochód można opodatkować według zasad ogólnych lub na zasadzie podatku liniowego w stałej wysokości 19%.   W razie braku złożenia oświadczenia dochód z najmu rozlicza się wraz z pozostałymi osiąganymi dochodami. Stosuje się wówczas skalę podatkową, czyli stawkę podatku 32% liczy się od dochodu przekraczającego 85 528 zł. Należy pamiętać, że z dochodu z tytułu wynajmowania mieszkania należy rozliczać się nie tylko na koniec roku, ale także w trakcie roku podatkowego , opłacając terminowo zaliczki na podatek dochodowy.   Przy obliczaniu należnego podatku od najmu należy pamiętać też o tym, że wyliczając przychód można obniżyć go o koszty poniesione w celu jego uzyskania. Podatek liczy się jedynie od czystej kwoty dochodu. Podatek dochodowy od najmu mieszkania: ryczałt ewidencjonowany Aby rozliczać się w tej formie należy złożyć specjalne oświadczenie – do 20 stycznia danego roku, a...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak