Reklama

Podczas ciąży kobiecy organizm produkuje duże ilości progesteronu, który powoduje rozluźnienie mięśni i więzadeł. Przez to dźwiganie podczas ciąży grozi kontuzją i może mieć nieprzyjemne skutki, jeśli zostaną nadwyrężone mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu i zwieracz. Ponadto dźwiganie w ciąży może doprowadzić do poronienia lub porodu.

Reklama

Dźwiganie w ciąży może spowodować poronienie albo przedwczesny poród

Podnoszenie ciężkich przedmiotów w czasie ciąży jest zagrożeniem na każdym jej etapie, ale szczególnie niebezpieczne dla matki i dla dziecka jest w pierwszym i trzecim trymestrze. Na początku ciąży może powodować poronienie, zaś w ostatnim trymestrze – przedwczesny poród. Dźwiganie w ciąży w przypadku kobiet pracujących jest określone ustawą. Podnoszony ciężar przy pracy stałej nie powinien przekraczać 3 kilogramów, a przy pracy dorywczej – 5 kilogramów. Każde krwawienie czy plamienie podczas ciąży, które może pojawić się na skutek dźwigania, musi być skonsultowane ze specjalistą ginekologiem.

Kontuzje i dolegliwości jako skutek dźwigania w ciąży

W trakcie ciąży organizm kobiety wytwarza ilości progesteronu pozwalające utrzymać płód przy życiu, ale hormon ten odpowiada także za rozluźnienie mięśni i więzadeł. W związku z tym ciężarne są o wiele bardziej podatne na wszelkie kontuzje podczas podnoszenia ciężkich rzeczy. Dźwiganie w ciąży może skończyć się urazem kręgosłupa, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Niekiedy skutkiem dźwigania mogą być problemy z działaniem układu moczowego, np. nietrzymanie moczu, a także kłopoty z mięśniami miednicy i nasilenie objawów hemoroidów.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama