Zasady prowadzenia własnej działalności gospodarczej na emeryturze
Osoby, które otrzymały prawo do emerytury ze względu na wiek i staż pracy, nie są zmuszone do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, prowadzenie działalności gospodarczej na emeryturze wiąże się ze znacznie niższymi składkami ZUS od działalności.
Osoby, które otrzymały prawo do emerytury ze względu na wiek i staż pracy, nie są zmuszone do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, prowadzenie działalności gospodarczej na emeryturze wiąże się ze znacznie niższymi składkami ZUS od działalności.
Działalność gospodarcza na emeryturze: zalety
Prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną jest najkorzystniejszą formą zarobkowania przez emerytów. Wiąże się z dużą dowolnością sposobu prowadzenia biznesu, uzależnioną od potrzeb konkretnej osoby. Emerytury w naszym kraju często nie są wystarczające dla utrzymania odpowiedniego poziomu życia, dlatego założenie własnej działalności przez emeryta może być najlepszym rozwiązaniem – pobierał wówczas będzie zarówno emeryturę, jak i osiągał dochód z prowadzonej działalności. Jeśli osoba uprawniona do otrzymania emerytury decyduje się pozostać w stosunku pracy, opartym o umowę o pracę, wówczas nie ma prawa do pobierania świadczenia emerytalnego. Także jeśli pobieramy świadczenia z KRUS, renty socjalne, świadczenia przedemerytalne czy wcześniejsze emerytury – wówczas wysokość dodatkowych zarobków będzie miała wpływ na wysokość otrzymywanego świadczenia.
Działalność gospodarcza na emeryturze: założenie działalności
Osoby pobierające emeryturę, aby założyć działalność gospodarczą, muszą złożyć wniosek do CEIDG, który sam w sobie nie wiąże się z opłatą. Ewentualne koszty uzależnione są od rodzaju prowadzonej działalności. Kwestia ta kształtuje się w przypadku emerytów tak samo, jak w przypadku wszystkich innych przedsiębiorców. Dodatkowo, emeryci zobowiązani są również złożyć formularz ZUS ZZA – związany z tym, że mają oni obowiązek opłacać jedynie ubezpieczenie zdrowotne.
Emeryci zobowiązani są do rozliczania swojej działalności gospodarczej na formularzu PIT-36, łącznie z dochodem, jaki otrzymują z tytułu emerytury. Jednakże osoby, które wybrały opłacanie podatku liniowego, rozliczać te przychody powinny osobno – na zeznaniu PIT-36L.
Działalność gospodarcza na emeryturze: składki na ZUS
Emeryt, który prowadzi działalność gospodarczą, obowiązany jest opłacać jedynie składkę zdrowotną. Może jednak być zwolniony z obowiązku jej opłacania, jeśli wysokość jego emerytury nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, oraz jeżeli jego przychody z działalności gospodarczej nie przekraczają miesięcznie połowy kwoty najniższej emerytury, oraz jeśli opłaca podatek w formie karty podatkowej.
- Dochód brutto z działalność gospodarczej to inaczej podatek dochodowy. Dowiedz się o nim więcej.
- Faktura imienna jest wystawiana tym kontrahentom, którzy są osobami fizycznymi.
- Chcesz dofinansować działalność gospodarczą ze środków unijnych? Sprawdź, jak to zrobić.
- Zanim postawisz pierwsze kroki w biznesie, poznaj zasady prowadzenia działalności gospodarczej.
- Praca na etacie ci nie wystarcza? Możesz połączyć ją z działalnością gospodarczą.
- Prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą? Możesz ubezpieczyć się w KRUS.