©YakobchukOlena/Fotolia
Dom

Przyjazne człowiekowi rasy psów: labrador, golden retriever, buldog

©YakobchukOlena/Fotolia

Pies do domu powinien dobrze znosić ograniczenia przestrzeni i nie być zbyt głośny, aby np. nie irytować sąsiadów. Dodatkowo musi być łatwy do wyszkolenia. Najlepiej postawić na jedną z bardziej przyjaznych człowiekowi ras: labradora, golden retrievera, buldoga angielskiego, beagle, collie, pudla czy nowofundlanda.

 

Rodzinny, towarzyski, aktywny i przywiązany do domowników pies to członek rodziny i towarzysz codziennych zabaw. Istnieje kilka ras łagodnych i mało hałaśliwych psów, idealnie nadających się do niewielkich mieszkań i życia pod jednym dachem z innymi zwierzętami.

Pies do domu: jaka rasa jest najlepsza

Przy wyborze psa do domu lub mieszkania należy kierować się:

  • Metrażem powierzchni mieszkalnej. Na niewielkich powierzchniach duże rasy psów, takie jak owczarek niemiecki, dog czy bernardyn nie będą czuć się komfortowo. Ograniczenia przestrzeni mogą negatywnie wpłynąć na ich zachowanie, spowodować apatię bądź nadpobudliwość i niszczenie przedmiotów.
  • Posiadaniem dzieci. Najbardziej wytrzymałe i cierpliwe na okazywanie miłości przez dzieci są labradory, spaniele, maltańczyki, golden retrievery, buldogi angielskie, beagle, collie, pudle i owczarki niemieckie. Lubią zabawę, są wesołe, przywiązują się do opiekunów, są uległe, posłuszne i opiekuńcze.
  • Bliskością sąsiadów. Najgłośniejsze rasy psów to jamniki, sznaucery, terriery, pinczery. Natomiast jedne z najcichszych to najmniej szczekliwy bloodhound, nieuciążliwy rottweiler (duży pies obronny, agresywny wobec intruzów), mało hałaśliwy akita, dorosły golden retriever bądź zrównoważony nowofundland. Dobrze wyszkolone oszczędnie używają swoich strun głosowych, a zostawione same w domu nie sprawiają problemów.
  • Ilością czasu, jaki można psu poświęcić. Jeśli zapewnisz czworonogowi wystarczającą dawkę ruchu na świeżym powietrzu i nie będziesz go zaniedbywać także w czterech ścianach, przyzwyczai się choćby do małego mieszkania. W przeciwnym wypadku nawet duży dom nie rozwiąże problemu i dobrze znoszące ograniczenia przestrzeni takie jak phalene czy shar pei również będą się źle zachowywać.

Dzieci, kot i pies pod jednym dachem – jaką rasę psa wybrać

W dużym, tętniącym życiem domu, hałaśliwy, dokazujący i wiecznie ujadający pies nie pozwoli odpocząć. W takiej sytuacji, zwłaszcza, jeśli w domu są dzieci i inne zwierzęta, najlepiej adoptować lub kupić psa rasy charakteryzującej się cierpliwością, opanowaniem i potulnością w kontaktach. Golden retrievery oraz labradory akceptują inne zwierzęta domowe, nie są agresywne i bywają najlepszymi towarzyszami dziecięcych zabaw. Żywiołowy gryfonik belgijski uwielbia ludzi i najlepiej czuje się w pełnym domu, gdzie zawsze znajdzie się ktoś, za kim będzie mógł podążać krok w krok, do wspólnych harców i głaskania. Spokojne bernardyny uwielbiają zabawę z dziećmi i nie przeszkadza im obecność kotów czy mniejszych psów. Buldogi angielskie są dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi. Zawsze skore do zabawy lub wspólnego leżakowania, nie są hałaśliwe, za to lojalne - łatwo nawiązują kontakt i nie cechują się agresją. Dobroduszny nowofundland osiąga olbrzymie rozmiary, jest jednak przyjazny w stosunku do każdego, nie złości się i nie da się wyprowadzić go z równowagi. Beagle to z kolei rasa szybko ucząca się, aktywna fizycznie i przepadająca za zabawą (oraz dziećmi), zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu.


Więcej na temat psy zwierzęta domowe
Przeładuj

Doda zdradziła nam, gdzie odbędzie się druga edycja koncertu "Artyści przeciw nienawiści"

zobacz 00:49