Ubranka dla noworodka na sznurku
©Nastasia Froloff/Fotolia

Ubranka dla niemowląt, czy jak odróżnić body od rampersów

Ubranka dla noworodka na sznurku
©Nastasia Froloff/Fotolia

Ubranka dla niemowląt dostosowane są do anatomii i zachowania małego dziecka. Są funkcjonalne i zaprojektowane tak, aby można było je łatwo nakładać i zdejmować. Jest to ważne, gdy w grę wchodzi częste zmienianie pieluszki.

 

Wyprawka dla niemowlaka powinna opierać się na ubrankach codziennego użytku. Są to:

  • Body – ubranie nakładane przez głowę na ciało, a zapinane w kroku. Nakłada się je na tułów. Jest wygodne, nie krępuje ruchów rąk, ani nóg. Może mieć rękawy – długie bądź krótkie. Zapięcie body w kroku umożliwia łatwa zmianę pieluchy.

 

  • Pajacyk – zwykle zakładany na body. Często używany jako pidżama w zimniejsze miesiące. Ma nogawki i rękawki oraz zapięcie na brzuszku i wewnętrznej stronie nóg. Dzięki temu, że pajacyk jest ubraniem jednoczęściowym, nie podwija się i dziecko nie jest podwiewane.

 

  • Śpiochy – na przekór nazwie śpioszki nie służą tylko do zakładania ich dziecku podczas snu. Zapinane na ramionkach mogą być zakładane dziecku w ciągu dnia na body – same śpioszki dają niewystarczającą ochronę przed zimnem i nie są formą bielizny. Często nazywane: spodnie na szelkach.

 

  • Rampersy – strój dla niemowląt na cieplejsze miesiące. Posiada nogawki (długie bądź krótkie) i zapinany jest jak pajacyk, czyli zapięcie idzie wzdłuż brzuszka i rozchodzi się na nogawki. W odróżnieniu od pajacyka dziecko w rampersie ma gołe stópki.

 

Ubrania powyżej wymienione są prawdziwym minimum, które niemowlak powinien posiadać. Do pełnej wyprawki powinniśmy dodać kaftanik, koszulkę, dodatki w postaci czapki i skarpetek.


Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30