kobieta w ręczniku staje na wadze łazienkowej
©vladimirfloyd/Fotolia
Styl życia

Ćwiczę i nie chudnę – 5 możliwych przyczyn

Na początku szło ci całkiem nieźle – po tygodniu było 2 kilo mniej, po kolejnym tygodniu 1 kilo, a teraz... waga stoi. Co się stało? Przecież ćwiczysz tak samo intensywnie, trzymasz się ustalonej diety, a progresu nie widać.

Na początku szło ci całkiem nieźle – po tygodniu było 2 kilo mniej, po kolejnym tygodniu 1 kilo, a teraz... waga stoi. Co się stało? Przecież ćwiczysz tak samo intensywnie, trzymasz się ustalonej diety, a progresu nie widać.

Dlaczego waga stoi w miejscu?

1. Błędy w diecie – podczas diety można popełnić oczywiście dużo różnych błędów. Najczęściej zdarza się, że mimo względnego trzymania się założeń diety, jednak zdarza się podjadać – i nie chodzi o kalorycznego ptysia czy paczkę czipsów, ale o pozornie niewinne rzeczy, jak garść orzechów czy nieplanowane jabłko tuż po posiłku. Jeśli twój plan dietetyczny opracował dietetyk, to z pewnością nie bez powodu ułożył posiłki w takiej, a nie innej kolejności – wziął pod uwagę to, jak dużo czasu organizm potrzebuje na to, by strawić danie. Czy wiesz, że jabłko zjedzone na czczo zostanie strawione w pół godziny, a po posiłku już potrzebuje kilku godzin? Nie jest to bez wpływu na przemianę materii i w konsekwencji na powodzenie diety. Jak sobie z tym poradzić? Zacznij prowadzić swój dzienniczek dietetyczny, żeby zweryfikować, czy faktycznie ściśle trzymasz się diety.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: szybki deser z malinami

2. Spalanie mniejszej liczby kalorii niż się sądzi – w internecie znajdziesz mnóstwo tabel i aplikacji, które obliczają, ile kalorii spala się, wykonując dane ćwiczenie. Niestety te dane są tylko orientacyjne i nie powinnaś traktować ich jak wyrocznię. Liczba spalonych kalorii zależy też od kondycji organizmu, od ilości mięśni i tłuszczu, od sprzętu (tak, tak!) i wielu innych niuansów. Natomiast krokomierz obliczy, że skoro przeszłaś drogą z uczelni do pracy w określonym czasie, to na pewno spaliłaś np. 126 kalorii i nie weźmie pod uwagę tego, że cały czas miałaś z górki, szłaś w szpilkach lub adidasach albo ostatni odcinek stojąc na ruchomych schodach, a nie wspinając się na własnych nogach na 3 piętro.

 

3. Brak modyfikacji diety i ćwiczeń – im więcej ważysz, tym więcej potrzebujesz kalorii, a także tym więcej spalasz kalorii. Dlatego jeśli twoja waga się zatrzymała, być może musisz zmniejszyć liczbę przyjmowanych kalorii oraz zwiększyć intensywność treningu, ponieważ wykonując te same ćwiczenia bez 10 kilogramowego obciążenia, spalisz mniej. Zwiększaj także trudność ćwiczeń, ponieważ im ćwiczenie jest dla ciebie łatwiejsze, tym mniej włożysz wysiłku w jego wykonanie.

 

4. Minął pierwszy etap odchudzania – to, że w pewnym momencie waga stoi, jest czymś naturalnym. Na samym początku odchudzania tracisz przede wszystkim wodę i cukry, a dopiero później zaczynasz spalać tłuszcze. Utrata wody z organizmu zawsze jest widoczna na wadze. Jeżeli jesteś pewna, że przestrzegasz diety i ćwiczeń, w dodatku odpowiednio je stopniujesz, bądź cierpliwa – waga w końcu ruszy, tylko organizm potrzebuje więcej czasu na to, by zmusić tłuszcz do spalania.

 

5. A może waga stoi, ale ty wciąż chudniesz – być może twoja waga stoi, ale nie dlatego, że dieta i ćwiczenia są nieskuteczne, tylko dlatego, że tracisz tkankę tłuszczową, a budujesz w ich miejsce mięśnie, które ważą więcej. Dlatego najskuteczniejszym sposobem kontroli tego, jak wyglądają postępy w odchudzaniu jest nie samo ważenie się, ale także sprawdzanie swoich wymiarów.

szczupła dziewczyna w jeansach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Nieznośna oponka na brzuchu – jak z nią walczyć
Oponka na brzuchu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej wynika z niewłaściwego trybu życia, ale niejednokrotnie jej powodem mogą być zmiany hormonalne oraz uwarunkowania genetyczne.

Oponka na brzuchu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej wynika z niewłaściwego trybu życia, ale niejednokrotnie jej powodem mogą być zmiany hormonalne oraz uwarunkowania genetyczne. Jak się pozbyć oponki na brzuchu? Kluczowe jest racjonalne żywienie i dbałość o to, by nie dostarczać organizmowi więcej kalorii, niż tego potrzebuje. Niestety to przede wszystkim niewłaściwa dieta najczęściej odpowiada za uporczywą oponkę na brzuchu.   Staraj się przestrzegać następujących zaleceń: niewielkie ale regularne posiłki, jedzenie o niskim indeksie glikemicznym, picie 2 litrów wody dziennie, ograniczenie węglowodanów, jedzenie warzyw i owoców, ograniczanie tłuszczów, gotowane posiłki (zwłaszcza na parze) zamiast smażonych, ograniczanie soli, wprowadzenie do diety błonnika pokarmowego. Ćwiczenia na oponkę na brzuchu Niestety nie ma ćwiczeń, które spalałyby tylko i wyłącznie tłuszcz zgromadzony wokół brzucha. Tkanka tłuszczowa jest spalana równomiernie na całym ciele, w związku z tym należy wykonywać takie ćwiczenia, które będą pobudzały cały metabolizm i spalały tłuszcz z całego ciała. Dlatego też wykonywanie tylko i wyłącznie na przykład brzuszków lub innych ćwiczeń na mięśnie brzucha nie sprawi, że spalisz w tym miejscu oponkę. Wykonując ćwiczenia na brzuch oczywiście możesz poprawić jego wygląd, ponieważ wzmacniasz mięśnie i ujędrniasz skórę.   Dlatego warto do ćwiczeń cardio lub interwałowych dodać: brzuszki, wymachy nóg, deskę , nożyce pionowe i poziome oraz inne ćwiczenia na mięśnie brzucha . Bardzo dobrze na redukcję boczków, za sprawą wzmocnienia mięśni, działa trening Tiffany . Poza tym staraj się jak najwięcej ruszać – na ile to możliwe zrezygnuj z windy i samochodu i wybieraj się na spacery. Im więcej ruchu, tym więcej...

Na stole leży jabłko, obok zeszytu z notatkami.
©Pio Si/Fotolia.com
Styl życia
Dla kogo odpowiednie są diety 1000, 1200 i 1500 kalorii? Wady i zalety
Diety ograniczające przyjmowanie kalorii dają znaczne efekty w krótkim czasie. Dieta 1000 kcal jest dla osób, którym zależy na szybkim schudnięciu, jednak jest niebezpieczna dla zdrowia. Dieta 1200 kcal jest skierowana do osób otyłych. Natomiast dieta 1500 kcal jest dłuższym i wolniejszym procesem odchudzania, więc jest przeznaczona dla cierpliwych, którym nie zależy na szybkich efektach.

Diety ograniczające przyjmowanie kalorii dają znaczne efekty w krótkim czasie. Dieta 1000 kcal jest dla osób, którym zależy na szybkim schudnięciu, jednak jest niebezpieczna dla zdrowia. Dieta 1200 kcal jest skierowana do osób otyłych. Natomiast dieta 1500 kcal jest dłuższym i wolniejszym procesem odchudzania, więc jest przeznaczona dla cierpliwych, którym nie zależy na szybkich efektach.   Diety z wyznaczonym przedziałem dziennej dawki kalorii są dla osób, które lubią trzymać się określonych ram i zasad żywieniowych. Należy jednak pamiętać, że im mniejszy bilans kaloryczny , tym trudniej o dobre samopoczucie i zdrowy organizm.   Dieta 1000 kcal dla chcących schudnąć w szybkim czasie   Dieta 1000 kcal polega na dostarczaniu mniejszej liczby kalorii niż potrzebuje organizm. Dzięki tej metodzie tygodniowo przyjmuje się o około 7000 tys. mniej kcal, co powoduje utratę jednego kilograma. W kolejnych fazach organizm sam spala tkankę tłuszczową . Dieta 1000 kcal polega na jedzeniu 5 niskokalorycznych posiłków dziennie. Jadłospis składa się z chudego mięsa, warzyw, owoców ryb i kasz. Ta metoda jest wskazana dla osób, które chcą schudnąć w szybkim czasie i są bardzo wytrwałe w swoich postanowieniach. Dieta jest bardzo restrykcyjna, ponieważ należy dokładnie odmierzać porcje i nie przekraczać ilości wyznaczonych kalorii. Na dłuższą metę jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia .   Dieta 1200 kcal dla kobiet z otyłością lub nadwagą   Odchudzająca dieta 1200 kcal polega na dziennym przyswajaniu 1200 kalorii. Średni czas jej stosowania to 4 tygodnie. Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy pić codziennie minimum 2 litry niegazowanej wody oraz napary ziołowe . Dzięki temu organizm będzie nawodniony, a osoba będzie odczuwała mniejszy głód. Dieta...

żółty centymetr krawiecki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dziennik odchudzania – skutecznie cię zmotywuje do kontroli posiłków
Dziennik odchudzania jest nie tylko podstawowym narzędziem pracy dietetyka, ale może być wykorzystywany przez każdą osobę, chcącą zrzucić kilka kilogramów w zdrowy sposób.

Dziennik odchudzania jest nie tylko podstawowym narzędziem pracy dietetyka, ale może być wykorzystywany przez każdą osobę, chcącą zrzucić kilka kilogramów w zdrowy sposób. Po co prowadzić dziennik odchudzania? Prowadząc dziennik odchudzania możesz sprawdzić: regularność posiłków – pięć posiłków dziennie z regularnymi odstępami! kaloryczność – możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że niepozorne i teoretycznie zdrowe przekąski mogą mieć całkiem sporo kalorii, np. orzechy; porę jedzenia – np. cukry proste nie powinny być przyjmowane wieczorem, ponieważ nie zostaną spalone przez organizm. Jeżeli włączysz do dziennika informacje o aktywności fizycznej, będziesz miał lepszy wgląd w: liczbę spalonych kalorii – dzięki temu sprawdzisz bilans kaloryczny, czyli czy nie przyjmujesz więcej kalorii niż spalasz; rodzaj aktywności fizycznej – pozwoli ci to zweryfikować czy wykonywane ćwiczenia są dostatecznie urozmaicone; systematyczność ćwiczeń. Jak prowadzić dziennik odchudzania? W internecie znajdziesz gotowe dzienniki odchudzania, które możesz po prostu wydrukować i wypełniać. Jednak równie dobrze możesz taki dziennik założyć sam w kalendarzu, zeszycie lub nawet na luźnych kartkach – tylko ich nie pogub! Rozpoczynając odchudzanie, zapisz swoje wymiary oraz wagę – dzięki temu będziesz kontrolować postępy. Możesz podzielić kartkę na dwie kolumny i w jednej zapisywać dziennik posiłków z uwzględnieniem: godziny posiłku, konkretnych produktów, które się składały na posiłek, liczby kalorii. Jeśli masz problem z regularnością posiłków, od razu podziel tę kolumnę na śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. To dodatkowo zmotywuje cię do tego, by pilnować jedzenia pięciu posiłków. W drugiej kolumnie stwórz dziennik aktywności...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik