Kobieta otulona kocem
© beautyblowflow/Fotolia.com
Styl życia

Ciągłe uczucie zimna a zaburzone krążenie krwi, choroby i tryb życia

Przyczyną ciągłego uczucia zimna, może być zbyt wysoka temperatura ciała, choroba tarczycy, anemia, niskie ciśnienie krwi, stres, złe odżywianie czy cukrzyca, a także za mała tkanka mięśniowa, odwodnienie oraz niewystarczająca ilość ruchu, snu i nadużywanie alkoholu.

Przyczyną ciągłego uczucia zimna, może być zbyt wysoka temperatura ciała, choroba tarczycy, anemia, niskie ciśnienie krwi, stres, złe odżywianie czy cukrzyca, a także za mała tkanka mięśniowa, odwodnienie oraz niewystarczająca ilość ruchu, snu i nadużywanie alkoholu.

Zepsuta termoregulacja ciała sprawia, że ciągle ci zimno

Bezpośrednio za ciągłe uczucie zimna odpowiada ośrodek termoregulacji, który znajduje się w podwzgórzu. Rzadko zdarza się, by zaburzenia termoregulacji wynikały z uszkodzenia tego ośrodka lub zaburzenia jego pracy. Możliwe jest to w przypadku ciężkich urazów głowy i guza mózgu zajmującego tę część, w której ośrodek termoregulacji się znajduje.

Mało ruchu, złe odżywianie, niedosypianie, stres – oto dlaczego ciągle jest ci zimno

Problemem w zapewnieniu ciepła organizmowi jest nie tylko niedowaga i związana z tym zbyt mała tkanka mięśniowa i tłuszczowa. Ciągłe zimno towarzyszy też wtedy, gdy zbyt mało się ruszamy. Mięśnie podczas pracy wytwarzają ciepło, a krążenie krwi jest lepsze, co wpływa na odczuwanie temperatury.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik z makiem

 

Przyczyną stałego uczucia zimna mogą być niedobory witamin, w tym witaminy B12. Również zbyt mała ilość płynów w organizmie zaburza odczuwanie ciepła i zimna. Permanentny chłód możesz odczuwać również wówczas, gdy nadużywasz alkoholu. Mocne trunki pozornie rozgrzewają, ale w rzeczywistości rozszerzają naczynia i przyspieszają wychładzanie organizmu. Nadużywanie alkoholu zaburza też gospodarkę wodno-elektrolitową, co ma duży wpływ na odczuwanie temperatury.

 

Uczucie chłodu może pojawić się też na początku ciąży. Temperatura ciała może być wówczas podwyższona do około 37°C, a to wystarczy, by odczuwać dyskomfort i zimno.

 

Kolejną przyczyną bywa stres i zmęczenie. Bardzo często za stresem idzie złe odżywianie, brak odpowiedniej ilości snu i fizyczne osłabienie czy wręcz wyczerpanie. To sprawia, że krew zasila głównie najważniejsze organy, słabiej krążąc np. w kończynach.

Choroby, przez które ciągle odczuwasz zimno

  • Przeziębienie i grypa

Infekcje wirusowe i bakteryjne wywołujące stany zapalne w organizmie dają takie objawy jak ciągłe uczucie zimna, osłabienie, a także katar, kaszel, ból głowy, mięśni i stawów. Jeśli ciągle ci zimno, zmierz temperaturę – zapewne okaże się, że jest ona podwyższona. Im wyższa gorączka, tym większe odczucie zimna.

  • Anemia

Ciągłe uczucie zimna i senność to objawy anemii. Jeśli brakuje ci żelaza i witamin z grupy B, to zauważysz u siebie permanentne zmęczenie, bladość, osłabienie i ciągle będzie ci zimno. To wynik zbyt małej liczby czerwonych krwinek, które są odpowiedzialne za dystrybucję tlenu w organizmie.

  • Zaburzenia krążenia

Jeśli należysz do osób cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego, zapewne masz ciągłe uczucie zimna. Chłód odczuwasz z tego powodu, że krew nie może swobodnie krążyć w organizmie i go zasilać. Dzieje się tak m.in. przy miażdżycy oraz rzadkiej chorobie Raynauda.

  • Niedoczynność tarczycy

Zbyt mała ilość hormonów tarczycy powoduje spowolnienie metabolizmu. To dlatego może ciągle być ci zimno. Ciągłe uczucie zimna i senność, wzrost wagi, nadmierne rogowacenie i przesuszenie skóry to objawy niedoczynności tarczycy.

  • Cukrzyca i neuropatia

Neuropatia to choroba nerwów. Może przyczyniać się do zaburzenia w odczuwaniu m.in. ciepła i zimna, ale też bólu. Często występuje jako skutek cukrzycy. Jeśli oprócz tego, że ciągle ci zimno, drętwieją ci palce u stóp i dłoni, zacznij badać poziom cukru we krwi, bo to może pozwolić wcześnie wykryć cukrzycę.

  • Nerwica

Gęsia skórka i ciągłe uczucie zimna towarzyszą nerwicy. Niepokój, lęk, napady paniki, a nawet duszności potęgują wrażenie chłodu, a chłód w ten sam sposób działa na pozostałe objawy. Podczas ataku możliwe są nawet dreszcze.

Jeśli ciągle ci zimno, rozpocznij leczenie i zmień tryb życia

Leczenie ciągłego uczucia zimna powinno być przyczynowe, ale w wielu przypadkach kończy się na nakładaniu ciepłych ubrań i przykrywaniu się kocem czy piciu rozgrzewających napojów. Permanentne uczucie chłodu powinno skłonić cię do bacznej obserwacji swojego trybu życia i ewentualnej jego zmiany, jeśli masz za dużo stresu, źle się odżywiasz lub zbyt mało ruszasz. Gdy przyczyną uczucia zimna jest choroba, możesz ją wyleczyć i pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. W anemii konieczne jest uzupełnienie niedoboru żelaza, w cukrzycy – kontrolowanie poziomu cukru we krwi, a nerwica wymaga wizyty u psychologa lub psychiatry. Pomoc w przypadku niedoczynności tarczycy uzyskasz od endokrynologa, a gdy powodem ciągłego odczuwania zimna jest złe krążenie – udaj się do kardiologa.

 

Kobieta zagląda do pustej lodówki
© lulu/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny ciągłego uczucia głodu
Ciągłe uczucie głodu objawia się nie tylko samym łaknieniem, ale nawet ssaniem w żołądku. Może być wynikiem niewłaściwego żywienia, silnego stresu lub braku odpowiedniej ilości snu.

Ciągłe uczucie głodu objawia się nie tylko samym łaknieniem, ale nawet ssaniem w żołądku. Może być wynikiem niewłaściwego żywienia, silnego stresu lub braku odpowiedniej ilości snu.   Inne przyczyny ciągłego uczucia głodu to choroby, ciąża, zmiany hormonalne i problemy o podłożu psychicznym. Ciągłe uczucie głodu, a złe żywienie Jeśli pomiędzy posiłkami mijają 4 godziny lub więcej, od tego momentu aż do kolejnego posiłku odczuwa się ciągłe uczucie głodu i jest to normalna reakcja organizmu. Powinno się jeść 5-6 małych posiłków w trakcie dnia – regularne jedzenie niweluje głód. Ssący, permanentny głód pojawia się też u osób, które jedzą regularnie słodycze. Cukry w dużych ilościach dają zastrzyk energii, ale jest to stan chwilowy, a po nim poziom glukozy spada, a organizm domaga się jego uzupełnienia. Także nieodpowiednio skomponowane dania mogą być przyczyną ciągłego odczuwania głodu mimo regularnego jedzenia. Dotyczy to posiłków o zbyt wysokim indeksie glikemicznym i dużej ilości węglowodanów. Mimo sytości po jedzeniu w krótkim czasie może pojawić się ponownie głód . To wynik skoków poziomu cukru we krwi po spożyciu nieodpowiednio zbilansowanej diety. Niekiedy ciągłe uczucie głodu jest objawem zbyt małej ilości płynów w organizmie, dlatego należy się odpowiednio nawadniać.  Ciągłe uczucie głodu, a tryb życia Uczucie ciągłego głodu towarzyszy zwykle osobom, które żyją w stresie. Silne emocje i napięcie zwiększają łaknienie i zaburzają prawidłowe odczuwanie głodu i sytości. Bezpośrednią przyczyną ciągłego odczuwania głodu są zmiany chemiczne zachodzące pod wpływem stresu związane z leptyną, neuropeptydem Y i kortyzolem. Długotrwały stres sprzyja też występowaniu otyłości brzusznej i ogólnemu odkładaniu tkanki tłuszczowej – za sprawą kortyzolu. Silny i długotrwały stres wzmaga apetyt na...

Kobieta śpi na biurku
© Kaspars Grinvalds/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny ciągłej senności
Złe odżywianie i niedobór snu a także choroby mogą być przyczyną senności i zmęczenia. Czasem do poprawy samopoczucia wystarczy zmiana trybu życia, a w niektórych przypadkach konieczne jest podjęcie leczenia.

Złe odżywianie i niedobór snu a także choroby mogą być przyczyną senności i zmęczenia. Czasem do poprawy samopoczucia wystarczy zmiana trybu życia, a w niektórych przypadkach konieczne jest podjęcie leczenia. Ciągłe uczucie senności i chłodu – jakie są tego przyczyny? Jeśli ciągle chce ci się spać i jeść, musisz przyjrzeć się swojemu trybowi życia – czy nie brakuje ci snu, podstawowych składników odżywczych lub ruchu. Możliwe przyczyny permanentnego odczuwania senności, zimna i łaknienia mogą być proste, ale niekiedy są nimi choroby wymagające leczenia. Niedożywienie . Osłabienie, zmęczenie i ciągłe uczucie senności oraz zimna przy niedożywieniu wynikają przeważnie z braku wystarczającej ilości minerałów i witamin, a niekiedy także z niedoboru podstawowych składników, takich jak cukry, tłuszcze czy białko. Organizm nie ma siły ani produktów do wytwarzania energii, a zatem przełącza się w tryb przetrwania, ograniczając funkcjonowanie i powodując wymienione dolegliwości. Niedobór i zaburzenia snu. Podobny wpływ na organizm co niedożywienie ma niedobór snu lub sen słabej jakości, np. częste budzenie się w nocy. Zaburzeniem – dość niebezpiecznym – jest też bezdech senny. Dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę. Jeśli nie wypoczywa w nocy, to w ciągu dnia jest zmęczony i senny. Anemia. Uczucie zimna, senności i głodu bywają objawem anemii. Dolegliwości z nią związane wynikają ze zbyt małej liczby czerwonych krwinek. Przez to krew nie jest w stanie zaopatrywać wszystkich komórek ciała w tlen i substancje odżywcze, a to skutkuje osłabieniem, zmęczeniem i sennością oraz ciągłym odczuwaniem zimna i głodu. Cukrzyca. Niebezpieczna u diabetyków jest hipoglikemia, gdy poziom cukru we krwi mocno spada, wówczas senność i osłabienie...

Napis - hormones
© greenapple78/Fotolia.com
Styl życia
10 oznak zaburzeń hormonalnych
Wahania wagi, zmiany skórne i zaburzenia miesiączkowania to niektóre objawy zaburzeń hormonalnych. Zaburzenia hormonalne wpływają też na kondycję psychiczną i ogólne samopoczucie.

Wahania wagi, zmiany skórne i zaburzenia miesiączkowania to niektóre objawy zaburzeń hormonalnych. Zaburzenia hormonalne wpływają też na kondycję psychiczną i ogólne samopoczucie.   Diagnostyką i leczeniem tego typu zaburzeń zajmuje się endokrynolog i to on powinien ustalić przyczynę i znaleźć sposób na jej leczenie. A oto najczęstsze objawy zaburzeń hormonalnych. 1. Tycie lub chudnięcie idiopatyczne Wahania wagi to jeden z najczęstszych objawów zaburzeń hormonalnych. Tycie jako symptom zaburzeń hormonalnych jest skutkiem niedoczynności tarczycy, natomiast znaczna utrata wagi o niewyjaśnionych przyczynach to następstwo nadczynności tarczycy . Pierwszym badaniem w diagnostyce nieprawidłowej pracy tarczycy jest poziom TSH. Zwykle niedoczynność nadnerczy powoduje spadek wagi przez brak apetytu, nudności i wymioty, biegunkę i bóle brzucha. Spadek masy ciała może być również objawem niedoczynności przysadki mózgowej. 2. Cechy męskie u kobiet Gdy androgeny, czyli męskie hormony płciowe, są produkowane w nadmiarze w kobiecym organizmie, skutki tego są widoczne w postaci wirylizmu, a szczególnie hirsutyzmu . Zaburzenia hormonalne tego typu powodują nadmierne owłosienie m.in. na plecach, brzuchu, pośladkach i na twarzy . Sylwetka może przybierać męskie kształty – szerokie barki i zmniejszenie piersi, powiększenie łechtaczki. Przyczyną tych zaburzeń jest nadczynność jajników lub nadnerczy. 3. Zmiany skórne – trądzik, łojotok, przebarwienia Trądzik androgenny jest bardzo częstym objawem zaburzeń hormonalnych u kobiet. Wygląda on jak trądzik młodzieńczy, ale dotyczy kobiet, których okres dojrzewania się zakończył . Pojawia się w postaci zaskórników, grudek lub ropnych wykwitów na twarzy i dekolcie, a nawet górnej części pleców. Bezpośrednią przyczyną jest to, że skóra na skutek zbyt dużej ilości androgenów produkuje nadmierne...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik