Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
dieta pszeniczna
©Lsantilli/fotolia
Styl życia

Dieta pszeniczna – zalety i wady

Dieta pszeniczna to kuracja odchudzająco-oczyszczająca, jednak ze względu na małą różnorodność składników odżywczych nie powinna być stosowana przez dłuższy czas. Dieta pszeniczna należy do grupy tzw. monodiet, czyli diet opartych na jednym typie pokarmów. Głównym składnikiem diety pszenicznej jest oczywiście gotowana pszenica.

Dieta pszeniczna to kuracja odchudzająco-oczyszczająca, jednak ze względu na małą różnorodność składników odżywczych nie powinna być stosowana przez dłuższy czas. Dieta pszeniczna należy do grupy tzw. monodiet, czyli diet opartych na jednym typie pokarmów. Głównym składnikiem diety pszenicznej jest oczywiście gotowana pszenica.

Na czym polega dieta pszeniczna

Celem diety pszenicznej jest nie tylko utrata kilogramów, ale także oczyszczenie organizmu z toksyn. Jadłospis jest banalnie prosty – w ciągu dnia należy jeść posiłki złożone wyłącznie z gotowanej pszenicy. Aby dodać ziarnom nieco smaku można wykorzystać pokrzywę, kiełki pszenicy i mniszek lekarski. Nie ma ograniczeń co do ilości jedzonej pszenicy, poza trzema głównymi posiłkami można sięgać po nią, gdy pojawia się głód. Przed przystąpieniem do diety należy się do niej przygotować, tzn. ograniczać pokarmy ciężkostrawne. Również po zakończeniu kuracji mięso i inne produkty należy włączać do jadłospisu stopniowo.

Jak długo powinna trwać dieta

Dieta pszeniczna trwa od 3 do 12 dni i jej czas uzależniony jest zarówno od potrzeb organizmu, jak i jego „typu cieplnego”. W zaleceniach diety można spotkać się z opisami typów organizmów ciepłolubnych i zimnolubnych. Pszenica określana jest tutaj jako pokarm zimny, zatem dłużej z jej właściwości mogą korzystać osoby o typie ciepłolubnym (czyli te, które mają wyższe ciśnienie, dobrze czują się w chłodniejszych pomieszczeniach itp.). Z kolei osoby, których stopy i dłonie często są zimne, a ciśnienie jest niższe, nie powinny pozostawać na diecie pszenicznej dłużej niż trzy dni, gdyż ta monodieta określana jest jako dodatkowo wychładzająca organizm.

Argumenty przeciwko diecie pszenicznej

Dietetycy odradzają stosowanie monodiet czy głodówek, gdyż jedynie dobrze zbilansowane i racjonalne odżywianie, które stanie się nawykiem żywieniowym zapewni szczuplejszą sylwetkę i brak efektu jo-jo. Ryzyko stosowania monodiet jest zawsze podobne – pozbawienie organizmu niezbędnych substancji odżywczych (ze względu na ubogi jadłospis), a co za tym idzie ogólne osłabienie organizmu i pogorszenie samopoczucia. Osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, nerwowego czy krwionośnego powinny decyzję o stosowaniu diety pszenicznej skonsultować z lekarzem.

 

Jeśli mimo wszystko zapadnie decyzja o stosowaniu diety pszenicznej, pamiętać należy o przyjmowaniu dużej ilości płynów – zwłaszcza wody, ale też naparów ziołowych czy herbat owocowych.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
pomarańcza
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dieta 800 kcal oczyści organizm z toksyn
Dieta 800 kcal jest niskokaloryczną dietą, która powinna dostarczyć organizmowi (jak sama nazwa wskazuje) 800 kcal w ciągu jednego dnia. Dietetycy i lekarze uważają, że dieta ta jest szkodliwa dla organizmu.

Dieta 800 kcal jest niskokaloryczną dietą, która powinna dostarczyć organizmowi (jak sama nazwa wskazuje) 800 kcal w ciągu jednego dnia. Dietetycy i lekarze uważają, że dieta ta jest szkodliwa dla organizmu. Dieta 800 kcal – na czym polega? Dieta 800 kcal polega na dostarczeniu organizmowi 800 kcal dziennie, co jest bardzo małą dawką. Dieta ma na celu nie tylko odchudzenie, ale i oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn . Diety nie można stosować dłużej niż 7 dni, ponieważ dłuższe przestrzeganie jej zasad wywoła efekt jojo i będzie szkodliwe dla zdrowia. Po tym czasie należy stopniowo powracać do bardziej kalorycznych posiłków. Podczas głodówki zaleca się przyjmowanie produktów pełnoziarnistych zbożowych, warzyw, owoców, jogurtów greckich i naturalnych, a także soku ze świeżo wyciśniętych owoców lub warzyw. W trakcie diety należy również pić duże ilości wody mineralnej (co najmniej 2 litry dziennie). Osoby stosujące dietę powinny unikać picia kawy, herbaty i alkoholu . Ponadto dieta zabrania jedzenia tłustych wędlin, tłustych produktów mlecznych, słodyczy i przekąsek (chipsy, paluszki, krakersy). W ciągu tygodnia można zrzucić 1-2 kg. Dieta 800 kcal – jak powinien wyglądać jadłospis? Dieta 800 kcal składa się z pięciu posiłków w ciągu dnia. Należy je przyjmować regularnie, co 3-4 godziny. śniadanie I - pierwszy posiłek powinien zawierać nie więcej i nie mniej niż 200 kcal. Może się składać z owsianki, czy jogurtu naturalnego z owocem. śniadanie II - drugie śniadanie to zaledwie 80 kcal. Najlepszym pomysłem na ten posiłek jest warzywo, np. marchewka, czy pokrojone rzodkiewki. obiad - obiad ma największą liczbę kalorii, a jego wartość wynosi około 280 kcal. Na obiad warto jeść chude mięso. Może to być filet drobiowy (100 g) z dodatkiem pomidorów, chleba razowego, czy kaszy gryczanej. podwieczorek - podwieczorek, tak...

Surowy łosoś, awokado i orzechy na drewnianej desce.
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia
Dieta 1200 kalorii – wady, zalety i zasady diety
Dieta 1200 kalorii polega na zastosowaniu w ciągu dnia takiego jadłospisu, który dostarczy do organizmu o 500 kalorii mniej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie (1700-1900). Według założeń diety 1200 kalorii po tygodniu stosowania można stracić około kilograma.

Dieta 1200 kalorii polega na zastosowaniu w ciągu dnia takiego jadłospisu, który dostarczy do organizmu o 500 kalorii mniej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie (1700-1900). Według założeń diety 1200 kalorii po tygodniu stosowania można stracić około kilograma. Fundamentalne zasady diety 1200 Dzienne spożycie kalorii u kobiet nie powinno być niższe niż 1200, a u mężczyzn 1500 . W diecie 1200 kalorii około 15%-25% kalorii stanowią białka , 45%-65% węglowodany, a 20-35% tłuszcze. Należy spożywać 5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasu .   Decydując się tę dietę należy ograniczyć ilość wypijanego alkoholu . Dieta odchudzająca powinna być skomponowana z warzyw i produktów pełnoziarnistych, które dostarczą złożonych węglowodanów. Ważne jest jedzenie roślin strączkowych i chudych białek ( ryby , drób). Dieta 1200 kalorii – zalety diety odchudzającej Główną zaletą diety 1200 kalorii jest bezpieczna utrata zbędnych kilogramów. Utrata wagi następuje powoli, co pozwala uniknąć efektu jojo . Systematyczne spożywanie posiłków reguluje pracę układu pokarmowego. Wady diety 1200 kalorii Odchudzająca dieta 1200 kalorii może prowadzić do osłabienia, rozdrażnienia i zmęczenia. Ograniczenie kalorii często prowadzi do mniejszej ilości składników odżywczych dostarczanych do organizmu. Dieta ta wymaga dyscypliny i rygoru. Osoba będąca na diecie 1200 kalorii musi stale ważyć produkty i pilnować liczby kalorii w przygotowywanych posiłkach .   Diety 1200 kalorii nie powinny stosować osoby poniżej 18. roku życia. Nie jest zalecana w przypadku osób, które mają wysokie zapotrzebowanie kaloryczne oraz osób pracujących fizycznie. Przed rozpoczęciem stosowania diety należy skonsultować się z lekarzem. Dieta powinna być różnorodna, dlatego należy sięgać po różnorodne jadłospisy. W trakcie stosowania diety organizm jest...

kobieta trzymająca szklankę wody
©LeslieAnn/Fotolia.com
Styl życia
Dieta baletnicy, czyli restrykcyjne odchudzanie w 10 dni. Zasady, jadłospis i efekty
Dieta baletnicy umożliwia szybką i widoczną redukcję masy ciała, jednak może prowadzić do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Dieta przyczynia się do spowolnienia metabolizmu, a w konsekwencji do efektu „jo-jo” po jej zakończeniu.

Dieta baletnicy umożliwia szybką i widoczną redukcję masy ciała, jednak może prowadzić do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Dieta przyczynia się do spowolnienia metabolizmu, a w konsekwencji do efektu „jo-jo” po jej zakończeniu. Dieta baletnicy jest rygorystyczną dietą odchudzającą opartą na niskokalorycznym jadłospisie. Jej stosowanie przynosi szybki spadek masy ciała, jednak prowadzi do niedoborów pokarmowych, a nawet do wyniszczenia organizmu. Zasady diety baletnicy Dieta baletnicy należy do diet odchudzających. Określana jest często mianem „półgłodówki” , gdyż opiera się na restrykcyjnym, niskokalorycznym, 10-dniowym jadłospisie. Dieta podzielona jest na 5 etapów, z których każdy trwa 2 dni. Podstawowym założeniem diety baletnicy jest utrata jak największej ilości kilogramów w krótkim czasie. Efekty tego programu żywieniowego są widoczne jedynie wtedy, gdy ściśle przestrzega się zaplanowanego jadłospisu na każdy z etapów. Wskazane jest, by dietę połączyć z codzienną aktywnością fizyczną, np. jazdą na rowerku stacjonarnym . Dzień 1-2: można pić wyłącznie wodę i/lub kawę bez cukru, ewentualnie z dodatkiem odtłuszczonego mleka (maksymalnie 4 filiżanki po 250 mililitrów). Dzień 3-4: jadłospis rozszerzany jest o chudy, odtłuszczony nabiał. Dozwolone są: twaróg, jogurt, mleko. Ilość wypijanych płynów nie powinna przekroczyć 2,5 litra dziennie. Dzień 5-6: dozwolone są wyłącznie ziemniaki w mundurkach w ilości maksymalnie 11 sztuk na dobę. Można je gotować w wodzie lub na parze bez dodatku soli. Wskazane jest picie około 3 litrów płynów dziennie – wody, herbaty i/lub kawy (bez cukru). Dzień 7-8: jadłospis na tym etapie uwzględnia jedynie gotowane chude, białe mięso drobiowe w ilości 0,5 kilograma na dobę bez...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner