Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
łosoś z cytryną
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

5 tygodni, 5 dni, 5 posiłków, 5 czynników, czyli metoda Pasternaka

Harley Pasternak, twórca metody 5 czynników, w diecie stawia na pełnowartościowe produkty, regularność posiłków oraz aktywności fizycznej. Dieta 5 czynników stworzona przez Harleya Pasternaka, trenera osobistego wielu postaci hollywoodzkiego świata, jest dietą bezpieczną, zbilansowaną i nie grozi efektem jojo.

Harley Pasternak, twórca metody 5 czynników, w diecie stawia na pełnowartościowe produkty, regularność posiłków oraz aktywności fizycznej. Dieta 5 czynników stworzona przez Harleya Pasternaka, trenera osobistego wielu postaci hollywoodzkiego świata, jest dietą bezpieczną, zbilansowaną i nie grozi efektem jojo.

Magia cyfry 5 w diecie Harleya Pasternaka

Wiele aspektów diety Pasternaka łączy się właśnie z cyfrą pięć. W ciągu dnia należy zjeść pięć posiłków. Dostarczyć należy pięciu elementów: błonnika, pełnowartościowego białka, zdrowego tłuszczu, węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym i bezcukrowego napoju. Codziennie wystarczy wykonywać pięć pięciominutowych serii ćwiczeń. Dieta powinna trwać pięć tygodni. I nawet jest w niej przyzwolenia na pięć dni tzw. kontrolowanego oszustwa, kiedy można (z umiarem) dodać jakiś produkt z listy niezalecanych.

5 czynników, na których opiera się metoda Pasternaka

  • Metabolizm. Dzięki regularnym posiłkom obfitującym m.in. w błonnik przyspiesza metabolizm, dzięki czemu organizm szybciej spala kalorie.
  • Indeks glikemiczny. Dzięki uwzględnieniu tego wskaźnika dieta zapobiega skokom glukozy we krwi, pozwalając utrzymać poziom cukru we krwi na unormowanym poziomie.
  • Dobre kalorie. Ponieważ posiłki mają być pełne błonnika, pełnowartościowego białka, zdrowego tłuszczu, węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym i bezcukrowego napoju, to nie są to puste kalorie, a wartościowe i niezbędne.
  • Aktywność fizyczna. Uwzględnione w metodzie Pasternaka serie krótkich treningów wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej.
  • Regeneracja i odpoczynek. Również istotne dla procesu odchudzania, pomagają zniwelować hormony stresu, a organizm może sprawniej funkcjonować.

Przykład produktów zawartych w dziennym jadłospisie

  • Na śniadanie: tosty francuskie lub jajecznica z białek, pomidorów i chudej wędliny.
  • Na drugie śniadanie: koktajl ze świeżych owoców i jogurtu naturalnego lub serek wiejski i gruszka.
  • Na obiad: kurczak po indyjsku w sosie curry lub risotto grzybowe.
  • Podwieczorek: melon z łososiem lub sałatka z tuńczyka z sałatą, ogórkami i koperkiem.
  • Kolacja: kurczak po chińsku lub grillowany łosoś z przyprawami.

Główna zasada jest też taka, że spośród tych pięciu posiłków, trzy mają być większe, w tym oczywiście śniadanie.

 

Biorąc pod uwagę, że dieta jest zbilansowana i pełna wartości odżywczych, a jednocześnie zachęca do aktywności fizycznej, nie dziwi, że przynosi pożądane efekty.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
uśmiechnięta kobieta biega po lesie
©milanmarkovic78/Fotolia
Styl życia
Co jeść po bieganiu – posiłki po półgodzinnym joggingu
Pół godziny biegania dziennie to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zgrabnej sylwetki. Żeby jednak codzienne treningi nie odbiły się na zdrowiu, należy zadbać o odpowiednią dietę. Dieta przy bieganiu powinna uzupełniać utracone elektrolity, glikogen oraz dostarczać białka.

Pół godziny biegania dziennie to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zgrabnej sylwetki. Żeby jednak codzienne treningi nie odbiły się na zdrowiu, należy zadbać o odpowiednią dietę. Dieta przy bieganiu powinna uzupełniać utracone elektrolity, glikogen oraz dostarczać białka.   Ważąca 60 kg osoba w ciągu półgodzinnego biegania spala ok. 250-300 kcal. Traci przy tym nawet 2 l wody, a wraz z nią cenne elektrolity. Intensywny trening pozbawia też mięśnie zapasów glikogenu, który odżywia mięśnie. W pierwszej kolejności po treningu należy więc uzupełnić wodę i elektrolity oraz glikogen. Co można zjeść w ciągu pierwszych 30 minut po treningu? Wodę mineralną warto popijać niewielkimi łykami w trakcie treningu, zapobiegnie to zakłóceniu równowagi elektrolitowej organizmu. Elektrolity, czyli jony soli, utrzymują napięcie błon komórkowych i odpowiadają za prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych między komórkami organizmu. Ich niedobór może powodować drżenie mięśni, prowadzić do zaburzeń rytmu serca, zawrotów głowy, a nawet omdleń. Oprócz popijania wody w trakcie biegania, po treningu warto wypić tyle, żeby uzupełnić całkowitą ilość utraconych płynów. Łącznie w trakcie i po treningu powinno to być ok. 1,5-2 l wody. Im bardziej intensywny trening oraz im wyższa temperatura otoczenia, tym wody powinno być więcej, nawet do 2,5 l. W uzupełnieniu elektrolitów po treningu może pomóc wypicie szklanki soku pomidorowego.   W ciągu 15-30 minut po treningu organizm wyjątkowo łatwo przyswaja insulinę, dlatego w ciągu 30 minut po treningu można zjeść małą, węglowodanową przekąskę o wysokim indeksie glikemicznym, np. do wyboru: zbożowego batona, banana, kromkę razowego chleba z miodem, garść orzechów i suszonych owoców. Dzięki temu szybko uzupełni się niedobór glikogenu. Razowe pieczywo, miód, orzechy i suszone owoce mają...

łosoś
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak powinna wyglądać dieta o niskim indeksie glikemicznym?
Dieta o niskim indeksie glikemicznym polecana jest osobom z nadwagą i chorującym na cukrzycę. Przy tym rodzaju diety należy wybierać produkty, których wartość indeksu glikemicznego jest mniejsza niż 55.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym polecana jest osobom z nadwagą i chorującym na cukrzycę. Przy tym rodzaju diety należy wybierać produkty, których wartość indeksu glikemicznego jest mniejsza niż 55. Czym jest indeks glikemiczny? Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem, który pokazuje jak poszczególne produkty wpływają na zmianę stężenia glukozy we krwi . Im indeks glikemiczny jest większy, tym więcej insuliny wydziela organizm. Insulina gwałtownie obniża stężenie glukozy. Produkty, których wskaźnik glikemiczny nie przekracza wartości 55 uznaje się za produkty o niskim indeksie glikemicznym. Produkty o średnim indeksie to takie, których wartość glikemiczna umieszczona jest w przedziale 55-70. Powyżej 70 to produkty o wysokim indeksie glikemicznym i to one są najbardziej szkodliwe dla organizmu. Jeśli do diety włączymy posiłki o niskim indeksie glikemicznym, glukoza będzie uwalniana stopniowo . Dzięki temu będziemy czuli się dłużej syci, a przez to nie będziemy podjadać. Niski indeks glikemiczny – produkty Przykładowe produkty o niskim indeksie glikemicznym to: surowe owoce, jak np. jabłka, ananasy, borówki, morele, grejpfrut, maliny, surowe warzywa, takie jak marchew, pomidory, cebule, ogórek zielony i seler, grube kasze, np. kasza gryczana, otręby owsiane, twarogi, chude mięso, ryby, pieczywo pełnoziarniste razowe . Indeks glikemiczny zmienia się ze względu na dojrzałość produktu i na to jak przygotowywany jest posiłek. Przykładem jest marchew - ugotowana ma wyższy indeks glikemiczny od surowej, a niedojrzały banan ma niższy indeks glikemiczny od dojrzałego. Wskazówki przy diecie o niskim indeksie glikemicznym Przy stosowaniu diety o niskim indeksie glikemicznym należy pamiętać, by jadać 5 posiłków dziennie (3 duże i 2 małe), które powinny składać się z owoców, warzyw, chudego mięsa i ryb. Nie można...

ryby i owoce morza
© bit24/Fotolia.com
Styl życia
Naturalne leczenie niedoczynności tarczycy – dieta bogata w białko i wielonienasycone kwasy tłuszczowe
Leczenie niedoczynności tarczycy warto rozpocząć od ustalenia nowej diety. Dieta bogata w białko i wielonienasycone kwasy tłuszczowe pomoże złagodzić dokuczliwe objawy niedoczynności tarczycy.

Leczenie niedoczynności tarczycy warto rozpocząć od ustalenia nowej diety. Dieta bogata w białko i wielonienasycone kwasy tłuszczowe pomoże złagodzić dokuczliwe objawy niedoczynności tarczycy.   Nieleczona niedoczynność tarczycy może mieć bardzo poważne skutki. W skrajnych przypadkach, nieleczona lub zignorowana, może doprowadzić nawet do śpiączki hipometabolicznej. Jej objawami są apatia poprzedzona osłabieniem organizmu, niska temperatura ciała i spowolnienie pracy serca. Pacjent trafia do szpitala często już nieprzytomny. W takim przypadku najbardziej zagrożony jest układ oddechowy. Naturalne leczenie niedoczynności tarczycy Oprócz przyjmowania hormonów istnieją sposoby na naturalne leczenie niedoczynności tarczycy, których solidny filar stanowi odpowiednio zbilansowana dieta. Według publikacji „Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby Hashimoto” , autorstwa: E. Zakrzewskiej, M. Zegan i E. Michota-Katulska, jadłospis każdego chorego powinien zawierać od 4 do 5 posiłków dziennie. Dieta powinna być dobrana do każdego pacjenta indywidualnie. Ze względu na zwiększoną wagę pacjentów cierpiących na niedoczynność tarczycy, istotne aby kaloryczność potraw była nadzorowana. Podstawowe założenia diety to zwiększenie spożywania: białka pełnowartościowego, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Dieta w chorobie tarczycy Osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy zaleca się spożywanie białka pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsa, ryb oraz jaj. Właściwa ilość pełnowartościowego białka w jedzeniu hamuje wypadanie włosów, często towarzyszące niedoczynności tarczycy. Leczenie niedoczynności tarczycy przyniesie rezultaty, gdy w diecie pojawią się oleje roślinne i orzechy, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, występujące w...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner