Reklama

Przyczyną daltonizmu jest wada genetyczna, a w rezultacie uszkodzenie siatkówki. Choroby nie da się wyleczyć, można ją jedynie korygować okularami i soczewkami. Daltonizm jest rozpoznawany przez okulistów.

Reklama

Daltonizm uniemożliwia widzenie wszystkich barw, głównie czerwieni i zieleni, co może być wyjątkowo przykre. Choroba ta dotyczy głównie mężczyzn i jest wadą dziedziczną. Niekiedy daltoniści sami zdają sobie sprawę, że źle widzą. Na szczęście na rynku są dostępne okulary i soczewki, które korygują skutki daltonizmu.

Daltonizm – czym jest?

Daltonizm to zaburzenie widzenia, wynikające z nieprawidłowej budowy siatkówki oka lub uszkodzeń mózgu. Siatkówka nie posiada jednego z trzech fotoreceptorów, odpowiedzialnego za dostrzeganie czerwonych barw. Wada jest dziedziczna i w zdecydowanej większości dotyczy mężczyzn. Daltonizm został po raz pierwszy opisany w 1794 r. przez chemika i fizyka Johna Daltona, który cierpiał na tę przypadłość. Zaburzenie to zwane jest również ślepotą barw, gdyż wiąże się z trudnością z rozpoznawaniem kolorów. Daltonista nie potrafi rozróżnić zielonej barwy, często myli mu się ona z czerwienią.

Przyczyny daltonizmu

W zdecydowanej większości przypadków daltonizm jest wrodzony i dziedziczny. Dotyczy ok. 8% mężczyzn i blisko 1% kobiet. Wadliwy gen odpowiedzialny za daltonizm pojawia się w chromosomie X. To właśnie ten gen sprawia, że siatkówka jest źle zbudowana. Mężczyźni są bardziej narażeni na zaburzenie, ponieważ posiadają tylko jeden z tych chromosomów, natomiast kobiety mają parę X. Choroba może się nie objawić przez całe życie.

Objawy daltonizmu

Każdy daltonista widzi inaczej. Jednak charakterystycznymi symptomami zaburzenia są:

  • niedostrzeganie koloru zielonego lub widzenie go w innej barwie,
  • brak rozpoznawania czerwonej barwy,
  • widzenie małej ilości barw,
  • rozpoznawanie jedynie kolorów białego, czarnego i szarego.

Rozpoznanie daltonizmu

Daltonizm może zostać łatwo wykryty w dzieciństwie, przez rodziców. Wystarczy obserwować, jak młody człowiek bawi się kolorem, jakich barw używa podczas kolorowania. Wielu daltonistów zdaje sobie sprawę ze swojej wady, jednak nie każdy jest w stanie ją zdefiniować. Żeby potwierdzić wadę, należy udać się do okulisty. Lekarz przeprowadzi test graficzny, czyli badanie z użyciem tablic Ishihary. Każde oko jest sprawdzane oddzielnie. Na obrazku jest przedstawiona jakaś liczba, skomponowana z kolorowych kółek. Tło również budują kółka, jednak jest ono w innej barwie. Poprawne podanie liczby oznacza, że pacjent nie ma problemów ze wzrokiem.

Leczenie daltonizmu

Obecnie nie istnieje skuteczna metoda leczenia daltonizmu. Możliwe jest jedynie korygowanie wady.

Najpopularniejszymi i najłatwiej dostępnymi sposobami na prawidłowe widzenie są:

  • Okulary korekcyjne – dzięki specjalnemu filtrowi pozwalają przywrócić poprawne dostrzeganie barw. Okulary pozwalają dostrzegać kolory czerwone, zielone oraz inne.

  • Soczewki korygujące – działają tak samo, jak okulary, są jednak zakładane bezpośrednio na oko. Ich plusem jest wygoda.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama