Założenie własnej działalności gospodarczej jest dla wielu osób pierwszym krokiem w prowadzeniu własnego biznesu. Niezależnie od tego, czy sprzedaje się jakieś towary, czy świadczy usługi, jednoosobowa działalność gospodarcza jest zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców. Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie „pójścia na swoje” warto poznać plusy i minusy z tym związane.

Reklama

Nie da się ukryć, że założenie własnej firmy wiąże się ze sporym ryzykiem. Nawet jeśli ma być to niewielka działalność na lokalną skalę, która nie wymaga dużego wkładu finansowego, wiąże się z ryzykiem biznesowej porażki. Ona powstrzymuje wiele osób przed założeniem firmy.

Dokładna analiza podstawą przy podejmowaniu decyzji

Sam pomysł na biznes, to zbyt mało, aby podjąć rozsądną decyzję. Może być on tylko bodźcem mobilizacyjnym przemawiającym za rozpoczęciem własnej działalności. Przed założeniem firmy wskazane jest stworzenie prostego biznesplanu, który zakłada:

  • wyszukanie firm, które będą stanowiły konkurencję,
  • dogłębną analizę zakresu usług i cen konkurencji,
  • określenie świadczonych usług przez własną firmę,
  • ustalenie cen,
  • kalkulację kosztów związanych z założeniem firmy.

Zobacz także

W różnego rodzaju poradnikach można natknąć się na artykuły przedstawiające własną działalność gospodarczą w samych superlatywach, jak i takie, które przekonują o trudnościach związanych z prowadzeniem własnego biznesu. Każdy powinien zapoznać się z jednym i drugim rodzajem publikacji, ponieważ ostateczna decyzja zależy od indywidualnych kwestii – zarówno osobowościowych, jak i tych związanych z oczekiwaniami dotyczącymi „pracy na swoim”.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Samo założenie własnej firmy jest dosyć proste. Aby mogła rozpocząć funkcjonowanie, należy:

  • stworzyć nazwę firmy,
  • określić rodzaj działalności i wybrać odpowiednie kody PKD,
  • wybrać formę opodatkowania,
  • zarejestrować działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Każdy początkujący przedsiębiorca powinien zdecydować czy rozliczenia będzie prowadził sam czy powierzy tę kwestię księgowemu. Wybranie drugiej opcji pozwala zaoszczędzić sporo czasu i daje pewność, że księgowość jest prowadzona przez kompetentną osobę. Minusem są oczywiście koszty wynikające z takich usług.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama