Czy to jeszcze zwykłe przemęczenie, czy już nerwica?
Objawy nerwicy można czasami pomylić z innymi schorzeniami. Sprawdź czy symptomy do ciebie pasują i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.
Objawy nerwicy można czasami pomylić z innymi schorzeniami. Sprawdź czy symptomy do ciebie pasują i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.
Zaburzenia nerwicowe można podzielić na kilka rodzajów, w związku z tym trudno jednoznacznie określić listę objawów. Potocznie mianem nerwicy nazywa się ogół stanów, związanych z napięciem, przeciążeniem i niepokojem.
Cztery podstawowe objawy nerwicy
Antoni Kępiński wyróżnił cztery obawy osiowe nerwic: lęk, zaburzenia wegetatywne, „błędne koło” i egocentryzm.
- Lęk, który przybiera różne postacie. Może ujawniać się nagle z dużą intensywnością lub towarzyszyć choremu cały czas, a przy tym trudno określić, czego konkretnie się obawiamy.
- Zaburzenia wegetatywne – to reakcje organizmu, który próbuje odreagować wewnętrzne rozstrojenie. Pojawiają się problemy z łaknieniem, zaburzenia snu, ból głowy i serca, problemy żołądkowe oraz zaburzenia życia seksualnego.
- Tak zwane błędne koło nerwicy jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów – polega na tym, że zaburzenie wywołuje kłucie w piersiach i arytmię. W wyniku przyspieszonego pulsu wzmaga się lęk, a ten jeszcze bardziej przyspiesza tętno. Wywołuje to jeszcze większy lęk i większe tempo bicia serca.
- Egocentryzm nerwicowy polega na koncentracji na swoich dolegliwościach. Chory próbuje nieustannie angażować innych w swoje problemy i zwrócić na siebie uwagę.
Dodatkowe objawy nerwicy
W zależności od rodzaju nerwicy, możemy mieć do czynienia dodatkowo z innymi symptomami. W przypadku nerwicy natręctw oprócz podstawowych objawów, jest obecna także obecność nieustannie powracających uporczywych myśli lub czynności przymusowych, czyli obsesji lub kompulsji.
Nerwicę lękową charakteryzuje bardzo mała pewność siebie, nadmierna wrażliwość na opinię otoczenia i niskie poczucie własnej wartości.
Nerwicy depresyjnej towarzyszy znaczne obniżenie nastroju, a także spowolnienie reakcji.
Nerwica hipochondryczna wywołuje bardzo silne przekonanie o złym stanie zdrowia, chory odczuwa wręcz nadmiernie różne dolegliwości somatyczne.
Nerwica histeryczna polega na przekształceniu emocjonalnych problemów w objawy somatyczne. Z kolei neurastenię cechuje zniechęcenie i poczucie bezradności, drażliwość i szybkie męczenie się.
Objawów nerwic nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą się pogłębiać. Profilaktycznie warto dbać o zdrowy tryb życia – prawidłową dietę, aktywność fizyczną i ćwiczenia relaksacyjne.
- Jesteś przemęczona? Przeczytaj o chorobach i higienie układu nerwowego, sprawdź jak sobie pomóc.
- Chcesz poprawić jakość swojego snu? Dowiedz się, czym jest świadomy sen.