zaciekawiona kobieta
Flickr/Francisco Osorio/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Nerwica natręctw – jakie są objawy i jak ją leczyć?

Nerwica natręctw uważana jest za jedno z zaburzeń cywilizacyjnych – szybkie tempo życie i stres mogą znaleźć ujście jako czynności i myśli kompulsywne. Na czym dokładnie polega nerwica natręctw?

Nerwica natręctw uważana jest za jedno z zaburzeń cywilizacyjnych – szybkie tempo życie i stres mogą znaleźć ujście jako czynności i myśli kompulsywne. Na czym dokładnie polega nerwica natręctw?

 

Nerwica natręctw fachowo nazywana jest zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Objawia się występowaniem natrętnych myśli i czynności, czyli obsesji i kompulsji. Czasem używa się też określenia „syndrom anankastyczny”. Objawem jest obsesyjne mycie rąk, sprzątanie, obawa przed utratą kontroli nawet nad najdrobniejszymi sprawami.

Objawy nerwicy natręctw

Cechą wspólną zaburzeń nerwicowych są tzw. objawy osiowe, do których zalicza się stany lękowe, zaburzenia wegetatywne, egocentryzm i nerwicowe błędne koło.

Manifestuje się to poprzez

  • nieuzasadniony lęk,
  • depresyjne nastroje,
  • poczucie bezradności,
  • autoagresję i
  • poczucie, że świat jest zniekształcony.

 

Oprócz dolegliwości psychicznych, można zaobserwować również tak zwane somatyzowanie, czyli objawianie się choroby w ciele poprzez duszności, nadmierną potliwość, drżenie rąk, ból serca. Osoba chora jest świadoma postępującej choroby, jednak nie jest w stanie zatrzymać irracjonalnych myśli czy zachowań. Typowe jest to, że im mocniej osoba walczy z objawami nerwicy, tym są one silniejsze. Nadmierne skupienie na natręctwach tylko wzmaga objawy, wywołując efekt błędnego koła.

Jak wyglądają natręctwa?

Natrętne czynności to na przykład obsesyjne mycie rąk, symetryczne ustawianie przedmiotów, przesadna dbałość o higienę otoczenia, kilkukrotne sprawdzanie zamkniętych drzwi czy zakręconego kranu. Osoba chora czuje wewnętrzny przymus do wykonania określonej czynności. Zaniechanie go wywołuje paniczny lęk. Oprócz tego pojawiają się także natrętne myśli i wyobrażenia, których nie można powstrzymać.

W amerykańskim serialu „Girls” główna bohaterka Hanna Hortvath, która nazywana jest godłem młodego pokolenia, również cierpi na nerwicę natręctw. W jej przypadku zaburzenie objawia się między innymi przymusem liczenia w stresujących sytuacjach. Podobne zaburzenia wykazuje Adaś Miauczyński z „Dnia świra”. Jego również cechuje mocno rozwinięta nerwica natręctw objawiająca się kompulsywnym sprawdzaniem wszystkiego kilka razy czy liczenia każdej wykonywanej czynności.

 

Naukowcy jeszcze nie określili jednoznacznie co jest przyczyną nerwicy natręctw – wskazują zarówno uwarunkowania genetyczne jak i społeczne. Oznacza to, że można odziedziczyć predyspozycje do tej choroby, ale może być wywołana także nierozwiązanymi wewnętrznymi konfliktami. W rzeczywistości jest to kwestia bardzo indywidualna i każdy przypadek należy rozpatrywać osobno. Jedno jest pewne – łączy się ze stresem, czy to w postaci szybkiego tempa życia, czy wynikającego z rozterek wewnętrznych.

Nerwica natręctw – leczenie

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne są uleczalne. Podstawą leczenia jest psychoterapia połączona czasem z farmakoterapią, często stosuje się terapię behawioralną. Zdania co do skuteczności są podzielone i pojawiają się opinie, że mimo wyleczenia nerwicy, natręctwa mogą się czasem pojawić w bardzo stresujących sytuacjach. W przywołanym przykładzie Hanny Hortvath, nerwica towarzyszy jej od dzieciństwa, ale manifestuje się tylko w chwilach dużego napięcia.

Zawsze wskazane jest także praktykowanie technik relaksacyjnych, na przykład wizualizacji i medytacji.

Fragment twarzy kobiety
Flickr/iulia Pironea/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne: czym się charakteryzują
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne funkcjonują także pod nazwą nerwicy natręctw, zespołu anankastycznego i nerwicy anankastycznej. Kompulsje i obsesje potrafią skutecznie dezorganizować życie osoby, która się z nimi boryka.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne funkcjonują także pod nazwą nerwicy natręctw, zespołu anankastycznego i nerwicy anankastycznej. Kompulsje i obsesje potrafią skutecznie dezorganizować życie osoby, która się z nimi boryka. Przyczyny zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych Psychiatrzy przyjmują, że podstawową przyczyną nerwicy natręctw są trudne sytuacje psychologiczne, konflikty i problemy. Mogą być wynikiem doświadczeń z dzieciństwa – wcześnie powstałego i wzmacnianego poczucia odpowiedzialności. Bardziej podatne na tego typu zaburzenia są osoby, które cechuje nadmierna ostrożność, perfekcjonizm i pedanteria, brak elastyczności i ciągłe wątpliwości. Na rozwój natręctw mogą mieć również czynniki genetyczne i środowiskowe, a także nieprawidłowości w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne cechują się występowaniem dwóch rodzajów zachowań: natrętnych myśli, czyli obsesji, natrętnych czynności, czyli kompulsji. Z tego powodu zaburzenie to nazywane jest także nerwicą natręctw. Obsesjom i kompulsjom nie można się oprzeć, a każda próba powstrzymania się od nich wywołuje lęk, napięcie i niepokój. Jednocześnie realizowanie ich jest odczuwane jako niechciane i osoba, cierpiąca na nie, może zdawać sobie sprawę z tego, że są nielogiczne. Zaburzenie może przebiegać z przewagą myśli obsesyjnych lub kompulsji.   Obsesje, czyli natręctwa uznawane są jako własne myśli , przy czym zwykle przeżywane są jako wstydliwe, niechciane, nawet przykre. Dzielą się na kilka kategorii: natrętna niepewność – dotycząca zazwyczaj codziennych prozaicznych rzeczy, takich jak niepewność odnośnie zamkniętych drzwi, wyłączonego światła, zakręconej wody; natrętne impulsy –...

zamyślone dziecko
© Tomsickova/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Choroby psychiczne u dzieci: objawy schizofrenii, depresji, nerwicy natręctw
Pierwsze objawy częstych chorób psychicznych to unikanie ludzi oraz nieuzasadniony lęk, którego przyczyn dziecko nie potrafi wytłumaczyć. Poczucie zobojętnienia występuje zarówno w schizofrenii, jak i w depresji. Uporczywe myśli np. o tym, że wydarzy się coś złego, nie pozwalają normalnie żyć dzieciom z nerwicą natręctw.

Pierwsze objawy częstych chorób psychicznych to unikanie ludzi oraz nieuzasadniony lęk, którego przyczyn dziecko nie potrafi wytłumaczyć. Poczucie zobojętnienia występuje zarówno w schizofrenii, jak i w depresji. Uporczywe myśli np. o tym, że wydarzy się coś złego, nie pozwalają normalnie żyć dzieciom z nerwicą natręctw.   Przyczyny powstawania chorób psychicznych powiązane są z wcześniejszymi wydarzeniami w życiu dziecka, z którymi nie umiało sobie poradzić. Takie sytuacje to np. nagła śmierć kogoś bliskiego, przeżycie poważnego wypadku samochodowego, molestowanie seksualne . Pierwsze objawy choroby psychicznej – schizofrenia Schizofrenia należy do zaburzeń psychopatycznych, którą cechuje nieadekwatne postrzeganie rzeczywistości przez chorego. To znaczy, że chory na schizofrenię widzi rzeczy faktycznie nieistniejące . Główne objawy schizofrenii u dzieci to: zaburzenia myślenia, np. urojenia, rozkojarzenie, tworzenie nowych wyrazów, zaburzenia percepcji w postaci omamów słuchowych i halucynacji, izolacja od rodziny, rówieśników, uczucie zobojętnienia, autyzm , brak płynności w rozmowie, jednoczesne przeżywanie dwóch sprzecznych emocji, np. radości i smutku, dziwne zachowania np. mówienie do siebie, nierealne przekonania, np. przeświadczenie o istnieniu sił nadprzyrodzonych. Jakie są objawy zaburzeń psychicznych z depresją u dzieci Depresji najczęściej towarzyszą takie objawy, jak paniczny lęk np. przed wyjściem z domu i fobia społeczna, czyli chorobliwa nieśmiałość podczas rozmawiania z ludźmi lub przebywania w ich towarzystwie. Jeżeli u dziecka występują poniższe objawy, warto skonsultować się z psychologiem: smutek, nieuzasadnione wybuchy płaczu, zobojętnienie – dziecko nie cieszy się rzeczami...

Depresja maskowana
© Martinan/Fotolia.com
Styl życia
Nerwica – jak rozpoznać objawy i ją wyleczyć?
Nerwica – jak rozpoznać objawy i ją wyleczyć?

Stany lękowe to przypadłość, która coraz częściej dotyka miliony osób na całym świecie. Schorzenie to utrudnia normalne funkcjonowanie, a jego powodem najczęściej są nierozwiązane konflikty wewnętrzne. Rozpoznanie nerwicy lękowej jest niezwykle trudne. Jak rozpoznać objawy nerwicy i ją leczyć ? Nerwica lękowa - co to jest? Nerwica jest zespół lęku uogólnionego , który najczęściej dotyka osoby między 25 a 45 rokiem życia. Problem pojawia się gdy lęk uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, utrzymuje się przez długi czas i negatywnie wpływa na życie rodzinne i zawodowe. Osoby chore na nerwice są świadome, że lęk wynika z podłoża psychicznego, mimo to ciągle go odczuwają. Negatywne uczucia i emocje wpływają na siebie i bezustannie potęgują uczucie niepokoju. Bardzo trudno jest ocenić czy odczuwany lęk jest objawem nerwicy czy reakcją somatyczną ciała. Nerwica - charakterystyczne objawy Osób ze zdiagnozowaną nerwicą jest coraz więcej. Często ciężko jest stwierdzić czy chory ma objawy nerwicy czy innej choroby psychicznej lub fizycznej. Wiele osób w dzisiejszych czasach jest znerwicowanych, ale nie ma nerwicy. Charakterystyczne symptomy nerwicy : ciągły, nieuzasadniony lęk, koszmary, niepokój dotyczący codziennych czynności, bezsenność , zmęczenie, zaburzenia pamięci, fobie, ataki paniki, natręctwa. Często towarzyszą im również objawy fizyczne , takie jak: ból głowy, nadmierne pocenie się , mdłości, tiki nerwowe, suchość w ustach, problemy skórne, impotencja. Przyczyny zaburzeń lękowych Nerwica lękowa może mieć różnorodne podłoże. Specjaliście poszukują przyczyn choroby w: braku zaspokojeniu podstawowych potrzeb,...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner