kobieta mająca problemy ze snem
© von Lieres/Fotolia.com
Styl życia

Efekt księżycowy – podczas pełni śpimy gorzej

Nie możesz zasnąć podczas pełni lub masz w tym czasie dziwne sny? Wiele osób skarży się na podobne problemy, gdy księżyca przybywa. Z jednej strony to wynik stosunkowo jasnej nocy, a z drugiej – naturalnej reakcji organizmu na pełnię, choć naukowcy w dalszym ciągu nie są pewni, dlaczego tak się dzieje.

Nie możesz zasnąć podczas pełni lub masz w tym czasie dziwne sny? Wiele osób skarży się na podobne problemy, gdy księżyca przybywa. Z jednej strony to wynik stosunkowo jasnej nocy, a z drugiej – naturalnej reakcji organizmu na pełnię, choć naukowcy w dalszym ciągu nie są pewni, dlaczego tak się dzieje.

Czym jest i ile trwa pełnia Księżyca

Pełnia to czas, kiedy widoczna jest cała tarcza Księżyca. Ponieważ Księżyc sam z siebie nie świeci, efekt ten jest wynikiem odbijania światła słonecznego. Oświetlony jest wtedy cały obszar, który jest zwrócony w kierunku Ziemi. Trwa około 3-4 dni, a następnie przez fazę zwaną ostatnią kwadrą Księżyc przechodzi do nowiu, gdy nie jest oświetlony ani widoczny gołym okiem. Pełny miesiąc synodyczny, czyli okres od jednego nowiu do drugiego, trwa średnio 29,5 dnia.

Efekt lunarny

Efekt lunarny, inaczej efekt księżycowy, jest związany z tym, w jaki sposób Księżyc wpływa na zachowanie człowieka w poszczególnych fazach. W niektórych przypadkach to oddziaływanie jest wynikiem ciemniejszych lub jaśniejszych nocy. Niektóre zależności między np. pełnią Księżyca a samopoczuciem można wyjaśnić nakładaniem się na siebie cyklu księżycowego i miesięcznego cyklu kobiety, choć idealne dopasowanie występuje u zaledwie kilku procent kobiet.

Kasia gotuje z Polki.pl: świąteczne pierniki

 

Naukowcy wielokrotnie próbowali badać wpływ Księżyca na ludzi – przeprowadzano zarówno analizy statystyczne jak i eksperymenty. Jednak mimo iż jedne z pierwszych badań wykazywały pewien związek, to nowsze – z dopracowaną metodologią i zaawansowaną aparaturą pomiarową- nie potwierdziły go. Jedynie badania z 2013 roku pozwalają stwierdzić, że pełnia Księżyca ma wpływ na sen.

Wpływ pełni księżyca na poród

Panuje opinia, że pełnia Księżyca ma wpływ również na to, kiedy odbędzie się poród. W tym czasie ma się odbywać się ich statystycznie więcej niż w innych fazach Księżyca. Jednak liczne badania pokazują, że taki związek wcale nie występuje – jest to po prostu kolejna miejska legenda.

Pełnia księżyca a bezsenność

Wiele osób skarży się na bezsenność podczas pełni księżyca. Naukowcy przyznają, że istotnie księżyc ma wpływ na to, jak szybko zasypiamy, a następnie jak długo śpimy, ale nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie o konkretne tego przyczyny. W 2013 roku naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei podczas eksperymentu zaobserwowali, że podczas pełni:

  • zmniejsza się poziom melatoniny, która kontroluje dobowy rytm sen-czuwanie;
  • badani zasypiali średnio 5 minut dłużej niż zwykle;
  • sen trwał 20 minut krócej niż zwykle.

Jednocześnie osoby były badane w takich warunkach, że wykluczone było działanie odbitego od księżyca światła i nie mogły być one rozproszone jasnością panującą w pokoju.

Jak zasnąć podczas pełni

  • Ciemny pokój – żeby poradzić sobie z rozpraszającym księżycowym blaskiem, spróbuj maksymalnie zaciemnić pokój i zasłoń szczelnie żaluzje i zasłony. Pozbądź się także innych źródeł światła, np. świecącej się ładowarki lub czujnika telewizora.
  • Cisza – pozbądź się źródeł hałasu, które mogą cię rozproszyć. Jeżeli nie potrafisz zasnąć w zupełnej ciszy, włącz spokojną muzykę. Zbyt dynamiczny rytm może nas ożywić i skutecznie odsunąć wizję snu.
  • Przygotowania do kolejnego dnia – zanim pójdziesz spać, zadbaj o swój komfort psychiczny. Naszykuj wszystkie rzeczy na kolejny dzień – ubrania, dokumenty etc. Ważne, by mieć spokojną głowę, której nie będą zaprzątać niedokończone sprawy.
  • Relaks przed snem – przy problemach ze snem podczas pełni (choć nie tylko wtedy) należy przygotować się do snu o wiele wcześniej. Możesz np.:

- wziąć ciepłą, relaksującą kąpiel,

- pomedytować,

- porozciągać się wieczorem lub wybrać się na jogging rano lub po południu,

- wypić zioła uspokajające i ułatwiające zasypianie, np. melisę lub inny ciepły napój. Często sięga się po mleko, które jednak – choć skuteczne jako placebo – w rzeczywistości nie wywołuje senności.

 

Unikaj natomiast oglądania telewizji, szczególnie filmów sensacyjnych czy horrorów. Nie jedz też ciężkiej kolacji, bo twój organizm zamiast skupić się na regeneracji, będzie ciągle trawił. Ostatni posiłek należy zjeść 2-3 godziny przed snem.

Księżyc
©al85/Fotolia
Styl życia
Bezsenność podczas pełni Księżyca – nierozwiązana zagadka
Wiele osób skarży się na bezsenność w czasie pełni Księżyca. Naukowcy nie wyjaśnili jeszcze, dlaczego satelita Ziemi może wpływać na zaburzenia snu.

Wiele osób skarży się na bezsenność w czasie pełni Księżyca. Naukowcy nie wyjaśnili jeszcze, dlaczego satelita Ziemi może wpływać na zaburzenia snu.   Wiadomo, że obecność księżyca powoduje pływy morskie. Niektórzy przy uprawie roślin korzystają z kalendarza uwzględniającego fazy Księżyca w wysiewie i zbiorze. Księżyc wpływa też bezpośrednio na ludzkie życie – pełnia księżyca powoduje bezsenność u grupy osób. Naukowe badania zależności między pełnią Księżyca a bezsennością Na początku XXI wieku szwajcarscy naukowcy podjęli problem bezsenności zależnej od pełni Księżyca (http://www.cell.com/current-biology/abstract/S0960-9822(13)00754-9). Osobom badanym nie ujawniono, co jest badane, by wyniki były bardziej wiarygodne. Byli to ludzie między 20. a 74. rokiem życia. Odizolowano ich od światła naturalnego, a mimo to zauważalne były różnice między snem w czasie pełni i poza nią. Stwierdzono zmiany ilościowe i jakościowe w śnie tych osób. W czasie pełni wolontariusze zapadali w sen 5 minut później i spali 20 minut krócej. Inna była także jakość snu – faza głębokiego snu, czyli NREM, występowała o 30% rzadziej. Autorzy badań wysunęli przypuszczenie, że tak duży wpływ Księżyca na ludzki organizm wynika z tego, że niemal od zawsze Księżyc regulował cykl życia człowieka. Odrzucone teorie wyjaśniające zależność bezsenności od pełni Księżyca Wykluczono, że bezsenność przy pełni Księżyca wynika z wpływu fazy naszego naturalnego satelity na wodę zawartą w ludzkim organizmie. Co prawda Księżyc odpowiada za pływy morskie, ale nie wywołuje podobnych ruchów wody np. na jeziorach. Idąc tym tropem, można stwierdzić, iż ciało ludzkie jest zbyt małe, by Księżyc mógł mieć wpływ na wodę, z której owo ciało się składa. Izolacja osób poddanych badaniu od światła Księżyca w pełni obala również teorię,...

Sposoby na spokojny sen
© Johan Larson/Adobe Stock
Styl życia
Przygotowanie do snu i techniki relaksacyjne, jako sprawdzone sposoby na spokojny sen
Spokojny sen umożliwi nam przede wszystkim przygotowanie do snu - wyciszenie się i zrelaksowanie. Jeżeli jesteśmy miłośnikami czytania przed snem, starajmy się wybierać książki, które pozwolą nam się odprężyć, a nie będą nas trzymać w napięciu i stymulować nasz mózg. Sprawdzonym sposobem są także techniki relaksacyjne, np. oddechowa.

Spokojny sen umożliwi nam przede wszystkim przygotowanie do snu - wyciszenie się i zrelaksowanie. Jeżeli jesteśmy miłośnikami czytania przed snem, starajmy się wybierać książki, które pozwolą nam się odprężyć, a nie będą nas trzymać w napięciu i stymulować nasz mózg. Sprawdzonym sposobem są także techniki relaksacyjne, np. oddechowa.   Bezsenność okresowa to problem, z którym zmaga się blisko 35% z nas. Śpimy coraz gorzej i coraz krócej, co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie , koncentrację i pamięć. Przyczynami bezsenności mogą być choroby, zażywane leki lub brak higieny snu, czyli niewłaściwe przygotowanie się do snu. Przygotowanie do snu - relaks i wyciszenie Pierwszą czynnością, która pozwoli nam zasnąć i spędzić spokojną noc jest przygotowanie do snu . Faza, w której nasz wzbudzony mózg, będzie mieć czas na wyciszenie się a my na zrelaksowanie. Czynniki, które mogą powodować nadmierne pobudzenie mózgu w późnych godzinach wieczornych to m.in. stres czy wysiłek fizyczny na 2-3 godziny przed planowanym położeniem się do łóżka. W przypadku osób cierpiących na bezsenność, zaleca się uprawianie sportów i ćwiczeń najpóźniej do godziny 20.00. Jeżeli jesteśmy osobami emocjonalnymi, wzbudzająco na nasz mózg mogą działać także filmy akcji i trzymające w napięciu książki. Dlatego przed snem warto wybierać taki repertuar, który nas uspokoi i odpręży, a nie będzie trzymać w napięciu. Elementem wyciszania się jest także kwestia światła. Przed snem powinniśmy przebywać w czerwonym, przyciemnionym świetle. Najgorszy wpływ zarówno na nasz wzrok, jak i na spokojny sen ma światło niebieskie emitowane, np. przez tablety, komputery czy telefony komórkowe. Techniki relaksacyjne jako sposób na spokojny sen Pozytywny...

©BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Jak pokonać trudności z zasypianiem?
Domowe sposoby na bezsenność mogą pomóc rozwiązać problemy ze snem bez uciekania się do środków farmakologicznych i leków nasennych. Trudności z zasypianiem mogą stanowić problem każdego z nas i utrudniać prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Aby wypoczywać zdrowo i pozbyć się bezsenności czasem wystarczy zmienić styl życia.

Domowe sposoby na bezsenność mogą pomóc rozwiązać problemy ze snem bez uciekania się do środków farmakologicznych i leków nasennych. Trudności z zasypianiem mogą stanowić problem każdego z nas i utrudniać prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Aby wypoczywać zdrowo i pozbyć się bezsenności czasem wystarczy zmienić styl życia.   Bezsenność to brak snu w nocy, trudności w zasypianiu lub przerywany sen. Wszystkie te zjawiska mogą zaburzać rytm dnia i funkcjonowanie. Aby ustrzec się przed nimi warto wypróbować domowe metody na bezsenność zanim zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy specjalisty lub sięgnięcie po tabletki nasenne. Lekkostrawna kolacja na dobry sen Po jedzeniu bardzo często chce się spać. Mimo to, ciężkostrawne posiłki przyczyniają się do problemów ze snem . Kolację najlepiej zjeść 3-4 godziny przed snem. Należy także unikać pobudzających potraw – na przykład czekolady. Regularne pory snu Aby pozbyć się problemu bezsenności  warto kłaść się spać i wstawać o tej samej porze. Należy trzymać się własnego harmonogramu snu codziennie , niezależnie od weekendu czy dni wolnych od pracy. Początkowo taki reżim może wydawać się trudny do realizowania, ale z czasem organizm wpadnie w odpowiedni rytm, a jakość snu wzrośnie. Łóżko służy do spania Żeby usunąć problemy z zasypianiem należy przygotować organizm do tego, że łóżko służy tylko do spania i uprawiania seksu . Trudno się zrelaksować i odpocząć w miejscu, w którym się pracuje , czyta i je. Zrezygnowanie z takich aktywności w łóżku da organizmowi jasny sygnał, że czas spać. Odpowiednie oświetlenie i temperatura do snu Śpimy nocą. Cykl snu reguluje melatonina, hormon, którego wydzielanie jest regulowane przez światło. Mózg wydziela ją wieczorem, gdy jest ciemno, a mniej za dnia. Obecnie większość czasu spędzamy w pomieszczeniach...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik