Reklama

Czkawka to skurcze mięśni przepony połączone z charakterystycznym odgłosem. Czkawka u niemowląt pojawia się często po karmieniu, kąpieli lub przewijaniu. Przyczyną czkawki jest zbyt duża różnica temperatur lub powietrze, które przedostaje się do brzuszka wraz z zasysanym pokarmem.

Reklama

Zapobieganie czkawce u niemowlaka

W przypadku niemowląt karmionych piersią zapobieganie czkawce polega na ułożeniu malucha i piersi matki w takiej pozycji, aby powietrze nie dostawało się do ust dziecka i mogło ono miarowo ssać pokarm. U niemowląt karmionych butelką należy zwrócić uwagę na to, aby cały smoczek był wypełniony pokarmem. Kolejną czynnością zapobiegającą powstawaniu czkawki jest dopilnowanie, aby maluchowi odbiło się po jedzeniu.

Sposoby zlikwidowania czkawki u niemowlaka

Czkawka może wystąpić pomimo przestrzegania czynności zapobiegawczych. Można wówczas spróbować ponownie nakarmić dziecko lub dać mu do picia ciepłą przegotowaną wodę, ponieważ regularny oddech i odruchy połykania rozluźnią przeponę.

Przyczyną czkawki może być także powiększenie napełnionego żołądka. Czkawka ustąpi samoistnie, gdy treść przedostanie się do jelit. Proces ten ułatwi noszenie dziecka w pozycji pionowej, jego brzuszek warto oprzeć o własną pierś, a główkę o ramię. Jeżeli czkawka powstała przez wychłodzenie organizmu malucha, np. po kąpieli, należy ogrzać niemowlę otulając je kocykiem. Ulgę w uporczywej czkawce może przynieść zmiana pozycji, np. przekręcenie dziecka na bok lub na brzuch. Spowoduje to zmianę rytmu oddechu i może zatrzymać odruch czkania.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama