Erytrocyty – czerwone ciałka krwi. Jaka jest ich rola w organizmie?
Erytrocyty to czerwone ciałka krwi (tzw. krwinki czerwone). Wytwarzane są gównie w szpiku kostnym. Erytrocyty transportują tlen do komórek i przenoszą dwutlenek węgla do płuc.
Erytrocyty to czerwone ciałka krwi (tzw. krwinki czerwone). Wytwarzane są gównie w szpiku kostnym. Erytrocyty transportują tlen do komórek i przenoszą dwutlenek węgla do płuc.
Erytrocyt żyje we krwi około 120 dni. Podczas tego czasu przebywa blisko 483 km, cyrkulując w naczyniach krwionośnych.
Funkcja i budowa erytrocytów
Erytrocyty to składniki krwi. Są wytwarzane w szpiku kostnym lub w śledzionie (w życiu płodowym – ok. 3-7 miesiąca). Krwinki czerwone powstają z komórek macierzystych erytrocytów (tzw. erytroblastów). Mają okrągły kształt i są wklęsłe po obydwu stronach. Taka budowa umożliwia krwinkom odkształcanie się podczas przechodzenia przez wąskie naczynia włosowate. Średnica erytrocytów to około 6-9 µm. Po 100-120 dniach erytrocyty ulegają zniszczeniu w śledzionie (rzadziej w wątrobie). Organizm stale wytwarza nowe erytrocyty, które sukcesywnie zastępują krwinki uległe rozpadowi. W ciągu jednej minuty tworzy się około 120 mln erytrocytów.
Liczba erytrocytów we krwi
U mężczyzn w 1mm³ krwi znajduje się około 5,4 mln krwinek czerwonych, a u kobiet około 4,8 mln. Liczba czerwonych ciałek krwi może ulegać zmianie zależnie, np. od ciśnienia, jakie panuje w danym miejscu przebywania (np. w górach liczba erytrocytów wzrasta do 8 mln/mm³).
Funkcje erytrocytów
Główną funkcją erytrocytów jest transportowanie tlenu z płuc i przenoszenie go do tkanek. Wykonanie tego zadania jest możliwe dzięki hemoglobinie (czerwony barwnik krwi) zawartej w erytrocytach. Czerwone krwinki odpowiadają też za przenoszenie dwutlenku węgla z tkanek do płuc i utrzymywanie stałego pH krwi (prawidłowa wartość pH krwi waha się pomiędzy 7,35-7,45).
Choroby związane z czerwonymi krwinkami
Zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami dotyczą niewłaściwego poziomu erytrocytów we krwi. Norma erytrocytów u kobiet wynosi – 3,5–5,2x106/µl, a u mężczyzn – 4,2–5,4x106/µl.
- Erytrocytopenia – niedobór erytrocytów (liczba czerwonych krwinek jest poniżej normy),
- Erytrocytoza (nazywana też czerwienicą prawdziwą) – nadmiar erytrocytów (liczba czerwonych krwinek przekracza normę).
Dlaczego krew jest czerwona?
Przyczyną czerwonego zabarwienia krwi jest hemoglobina. Substancja po połączeniu z tlenem w płucach ma kolor jasnoczerwony. Po przeniesieniu do go tkanek i narządów, przybiera odcień ciemnej czerwieni.
- Gdy naczynia krwionośne są bardzo kruche, na ciele pojawiają się siniaki. Przeczytaj: samoistne siniaki na nogach i ich przyczyny.
- Czy wiesz, jaką funkcję pełnią w organizmie białe krwinki? Przeczytaj: monocyty we krwi: budowa, funkcja, rozwój.
- Czy wiesz, jak prawidłowo interpretować wyniki badania krwi na erytrocyty, czyli czerwone krwinki? Zobacz, prawidłowe wyniki.