kobieta uprawia jumping fitness
©andreacionti/Fotolia
Styl życia

Ćwiczenia na trampolinie – na czym polega i jakie korzyści przynosi jumping fitness?

Ćwiczenia na trampolinie, zwane jumping fitness to ćwiczenia fizyczne przeprowadzane w rytmie energicznej muzyki. Trening zaliczany jest do ćwiczeń cardio, a same zajęcia polegają na skokach w swobodnej formie.

Ćwiczenia na trampolinie, zwane jumping fitness to ćwiczenia fizyczne przeprowadzane w rytmie energicznej muzyki. Trening zaliczany jest do ćwiczeń cardio, a same zajęcia polegają na skokach w swobodnej formie.

Ćwiczenia na trampolinie – na czym polegają?

Ćwiczenia na trampolinie, czyli jumping fitness to ćwiczenia cardio, które są proste i dostarczają mnóstwo radości i zabawy. Jumping fitness polega na skokach na jednoosobowej trampolinie w dowolnej, swobodnej formie, podczas których organizm spala kalorie (podczas godziny 800 kalorii). Trening najczęściej składa się z ćwiczeń z aerobiku, szybkich, wolnych biegów, a także z podskoków. Występują dwie formy ćwiczeń na trampolinie: light i dla bardziej zaawansowanych. Podczas tej pierwszej skoki na trampolinie są proste i zalecane początkującym użytkownikom. Forma dla bardziej zaawansowanych jest dużo trudniejsza, ponieważ zawiera dodatkowe utrudnienia, jak obciążenie ciała ciężarkami przypinanymi do kostek. W trakcie treningu dla doświadczonych osób występują różnego rodzaju przeskoki i wyskoki na podesty.

Ćwiczenia na trampolinie – zalety treningu

Ćwiczenia na trampolinie korzystnie wpływają na organizm. Skoki na trampolinie spalają mnóstwo kalorii, zwiększają wydolność organizmu i poprawiają koordynację ruchową. Ponadto wzmacniają mięśnie wszystkich partii ciała i dotleniają organizm. Jumping fitness zmniejsza też uczucie zmęczenia, ułatwia wydalanie toksyn i przyspiesza przemianę materii.

Ćwiczenia na trampolinie – przeciwwskazania

Ćwiczeń na trampolinie nie zaleca się osobom cierpiącym na choroby krążenia i zwyrodnienie stawów. Jumping fitnessu nie mogą też trenować osoby z nadwagą i mające problemy z oddychaniem.

 

kobieta ćwiczy pompki
Flickr/Rance Costa/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Ćwiczenia na cellulit, które możesz wykonywać w domu
Najskuteczniejsze ćwiczenia na cellulit to ćwiczenia cardio, które polegają na utrzymywaniu umiarkowanego wysiłku przez dłuższy czas. Dzięki nim poprawia się metabolizm, ciało staje się lepiej ukrwione, a z potem organizm pozbywa się toksyn (między innymi tych, którymi „karmi się” cellulit). Proste ćwiczenia cardio możesz wykonywać w domu.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na cellulit to ćwiczenia cardio, które polegają na utrzymywaniu umiarkowanego wysiłku przez dłuższy czas. Dzięki nim poprawia się metabolizm, ciało staje się lepiej ukrwione, a z potem organizm pozbywa się toksyn (między innymi tych, którymi „karmi się” cellulit). Proste ćwiczenia cardio możesz wykonywać w domu. Sprzęt do cardio: wystarczy kawałek podłogi Jeśli wydaje ci się, że trening cardio wymaga drogiego sprzętu: bieżni, steppera, roweru stacjonarnego – jesteś w błędzie. Oczywiście specjalistyczny sprzęt w niczym nie przeszkodzi, jeśli jednak jego brak miałby być wymówką, żeby odłożyć ćwiczenia na (bliżej nieokreślone) później, zapomnij o nim. Po prostu ubierz się wygodnie, przygotuj trochę miejsca i rozpocznij trening. Bieganie w miejscu Stań prosto na podłodze, opuść ramiona i trzymaj je przed sobą, skieruj dłonie prostopadle do reszty ciała. Szybko podnoś kolana tak, żeby prawe kolano dotknęło prawej dłoni, a lewe lewej. Powtarzaj to ćwiczenie przez 5 minut. Następnie zrób sobie 30 sekund przerwy i przejdź do kolejnego ćwiczenia. Krokodylki z wyskokiem Kolejnym ćwiczeniem są krokodylki z wyskokiem. Połóż dłonie na podłodze, a nogi wyprostuj tak, jakbyś miała robić pompki. Dotknij kolanami ziemi, a następnie szybko podnieś się i skocz do góry z wyciągniętymi rękami. Powtarzaj tę sekwencję czynności w szybkim tempie przez 5 minut. Po tym czasie zrób sobie 30 sekund przerwy i przejdź do następnego ćwiczenia. Skakanka Chyba nikogo nie trzeba uczyć skakania na skakance. To proste i zabawne ćwiczenie może być jednym z elementów twojego domowego treningu cardio. Skacz na skakance obunóż przez 5 minut. Rowerek Jeśli nie masz pod ręką skakanki, możesz zastąpić ostatnie ćwiczenie tzw. rowerkiem....

kobieta ćwiczy na piłce
Flickr/Port of San Diego/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Poznaj ćwiczenia cardio!
Ćwiczenia cardio są jedną z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić dla swojego ciała. Dzięki systematycznemu treningowi można spalić zbędny tłuszcz, wysmuklić ciało, a przede wszystkim poprawić kondycję fizyczną. Dzięki systematyczności poprawia się praca serca i układu krążenia.

Ćwiczenia cardio są jedną z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić dla swojego ciała. Dzięki systematycznemu treningowi można spalić zbędny tłuszcz, wysmuklić ciało, a przede wszystkim poprawić kondycję fizyczną. Dzięki systematyczności poprawia się praca serca i układu krążenia. Trening cardio na odchudzanie Podczas długiego wysiłku organizm zaczyna czerpać energię z zapasów tłuszczu, co oczywiście powoduje ich spalanie. Kluczowe jest utrzymanie takiego poziomu intensywności ćwiczeń, by organizm mógł pokryć całkowicie zapotrzebowanie na tlen. Podczas zbyt intensywnego treningu uruchamiane są procesy beztlenowe, w czasie których nie następuje spalanie tłuszczu. Tętno powinno wynosić 60-70% tętna maksymalnego . Jak obliczyć tętno maksymalne? HR max (tętno maksymalne) = 220 – wiek Oznacza to, że dla osoby w wieku 20 lat HR max= 220 – 20, czyli 200. 200 x 0,6 = 120 300 x 0,7 = 140 Dwudziestoletnia osoba powinna więc utrzymywać w ciągu treningu tętno 120-140.   Samodzielna kontrola tętna nie jest łatwa, więc zdecydowanie wygodniej jest zaopatrzyć się w pulsometr – urządzenie to przypomina zegarek, ale pokazuje nam parametry naszego organizmu. Ceny zaczynają się już od 30 zł, a kończą na kilkuset. Do najprostszych pomiarów wystarczą jednak tańsze urządzenia. Jeśli celem jest schudnięcie, należy ćwiczyć od 20 do 40 minut co najmniej 3 razy w tygodniu . Aby zwiększyć i przyspieszyć efekt, warto połączyć ćwiczenia cardio z dietą i dodatkowymi ćwiczeniami.   Każdą sesję treningową należy zacząć od rozgrzewki, którą może być trucht w miejscu lub ćwiczenia rozciągające. Również na zakończenie wskazane jest wykonanie stretchingu. Do ćwiczeń cardio należy m.in. coraz popularniejszy jogging, ale także jazda na rowerze, aerobic , pływanie, aerobik wodny, pilates, ale tak naprawdę można wykonywać...

Kobieta siedząca w pozycji lotosu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ujędrniający trening wyszczuplający - tonique
Trening tonique został stworzony przez trenerkę i instruktorkę fitness Sylwię Wiesenberg. Głównym założeniem tych ćwiczeń jest wyszczuplenie i ujędrnienie szczególnie dolnych partii ciała poprzez ćwiczenia polegające na dynamicznych wykrokach, podskokach i przysiadach.

Trening tonique został stworzony przez trenerkę i instruktorkę fitness Sylwię Wiesenberg. Głównym założeniem tych ćwiczeń jest wyszczuplenie i ujędrnienie szczególnie dolnych partii ciała poprzez ćwiczenia polegające na dynamicznych wykrokach, podskokach i przysiadach.   Cały trening tonique trwa aż 120 minut, a w jego trakcie spalanych jest około tysiąca kalorii. Taka forma ćwiczeń uważana jest za jedną z najcięższych, ale też najskuteczniejszych w rzeźbieniu pośladków i zgrabnych ud. Tonique – ćwiczenia i styl życia Sylwia Wiesenberg oprócz programu ćwiczeń, osobom wykonującym ułożone przez siebie treningi, zaleca również odpowiednio skomponowaną dietę opartą przede wszystkim na składnikach jak najmniej przetworzonych . W swojej filozofii życia przedstawia kobietę szczęśliwą jako kobietę aktywną i zadowoloną ze swojego życia. Tonique – ćwiczenia na piękne pośladki – na czym polegają? Celem ćwiczeń tonique jest osiągnięcie pięknej, jędrnej, smukłej, delikatnie sportowej sylwetki bez rozbudowy mięśni . Każdy trening wg zasad Sylwii Wiesenberg rozpoczyna intensywna 4-minutowa rozgrzewka . Następnie przechodzi się do ćwiczeń, które w miarę postępów powinno się wykonywać coraz dłużej włączając w nie ciężarki. Tonique kończy się ćwiczeniami relaksacyjno-rozciągającymi . Technika wykonywania ćwiczeń jest bardzo istotna, tak samo jak wytrwałość i silna wola , które są niezbędne przy tak intensywnej formie aktywności. Ćwiczenia na jedną nogę w pełnym czasie treningu trwają średnio 30 minut. Najważniejsze zasady, których należy przestrzegać podczas ćwiczeń tonique: przysiady – stopy rozstawione na szerokość bioder, wykonując przysiady, należy unikać przechylania się do przodu, kąt między łydką a udem powinien wynosić 90 stopni podczas przysiadu, a palce stóp znajdować się w linii...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner