Pierwsza pomoc dla niemowląt w przypadku zakrztuszenia wymaga właściwej oceny sytuacji
Zakrztuszenie to inaczej zablokowanie dróg oddechowych ciałem obcym. Jeśli dziecko jest sine i nie może oddychać, natychmiast należy wezwać pogotowie i rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy. Gdy dziecko może nabrać powietrza, być może będzie w stanie wykasłać to, co utknęło w jego drogach oddechowych.
Zakrztuszenie to inaczej zablokowanie dróg oddechowych ciałem obcym. Jeśli dziecko jest sine i nie może oddychać, natychmiast należy wezwać pogotowie i rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy. Gdy dziecko może nabrać powietrza, być może będzie w stanie wykasłać to, co utknęło w jego drogach oddechowych.
Ocena sytuacji i pierwsza pomoc dla dzieci w zakrztuszeniu
Gdy maluch zaczyna raczkować a nawet chodzić, przytrzymując się mebli, łatwo o zakrztuszenie, zwłaszcza gdy w zasięgu znajdą się małe przedmioty, które najpewniej wylądują w buzi niemowlaka. Dziecko w wieku do 12 miesięcy nie potrafi powiedzieć, że się zakrztusiło. Dlatego ważna jest właściwa ocena sytuacji przez osobę dorosłą.
- Jeśli niemowlę kaszle głośno i może nabrać powietrze, a także reaguje na sygnały rodzica bądź opiekuna, być może będzie w stanie samo wykasłać to, czym się zakrztusiło. Takie dziecko należy wziąć na ręce główką do góry i zachęcić, by samodzielnie poprzez kaszel pozbyło się przeszkody z dróg oddechowych.
- Jeśli natomiast dziecko nie może oddychać, robi się sine i nie reaguje na sygnały dorosłego, konieczne będzie udzielenie pierwszej pomoc nawet resuscytacją i bezwzględnie wezwanie pogotowia. Niemowlę należy położyć na swoim przedramieniu głową w dół, dłonią przytrzymując główkę. Następnie trzeba 5 razy uderzyć malucha nadgarstkiem wolnej ręki między łopatkami. Dziecko odwraca się na plecy i sprawdza, czy blokad a została usunięta. Jeśli nie, należy wykonać 5 ucisków klatki piersiowej – dwoma palcami, zaraz nad miejscem, gdzie łączą się żebra i mostek. Uderzanie w plecy i uciskanie klatki piersiowej kontynuuje się do odblokowania dróg oddechowych albo do momentu, gdy dziecko traci przytomność.
Nieprzytomne dziecko po zakrztuszeniu – pierwsza pomoc
Utrata przytomności przez malca wymaga podjęcia zdecydowanych działań:
1) Dziecko należy ułożyć na plecach na twardej powierzchni.
2) Następnie odciąga się jego główkę do tyłu, jedną dłoń trzymając na czole niemowlaka, a drugą unosząc jego brodę.
3) Jeśli po tym ciało obce będzie widoczne, można spróbować wyciągnąć je ręką.
4) Jeśli pierwsza próba usunięcia przeszkody palcami nie powiedzie się, lepiej nie robić tego po raz kolejny – można wepchnąć ciało obce głębiej.
5) Jeśli nie widać przeszkody albo została ona popchnięta dalej, należy przystąpić do resuscytacji.
- Osoba udzielająca pierwszej pomocy dla dziecka powinna nabrać powietrza, objąć swoimi ustami nosek i usta dziecka i zrobić wydech. Czynność tę powtarza się 5 razy. Oddech ratunkowy powinien trwać około 1 do 1,5 sekundy.
- Gdy klatka piersiowa nie unosi się podczas wykonywania oddechów, ponownie należy odgiąć główkę dziecka.
- Jeśli malec nie odzyskał przytomności po kolejnych 5 oddechach, należy rozpocząć uciskanie klatki piersiowej – dwoma placami trochę powyżej miejsca łączenia żeber i mostka. 30 powtórzeń powinno wykonać się w tempie 100 na minutę.
- Po pierwszej serii uciśnięć trzeba sprawdzić, czy ciało obce jest widoczne w jamie ustnej i czy można je wyjąć. Jeśli nie – powtarza się oddechy i uciski aż do przybycia pogotowia.
- Jeśli natomiast uda się udrożnić drogi oddechowe – klatka piersiowa będzie się unosiła albo dziecko zacznie kasłać – ale malec nie odzyska przytomności, należy ułożyć go na boku i czekać na przyjazd karetki.
Chociaż sytuacja zagrożenia życia jest stresująca, to pierwsza pomoc dla dzieci powinna być udzielana przez osobę zachowującą zimną krew. Jeśli dziecko nie oddycha, nie ma innego wyboru, jak tylko rozpocząć akcję ratunkową, niezależnie od umiejętności.
- Główną przyczyną alergii pokarmowych u dzieci są czynniki genetyczne. Poznaj, inne przyczyny alergii pokarmowej u niemowlaka.
- Zdarza się, że pomimo, że piersi matki są pełne mleka, pokarm nie chce wypłynąć. Poznaj, sposoby na zastój pokarmu w piersi.
- Niektóre produkty spożywcze mogą uczulić dziecko. Dowiedz się, jak przebiega leczenie alergii pokarmowej u niemowlaka.