Hormony w organizmie zakochanych - jak działa chemia miłości i skąd biorą się objawy zakochania?
Chemia miłości jest wynikiem hormonów działających na zakochanych. Objawy zakochania, takie jak ciągłe myślenie o ukochanym to wynik wytwarzania dopaminy. Za poczucie, że dla partnera możemy zrobić wszystko odpowiada fenyloetyloamina.
Chemia miłości jest wynikiem hormonów działających na zakochanych. Objawy zakochania, takie jak ciągłe myślenie o ukochanym to wynik wytwarzania dopaminy. Za poczucie, że dla partnera możemy zrobić wszystko odpowiada fenyloetyloamina.
Organizm każdego człowieka produkuje inne ilości hormonów miłości, dlatego objawy zakochania mogą różnić się nasileniem. Jedni nie mogą zebrać myśli, a inni wykonują swoje obowiązki bez zarzutu.
Fenyloetyloamina a zakochanie
Kiedy się zakochujemy, w organizmie wytwarzane są duże ilości fenyloetyloaminy (PEA). Ten związek chemiczny dodaje optymizmu i energii. Zakochani mogą nie przesypiać nocy i nie odczuwają zmęczenia. Ich serce bije szybciej.
Stan euforii przy wydzielaniu się fenyloetyloaminy zwiększa się przy każdym kontakcie z ukochanym lub ukochaną. PEA działa podobnie jak narkotyk, ale bez szkody dla organizmu. Jest jednym z głównym składników tzw. chemii miłości.
Dopamina - jak działa na zakochanych
Mocna tęsknota za ukochanym i ciągłe myślenie o partnerze to wynik działania dopaminy. Ta substancja wywołuje przyspieszone bicie serca i chęć spędzania jak największej ilości czasu z ukochanym.
Dopamina działa podobnie do amfetaminy i sprawia, że nie widzi się wad drugiej osoby. Ten związek chemiczny odbiera apetyt i może wywoływać drżenie rąk, przyspieszony oddech, a nawet kołatanie serca. Odpowiada też za strach przed utratą partnera.
Serotonina a zakochanie
W początkowej fazie zakochania następuje spadek poziomu serotoniny. Mniejsza ilość serotoniny wpływa na pojawienie się niepokoju, a nawet popadanie w stany depresyjne. Dzieje się tak np. wtedy, gdy nie wiemy, co dzieje się z ukochanym lub gdy wpadamy w niepewność dotyczącą jego wzajemności.
Noradrenalina w stanie zakochania
Noradrenalina to środek dopingujący, wytwarzany w sytuacjach stresowych. Ma pobudzić do działania i usunąć czynnik wywołujący stres. Noradrenalina zwiększa poziom energii i wywołuje euforię. Ten związek pozwala zapamiętywać wszelkie sytuacje z udziałem partnera i szczegóły jego zachowania.
Stały związek - endorfiny i oksytocyna
Poziom namiętności spada po około 1,5 roku-4 latach związku. Osoby, które uzależniły się od działania substancji chemicznych z początków zakochania, szukają nowego związku. Duża część par buduje jednak stałe związki. Pomagają im w tym endorfiny, działające podobnie do morfiny.
Endorfiny odpowiadają za poczucie bezpieczeństwa, szczęścia i spokoju. Wywołuje je najczęściej obecność partnera. Kiedy poziom endorfin jest stały, dotąd bliska osoba może stać się obojętna.
W stałym związku pojawia się też oksytocyna, która wywołuje potrzebę bliskości i czułości. Oksytocyna jest wytwarzana w czasie seksu, ale też karmienia piersią. Poziom tej substancji maleje, kiedy jesteśmy smutni, zestresowani lub kłócimy się z ukochanym.
Udany seks dzięki estrogenom i testosteronowi
Za ochotę na seks odpowiadają męskie i żeńskie hormony płciowe. Estrogeny i testosteron dają satysfakcję ze współżycia. Kiedy ich poziom opada, apetyt na seks zmniejsza się.
- Czy hormony i feromony są prawdziwe? Czy istnieje chemia między ludźmi?
- Ciekawy dzień zakochanych? Oto pomysły na to, jak oryginalnie spędzić Walentynki.
- Czy hormon szczęścia istnieje? Poznaj 8 faktów o oksytocynie, czyli hormonie miłości.
- Warto przemóc problemy w relacji. Kryzys w związku: jak się znów w sobie zakochać?
- Jak wyzwolić silne emocje podczas seksu? Masturbacja u kobiet: fantazje erotyczne kobiet - oto popularne i nietypowe marzenia.