Rzeźbienie mięśni skośnymi brzuszkami
Skośne brzuszki wykonywane regularnie 3-4 razy w tygodniu w połączeniu z innymi rodzajami ćwiczeń na brzuch, wspaniale wyrzeźbią okolice talii. Nie spalą jednak warstwy tłuszczu, za co odpowiadają ćwiczenia aerobowe oraz dobrze zbilansowana dieta.
Skośne brzuszki wykonywane regularnie 3-4 razy w tygodniu w połączeniu z innymi rodzajami ćwiczeń na brzych, wspaniale wyrzeźbią okolice talii. Nie spalą jednak warstwy tłuszczu, za co odpowiadają ćwiczenia aerobowe oraz dobrze zbilansowana dieta.
Każdy, kto marzy o kaloryferze na brzuchu, powinien wiedzieć, że po spaleniu tłuszczu może wyrzeźbić mięśnie dzięki zestawowi różnego rodzaju brzuszków, także tych na mięśnie skośne.
Jak wykonywać skośne brzuszki
Skośne brzuszki angażują do pracy inny rodzaj mięśni brzucha niż klasyczne brzuszki, które odpowiedzialne są głównie za rozwój mięśni prostych. Najlepszy i najszybciej widoczny efekt zapewniają urozmaicone ćwiczenia i wszechstronny trening – kombinacja różnych rodzajów brzuszków.
Aby wykonywać skośne brzuszki, należy:
- położyć się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach i rękami złożonymi za głową lub wyciągniętymi prosto przed siebie,
- prawą nogę podnieść i oprzeć stopę o lewe kolano, kierując prawe kolano na zewnątrz,
- unosić tułów skrętnie tak, aby dotykać lewym łokciem przeciwległego kolana lub prostując prawą rękę, wyciągać dłoń aż nad lewą łydkę (https://www.youtube.com/watch?v=9-yBPSCRA7I).
O czym należy pamiętać przy skośnych brzuszkach
1. Lędźwiowy (dolny) odcinek kręgosłupa ma pozostać przyciśnięty do podłoża i nieruchomy, a tym samym odciążony.
2. Głowa to przedłużenie kręgosłupa, powinno się patrzeć w sufit i nie wyciągać zbytnio szyi.
3. Dłonie splata się na karku, a łokcie powinny być maksymalnie rozchylone i skierowane na zewnątrz, a nie na wprost ciała. Idealny czas na wdech to moment opuszczania tułowia, wydech robi się przy spięciu.
Ćwiczenia mięśni brzucha dobrze jest wykonywać co drugi dzień, aby miały one po każdym treningu jednodniowy czas na regenerację. Na początku wystarczy wykonywać po 10 powtórzeń z 6 różnych rodzajów brzuszków, aby jak najefektywniej zaangażować wszystkie mięśnie w okolicach talii. Ważniejsza od ilości jest jakość. Można stopniowo zwiększać liczbę powtórzeń oraz dodawać inne warianty ćwiczenia, np. brzuszki klasyczne, z podniesionymi nogami, na stojąco, z unoszeniem bioder, wypychaniem nóg czy z ciężarkami.
Skośne brzuszki: efekty
Samo ćwiczenie skośnych mięśni brzucha nie zlikwiduje tłuszczu z okolic talii. Mięśnie mogą być mocne, ale praktycznie niewidoczne, bo przykryte oponką. Potrzeba też ćwiczeń aerobowych (spalających tkankę tłuszczową), kardio (wytrzymałościowych – przyspieszających puls i oddech), odpowiedniej diety i regularnego sposobu odżywiania. Skośne brzuszki rzeźbią skośne mięśnie brzucha. Kombinacja tego rodzaju ćwiczeń z innymi odmianami brzuszków, uaktywni również mięśnie proste i poprzeczne oraz mięśnie pleców i pozwoli szybciej osiągnąć wymarzoną rzeźbę brzucha. Mięśnie brzucha odsłaniają się dzięki diecie, a budują ćwiczeniami. Za ich wygląd w 70% odpowiedzialna jest właśnie dieta, jedynie w 30% ćwiczenia. Prawidłowo wykonywane brzuszki skośne nie powinny obciążać kręgosłupa.