kobiety podczas aerobiku przy stepie
©AlexanderNovikov/Fotolia
Styl życia

Ćwiczenia aerobowe w domu wyrzeźbią sylwetkę i poprawią pracę serca!

Ćwiczenia aerobowe to system ćwiczeń cardio (wzmacniają układ sercowo-naczyniowy), które angażują do pracy mięśnie wszystkich partii ciała. Regularne ćwiczenia modelują sylwetkę i pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów. Trening aerobowy można wykonywać także w domu.

Ćwiczenia aerobowe to system ćwiczeń cardio (wzmacniają układ sercowo-naczyniowy), które angażują do pracy mięśnie wszystkich partii ciała. Regularne ćwiczenia modelują sylwetkę i pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów. Trening aerobowy można wykonywać także w domu.

Ćwiczenia aerobowe – na czym polegają?

Ćwiczenia aerobowe, zwane także tlenowymi to trening, podczas którego mięśnie produkują energię. Trening powinien trwać od 30 do 60 minut i być wykonywany 3-4 razy w tygodniu. Do najpopularniejszych ćwiczeń aerobowych zalicza się bieganie, jazdę na rowerze, jazdę na rolkach, pływanie, skakanie na skakance, czy energiczny taniec.

Ćwiczenia aerobowe w domu – jakie wykonywać?

Ćwiczenia aerobowe w domu nie wymagają specjalistycznego sprzętu siłowego. Potrzebujesz do nich skakanki, rowerka stacjonarnego, bieżni domowej, rytmicznej muzyki i wygodnych, sportowych butów. Pamiętaj, by ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu, a każdy trening poprzedź rozgrzewką mięśni ciała.

Chcesz kupić sprzęt do wykonywania ćwiczeń aerobowych w domowym zaciszu? Wejdź na tę stronę i wykorzystaj Martes Sport kod rabatowy.

Ćwiczenia aerobowe - skakanie na skakance

Skakanie na skakance jest doskonałym ćwiczeniem na spalenie zbędnych kalorii (około 350 kcal w pół godziny). Podczas regularnych ćwiczeń ujędrnisz brzuch, nogi, a także pośladki. Możesz ćwiczyć na jednej nodze, na dwóch lub wykonywać przeskoki w tył.

Ćwiczenia aerobowe - wchodzenie po schodach

Wykorzystaj domowe schody do ćwiczeń. Podczas 30-minutowego treningu możesz spalić nawet 300 kalorii. Oprócz tego wyrzeźbisz nogi i pośladki.

Ćwiczenia aerobowe - jazda na rowerku stacjonarnym

Podczas jazdy na rowerku stacjonarnym spalisz zbędne kalorie (w ciągu godziny nawet 1000!), poprawisz wydolność płuc i wymodelujesz nogi. Oprócz tego poprawisz samopoczucie i zwiększysz kondycję fizyczną.

Ćwiczenia aerobowe - energiczny taniec

Energiczny taniec również zalicza się do ćwiczeń aerobowych. Ubierz się w wygodny strój, włącz ulubioną muzykę i zacznij tańczyć. Możesz skupić się na wybranej choreografii lub wymyślić własny układ taneczny.

Ćwiczenia aerobowe - bieganie na bieżni

Bieganie na domowej bieżni także jest świetnym pomysłem na ćwiczenie aerobowe. Możesz regulować tempo biegu i dostosować je do kondycji fizycznej. Podczas biegania na bieżni pamiętaj o wyprostowanej postawie ciała i płynnym ruchu.

Ćwiczenia aerobowe – unoszenie nóg

Połóż się na plecach, po czym unieś nogi. W takiej pozycji pozostań przez około minutę i powróć do pozycji początkowej. Po chwili powtórz ćwiczenie. To ćwiczenie wysmukli, wzmocni, wyrzeźbi nogi i pośladki.

Ćwiczenia aerobowe – przyciąganie hantli

Połóż się na plecach i weź do rąk hantle. Następnie zacznij przyciągać je do klatki piersiowej i ponownie oddalać. Dzięki temu ćwiczeniu wzmocnisz mięśnie ramion i brzucha.

 

Para na rowerze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wytrzymałość rośnie dzięki bieganiu, jeździe na rowerze czy treningom cardio
Aby wydłużyć czas, w jakim jest się w stanie wykonywać wysiłek fizyczny, należy zwiększyć swoją wytrzymałość. Popularnie choć błędnie utożsamiana z kondycją, wytrzymałość rośnie, gdy stopniowo zwiększa się podejmowany wysiłek. Dobre do poprawienia wydolności są treningi cardio, również spalające tłuszcz, ale i bieganie, jazda na rowerze czy skakanie na skakance.

Aby wydłużyć czas, w jakim jest się w stanie wykonywać wysiłek fizyczny, należy zwiększyć swoją wytrzymałość. Popularnie choć błędnie utożsamiana z kondycją, wytrzymałość rośnie, gdy stopniowo zwiększa się podejmowany wysiłek. Dobre do poprawienia wydolności są treningi cardio, również spalające tłuszcz, ale i bieganie, jazda na rowerze czy skakanie na skakance. Na rowerze, na skakance, podczas biegu – tak można poprawić wytrzymałość Oprócz spalania tkanki tłuszczowej i obniżania cholesterolu ćwiczenia na rowerze, bieganie i skakanie na skakance wpływają też na wzrost wytrzymałości. Wszystkie te ćwiczenia można wykonywać zarówno w domu, na siłowni, jak i na zewnątrz. Trening poprawiający wytrzymałość fizyczną powinien zaczynać się od rozgrzewki , jak w przypadku każdych innych ćwiczeń. Początkowo należy ustalić, na jakim poziomie jest kondycja – ile można przebiec czy przejechać bez konieczności walczenia o każdy oddech. Jeśli jest naprawdę kiepsko, trzeba zacząć nie od biegania czy spinningu, ale od marszów bądź marszobiegów i przejażdżek w wolnym czy średnim tempie. Podobnie jest ze skakaniem na skakance, z którym trzeba uważać także wtedy, kiedy ma się problemy ze stawami lub nadwagę. Z każdym tygodniem trening powinien być wydłużany, dzięki czemu wytrzymałość faktycznie będzie rosła. Najlepiej zacząć od ćwiczenia 3 razy w tygodniu. Bardzo ważna jest regularność, by nie zaprzepaścić uzyskanych efektów przez zbyt długą przerwę. Trening cardio na spalanie tłuszczu i wytrzymałość Trening cardio poprawia wydolność, sprawność i ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Jest bardziej intensywny niż pojedyncze ćwiczenia na bieżni, rowerze czy ze skakanką, ponieważ powinien trwać 30 minut lub więcej. Dlatego jeśli wytrzymałość jest naprawdę mizerna, można...

Kobieta ćwiczy na atlasie
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia
Atlas ćwiczeń – wskazówki do treningu
Atlas do ćwiczeń jest wielofunkcyjnym urządzeniem do treningu różnych partii mięśni. Ćwiczenia są siłowe, pozwalają zatem na rozbudowę mięśni, wymodelowanie sylwetki i poprawę kondycji.

Atlas do ćwiczeń jest wielofunkcyjnym urządzeniem do treningu różnych partii mięśni. Ćwiczenia są siłowe, pozwalają zatem na rozbudowę mięśni, wymodelowanie sylwetki i poprawę kondycji. Atlas do ćwiczeń – czym jest? Atlas do ćwiczeń to urządzenie, na którym można trenować mięśnie różnych partii ciała. To popularne urządzenie w siłowniach i w klubach fitness. Atlas można też kupić do domu, ale trzeba liczyć się z tym, że zajmuje dużo miejsca i sporo kosztuje (podstawowy model to koszt około 1000 zł). Atlas do ćwiczeń – jak ćwiczyć na urządzeniu? Ćwiczenia na atlasie wymagają dokładności i regularności. Ważne, by przed treningiem rozgrzać mięśnie, a po zakończeniu rozciągnąć je . Podstawowe ćwiczenia z użyciem atlasu to wyciskanie sprzed klatki piersiowej, opady tułowia, zginanie podudzi w stawie kolanowym, brzuszki, czy ściąganie drążka za kark. Początkującym zaleca się trening 2 razy w tygodniu po 10-12 powtórzeń na każdy zestaw ćwiczeń (należy wykonać obwód, czyli każde ćwiczenie jedno po drugim). Rozgrzewka przed ćwiczeniami Przed ćwiczeniami na atlasie należy zrobić pięciominutową rozgrzewkę , by zaangażować do pracy mięśnie różnych partii ciała. Możesz jeździć na rowerku stacjonarnym, biegać na bieżni, robić pajacyki, wypady, czy przysiady. Odpowiednie obciążenie ćwiczenia Po wykonaniu rozgrzewki możesz przejść do ćwiczeń na atlasie, które powinny być odpowiednio dobrane do kondycji fizycznej. Pamiętaj, by nie przeciążać organizmu, a dobierać ćwiczenia, które nie wywołują bólu. Ćwiczenia składające się na atlas Podczas treningu na atlasie możesz zacząć np. od rozpiętek, czyli ćwiczeń polegających na przyciąganiu i odciąganiu ramion do klatki piersiowej przy pomocy ciężarów. Dzięki nim wzmocnisz mięśnie ramion. Kolejnym zestawem ćwiczeń może być wypychanie i...

Kobieta ćwiczy na siłowni
© bernardbodo/Fotolia.com
Styl życia
Trening cardio – jak go wykonać na siłowni?
Ćwiczenia cardio na siłowni można wykonywać na sprzętach takich jak np. bieżnia, orbitrek, stepper czy rower stacjonarny. W treningu cardio ważny jest czas wykonywania ćwiczeń przy określonym poziomie tętna. W urządzenia do cardio zawsze wbudowany jest pulsometr, dzięki któremu możemy monitorować wydajność treningu.

Ćwiczenia cardio na siłowni można wykonywać na sprzętach takich jak np. bieżnia, orbitrek, stepper czy rower stacjonarny. W treningu cardio ważny jest czas wykonywania ćwiczeń przy określonym poziomie tętna. W urządzenia do cardio zawsze wbudowany jest pulsometr, dzięki któremu możemy monitorować wydajność treningu. Trening cardio – co to jest? Trening cardio inaczej zwany tlenowym , to wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, przez min. 30 min, średnio 3 razy w tygodniu. Bardzo istotne w treningach cardio jest tętno , które dla treningów mających na celu redukcję tkanki tłuszczowej powinno znajdować się w tzw. 2 strefie treningowej (tzw. strefa spalania tłuszczu – „weight loss”) i wynosić 60-70% tętna maksymalnego (Tmax = 220 – wiek). Trening cardio na siłowni – jakie urządzenia służą do treningu cardio Ćwiczenia cardio można wykonywać na następujących urządzeniach:   Trening cardio: orbitrek , czyli inaczej urządzenie eliptyczne, które bez obciążania stawów angażuje całe ciało do pracy. Ćwiczenia na orbitreku powinny być wspomagane innymi aktywnościami ponieważ nie wzmacniają układu kostnego, tak jak np. stepper. Trening cardio: stepper – dzięki temu urządzeniu pracuje całe ciało, szczególnie mięśnie bioder, pośladków, nóg oraz mięśnie przykręgosłupowe. Podczas ćwiczeń na stepperze bardzo ważna jest prawidłowa pozycja ciała – właściwie oparte ręce i odciążenie nóg. Za pomocą steppera możemy też wykonywać ćwiczenia cardio na brzuch. A trening cardio na brzuch to podstawa, gdy marzymy o pięknie wyrzeźbionym płaskim brzuchu. Wypracowane np. za pomocą brzuszków mięśnie zostaną odsłonięte spod „ oponki ” właśnie dzięki spalającym tłuszcz ćwiczeniom cardio. Stepper służy bardziej...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner