Opaski odblaskowe, latarka czołowa, oświetlenie rowerowe, czyli co może się przydać do biegania lub jazdy rowerem nocą
Jeżdżąc rowerem lub biegając nocą, należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Widoczność na drodze zapewni odzież z odblaskami lub specjalne naklejki, taśmy lub opaski na rękę odbijające światło. Obowiązek oświetlenia roweru wynika z zasad Kodeksu Drogowego.
Jeżdżąc rowerem lub biegając nocą, należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Widoczność na drodze zapewni odzież z odblaskami lub specjalne naklejki, taśmy lub opaski na rękę odbijające światło. Obowiązek oświetlenia roweru wynika z zasad Kodeksu Drogowego.
Opaski, taśmy, naklejki lub kamizelki odblaskowe można kupić w hipermarketach, sklepach rowerowych, motoryzacyjnych i sportowych, przez Internet a nawet na stacjach benzynowych. Pojedyncze odblaski to koszt około 2-6 złotych. Kamizelka odbijająca światło kosztuje około 10 złotych.
Bieganie po ciemku – ubrania, taśmy, opaski odblaskowe
Mniejszy tłok na ulicach lub brak czasu na trening w ciągu dnia – to niektóre z powodów biegania nocą. Decydując się na aktywność po zmroku, należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Widoczność na drodze zapewnią odblaski. Przydatne akcesoria dla biegaczy to np. odblaskowe opaski na rękę lub samoprzylepne taśmy, które można przyklejać na ubranie. Kupując odzież sportową (spodnie, kurtki, bluzki, bluzy), warto wybierać modele, które mają już na sobie elementy odblaskowe. Naklejki odbijające światło na nogach czy ramionach sprawią, że biegacz będzie widoczny dla kierowcy samochodu z odległości 200 metrów.
Bieganie w nocy po lesie – latarka do biegania
Latarka czołowa będzie przydatna podczas nocnego treningu po nierównym i całkowicie nieoświetlonym terenie, np. w lesie. Lampkę montuje się na głowie, nie trzeba jej trzymać w rękach w czasie biegu, jej światło pada dokładnie przed biegacza. Dobrze jest zaopatrzyć się w zapasowe baterie. Najrozsądniej wybrać się na trening w grupie, a jeśli to niemożliwe to biegać tylko po ścieżkach, które poznało się w ciągu dnia. Warto też wspomnieć rodzinie lub współlokatorom gdzie się idzie oraz mieć włączony GPS w telefonie. Po lesie najlepiej biegać, gdy jest sucho. Przewrócenie się na śliskim błocie lub liściach może skończyć się kontuzją.
Oświetlenie roweru – przepisy
Najważniejszym elementem wyposażenia roweru nocą jest oświetlenie. Rowerzysta, który korzysta z dróg jest zobowiązany do przestrzegania przepisów drogowych. Według Kodeksu Drogowego rower powinien być wyposażony w przynajmniej jedno światło pozycyjne z przodu (o barwie białej lub żółtej selektywnej). Z tyłu pojazd musi mieć lampę pozycyjną oraz odblaskową w kształcie innym niż trójkąt. Oba tylne światła rowerowe powinny być w czerwonym kolorze. Aby być bardziej widocznym na drodze nocą, cyklista może dodatkowo założyć na głowę latarkę czołową. Trzeba tylko pamiętać o tym, że nie może być ona zamontowana niżej niż 25 centymetrów i wyżej niż 1,5 metra od powierzchni jezdni.
Czy rowerzysta musi mieć kamizelkę?
W świetle prawa o ruchu drogowym kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowa w czasie jazy rowerem. Rowerzysta powinien jednak na odzieży lub kasku mieć elementy odblaskowe, np. naklejki, taśmy, opaski. Odbijającymi światło nalepkami można dodatkowo okleić np. pedały lub koła roweru.
Jazda rowerem bez świateł – mandat
Przejażdżka jednośladem bez świateł może skutkować karą pieniężną. Za jazdę rowerem po zmroku lub w tunelach bez odpowiedniego oświetlenia pojazdu policjant może wystawić mandat w wysokości 100 złotych.