Bezsenność - dlaczego tak trudno się jej pozbyć?
Leżysz w łóżku, mijające godziny nieubłaganie przybliżają cię do świtu, a sen nie przychodzi. Dopiero nad ranem udaje ci się zdrzemnąć - albo i nie. Na myśl o czekającym cię dniu czujesz zniechęcenie, frustrację, stres lub smutek. Znasz to? Jeśli tak, to najprawdopodobniej cierpisz na bezsenność.
Leżysz w łóżku, mijające godziny nieubłaganie przybliżają cię do świtu, a sen nie przychodzi. Dopiero nad ranem udaje ci się zdrzemnąć - albo i nie. Na myśl o czekającym cię dniu czujesz zniechęcenie, frustrację, stres lub smutek. Znasz to? Jeśli tak, to najprawdopodobniej cierpisz na bezsenność.
Bezsenność - choroba XXI wieku
Statystycznie aż jedna na trzy osoby cierpi na zaburzenia rytmu snu objawiające się jego złą jakością, problemami z zaśnięciem, częstym wybudzaniem się w nocy lub wczesnym przebudzaniem nad ranem. Bezsenność, bo o niej mowa, może być zarówno objawem innej choroby (np. depresji) jak i osobną jednostką chorobową. Niezależnie od przyczyny jest to niezwykle uciążliwa i trudna do wyleczenia dolegliwość, na którą narażeni jesteśmy wszyscy, bez wyjątku. I chociaż najczęstszą przyczyną przewlekłej bezsenności są zaburzenia psychiczne to problemy ze snem mogą powodować także: leki, stres, nadużywanie alkoholu i innych używek, nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, choroba (np. reumatoidalna) czy nawet… telefony i laptopy emitujące niebieskie i białe światło utrudniające zasypianie.
Co z tym snem? Sprawdź czy cierpisz na bezsenność
Nie każda nieprzespana noc zwiastuje poważniejszy problem, ale gdy kłopoty ze snem pojawiają się regularnie (minimum trzy razy w tygodniu przez co najmniej miesiąc), a twoje samopoczucie w ciągu dnia uległo zauważalnemu pogorszeniu, możesz mieć do czynienia z bezsennością. Sprawdź, czy cierpisz na zaburzenia rytmu snu, odpowiadając “tak” lub “nie” na poniższe stwierdzenia:
- Czujesz się zmęczona, ale nie możesz zasnąć.
- Zaśnięcie zajmuje ci dużo czasu, a sen przychodzi dopiero nad ranem.
- Zdarza się, że odsypiasz w ciągu dnia.
- Jesteś rozkojarzona, trudno skupić ci się na codziennych obowiązkach.
- Śpisz długo (8 godzin), ale się nie wysypiasz.
- Jesteś wyczerpana i czujesz, że organizm nie ma kiedy się zregenerować.
- By zasnąć, wspomagasz się lekami lub używkami.
- Czasami nie kładziesz się w ogóle, bo łóżko kojarzy ci się ze zmęczeniem i wyczerpaniem.
Jeśli na co najmniej dwa z nich odpowiedziałaś twierdząco - bezsenność to najprawdopodobniej twój problem. Spróbuj zastosować przed snem kilka sprawdzonych trików, które poprawią jego jakość i pomogą ci zasnąć. Może się jednak okazać, że twoje problemy mają głębsze podłoże i wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza, który zdiagnozuje przyczyny choroby i zastosuje odpowiednie leczenie.
Jak radzić sobie z bezsennością? Sposoby na brak snu
Niedobór snu wpływa negatywnie na wszystkie aspekty naszego życia - skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a jego brak mamy dosłownie wypisany na twarzy. U niewyspanego człowieka pojawiają się cienie pod oczami, cera staje się ziemista, zmarszczki pogłębiają - jest więc o co walczyć! Jeśli masz problemy ze snem, koniecznie przetestuj te sposoby:
- Spędzaj w łóżku maksymalnie osiem godzin - przewracając się z boku na bok, dodatkowo utrwalasz zaburzenia snu.
- Wstawaj zawsze o tej samej porze, niezależnie od tego, jak długo spałaś.
- Kładź się spać tylko wtedy, gdy czujesz się senna, nie wtedy kiedy wydaje ci się, że musisz. Jeśli nie możesz zasnąć opuść sypialnię i wróć do niej wtedy, gdy znowu poczujesz się senna.
- Używaj łóżka tylko w jednym celu. Nie jedz, nie czytaj i nie odpisuj na maile pod kołdrą.
- Nie ucinaj sobie drzemki w ciągu dnia.
- Unikaj wieczorem silnego, jaskrawego światła, jeśli musisz korzystać z telefonu lub komputera ściemnij ekran.
- Ćwicz regularnie, ale nie bezpośrednio przed snem.
- Staraj się nie pić kawy ani nie przyjmować żadnych środków pobudzających do minimum 3 godzin przed snem.
- Spróbuj się zrelaksować i odpocząć - zestresowana jedynie pogorszysz swoją sytuację.