„Pigułka po stosunku” – pierwsza pomoc w sytuacji awaryjnej
Antykoncepcja po stosunku może zapobiec ciąży po seksie bez zabezpieczenia lub w sytuacji, kiedy inne metody zawiodły, np. pękła prezerwatywa, zapomniałaś wziąć tabletkę antykoncepcyjną. Antykoncepcja awaryjna od pewnego czasu dostępna jest też bez recepty.
Antykoncepcja po stosunku może zapobiec ciąży po seksie bez zabezpieczenia lub w sytuacji, kiedy inne metody zawiodły, np. pękła prezerwatywa, zapomniałaś wziąć tabletkę antykoncepcyjną. Antykoncepcja awaryjna od pewnego czasu dostępna jest też bez recepty.
Rodzaje pigułek po stosunku i ich skuteczność
W aptekach można kupić dwa rodzaje „tabletek po stosunku”. Są nimi tabletki zawierające lewonorgestrel, np. Escapelle, Postinor Duo, oraz tabletki zawierające octan uliprystalu, EllaOne. Oba rodzaje „tabletek po” opóźniają owulację lub utrudniają zagnieżdżenie się jajeczka w macicy.
Żeby zdobyć tabletkę z lewonorgestrelem, należy udać się do lekarza, niekoniecznie ginekologa, po receptę. Tabletka kosztuje ok. 50 zł. Skuteczność antykoncepcyjna pigułek z lewonorgestrelem wynosi 95%.
Od stycznia 2015 roku osoby, które ukończyły 15 rok życia, mogą bez recepty kupić w aptece trochę droższe (ok. 100 zł) pigułki EllaOne, zawierające octan uliprystalu. Skuteczność antykoncepcyjna tej pigułki wynosi ok. 98%.
Antykoncepcja awaryjna jest tym bardziej skuteczna, im szybciej po stosunku zażyje się pigułkę. Choć teoretycznie tabletki powinny zapobiec ciąży nawet, jeśli zażyje się je po 72 godzinach od stosunku, to największą skuteczność zapewnia przyjęcie tabletki nie później niż 24 godziny po stosunku.
Skuteczność tabletki mogą osłabiać leki uspokajające, zawierające barbiturany, niektóre leki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych, leki psychotropowe stosowane w leczeniu padaczki i depresji oraz leki ziołowe zawierające dziurawiec. Szczegółowy opis możliwych interakcji jest opisany w ulotce danego leku.
Efekty uboczne pigułek po stosunku
Do możliwych efektów ubocznych po zażyciu tabletki należą: nudności, bóle głowy, zawroty głowy, spadek koncentracji, zmęczenie, bolesność piersi i brzucha oraz zaburzenia cyklu. Jeśli w ciągu dwóch godzin od zażycia tabletki wystąpiły wymioty, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być potrzebna kolejna dawka.
Przeciwwskazania do antykoncepcji po stosunku
Tabletek nie powinny stosować kobiety, które są uczulone na którąś z substancji wchodzących w skład tabletki, cierpią na choroby wątroby, nowotwory hormonozależne, mają astmę lub występuje u nich ryzyko ciąży pozamacicznej. Kobiety karmiące po zażyciu tabletki powinny na pewien czas zrezygnować z karmienia piersią. O tym, na jak długo należy go zaprzestać, powinien zadecydować lekarz. Do lekarza należy też ostateczna decyzja o tym, czy dana kobieta może zastosować tę metodę antykoncepcji.
Należy pamiętać, że „tabletki po” służą do zapobiegania ciąży w szczególnych przypadkach i nie mogą być stosowane jako metoda antykoncepcji.
- Każdy organizm jest inny, dlatego należy indywidualnie dobrać metodę antykoncepcji.
- Zastanawiasz się czy tabletki antykoncepcyjne należą do najlepszej metody antykoncepcji? Dowiesz się więcej.
- Większość osób uważa, że najwygodniejszą formą zabezpieczenia są plastry antykoncepcyjne.
- Kobiety, które nigdy nie rodziły, nie powinny stosować spirali antykoncepcyjnej. Poznaj jej wady i zalety.