Ajwar – prosty przepis na bałkański sos w wersji podstawowej. Jak używać ajwaru w kuchni?
Ajwar jest gęstym sosem na zimno, który w wersji podstawowej przygotowuje się z pieczonej czerwonej papryki, bakłażana, octu winnego i oliwy. Proporcje warzyw są dowolne – w zależności od tego, który smak ma być dominujący. Bakłażany można zastąpić kabaczkami lub cukinią.
Ajwar jest gęstym sosem na zimno, który w wersji podstawowej przygotowuje się z pieczonej czerwonej papryki, bakłażana, octu winnego i oliwy. Proporcje warzyw są dowolne – w zależności od tego, który smak ma być dominujący. Bakłażany można zastąpić kabaczkami lub cukinią.
Ajwar to dip popularny w kuchni bałkańskiej. Jest wyrazisty w smaku, lekko pikantny i słony. Ma postać pasty, dlatego często sprzedawany jest w tubkach. Można go przyrządzić samodzielnie. Przepis na ajwar jest bardzo prosty i daje możliwość wzbogacania go np. o wędzoną paprykę, czosnek, pomidory czy kolendrę.
Z czym jeść ajwar?
Ajwar to wegański warzywny dodatek, który znakomicie zastępuje ketchup, dlatego doskonale nadaje się do kanapek, zapiekanek, grzanek, cebularzy, pizzy, tart, a nawet mięs z grilla. Zwarta konsystencja i jędrna tekstura pozwalają również na wykorzystywanie tego pysznego sosu do przyrządzania zup, zapiekanych warzyw oraz dipów (np. z jogurtem). Ajwar świetnie komponuje się z serami i rybami. Jest to przysmak kuchni bałkańskiej, dlatego świetnie współgra z burkiem (półfrancuskim ciastem nadziewanym np. szpinakiem, ziemniakami, serem lub dynią) czy tavcze gravcze (zapiekaną w kamiennym naczyniu fasolą w pomidorowej zalewie).
Ajwar można przygotować w ilości, która od razu zostanie wykorzystana lub w postaci przetworów na zimę. Najlepiej umieszczać go w małych słoiczkach, które po otwarciu należy przechowywać w lodówce.
Przepis na ajwar w wersji podstawowej
Składniki:
- 1 duży bakłażan lub dwa małe,
- 5 dużych czerwonych papryk,
- pół szklanki oliwy z pestek winogron,
- 50 ml białego octu winnego,
- szczypta suszonego chili,
- łyżeczka soli himalajskiej.
Dodatkowo będą ci potrzebne:
- około 2-3 małe (około 50-100 ml) wysterylizowane (w piekarniku lub we wrzącej wodzie) słoiki,
- foliowy worek do ostudzenia papryki.
- Czas przygotowania: około 40 minut
Stopień trudności: łatwe
Sposób przygotowania:
- Włącz piekarnik, ustaw go na 220 stopni Celsjusza. Na blaszce połóż papier do pieczenia.
- Dokładnie wyszoruj papryki i bakłażana. Przekrój na pół i usuń gniazda nasienne. Osusz i połóż skórką do góry w rozgrzanym piekarniku na papierze.
- Gdy warzywa zaczną ciemnieć, a nawet delikatnie się przypalać – wyjmij je z pieca.
- Włóż gorące papryki do worka i szczelnie zamknij. Odstaw na około 10 minut. Wydzielające się z nich ciepło sprawi, że skórka będzie łatwa do ściągnięcia.
- Odstaw bakłażana do ostygnięcia – w przewiewnym miejscu.
- Obieraj papryki pod strumieniem zimnej wody, dzięki temu cały proces będzie przebiegał zdecydowanie sprawniej niż na sucho.
- Z bakłażana wydrąż upieczony miąższ dużą łyżką.
- Zmiel warzywa w maszynce do mięsa lub przetrzyj przez sito, możesz je też rozdrobnić za pomocą blendera lub w malakserze.
- Warzywną pulpę umieść w rondelku. Ustaw pod nim średniej wielkości płomień, podgrzewaj całość, cały czas mieszając i powoli dodając olej.
- Gdy czerwone puree się zagotuje, dopraw je solą i chili. Wtedy też możesz już przestać je mieszać.
- Zmniejsz ogień pod garnkiem, przykryj i duś ajwar przez około 70-90 minut do momentu uzyskania zwartej i jednolitej konsystencji. Pod koniec dodaj ocet i dokładnie wymieszaj.
- Jeszcze gorący sos przelej do czystych słoików, zakręć i odstaw do wystygnięcia wieczkiem do dołu.
Smacznego!