Reklama

Agresja u dzieci jest częstym zjawiskiem, mimo że patologicznym i dysfunkcyjnym. Wiele osób postrzega ją przez prymat złego wychowywania lub nadmiernego „rozpieszczania”. W rzeczywistości problem agresji jest nabywany przez dzieci od otoczenia, w którym się znajduje.

Reklama

Agresję dzieci nabywają – to najważniejsza wiedza, którą powinien mieć rodzic czy opiekun. Po drugie – agresywne zachowanie nie musi być skierowane intencjonalne w drugą osobę, może być m.in. wyładowaniem napięcia emocjonalnego. Wprawdzie z encyklopedycznego punktu widzenia agresja jest zamierzonym działaniem mającym na celu wyrządzenie krzywdy komuś lub czemuś, ale niekiedy pomaga obniżyć poziom frustracji u dziecka.

Skąd bierze się agresja u dzieci, czyli gdzie jest agresor?

Największy wpływ na dziecko ma rodzina i najbliżsi znajomi – koledzy ze szkoły czy przedszkola. Relacja rodzic-dziecko ma wpływ na kształtowanie się tożsamości dziecka, które uczy się konstruktywnie rozładowywać nieprzyjemne emocje czy rozwiązywać problemy. Ponadto formy agresji u rodziców bardzo łatwo wyłapać w zachowaniu ich dziecka, co jest szczególnie widocznie w przeklinaniu. Używanie „brzydkich słów” to nic innego jak agresja słowna, której dziecko uczy się od najbliższego otoczenia.

Agresywność to również cecha wywodząca się z samego stylu wychowania. Jeżeli dziecko traktowane jest niekonsekwentnie, a nagradzanie i karanie bywa egzekwowane różnorodnie i zależnie od humoru rodzica, wtedy w dziecku może narosnąć poziom frustracji, który ostatecznie objawi się agresywnym zachowaniem.

Ostatnim czynnikiem, który może stać się przyczyną agresji u dzieci jest stres. Przebywanie przez długi czas w sytuacji stresowej (np. nieprawidłowa atmosfera w domu) spowodować może, że dziecko w szkole będzie reagować agresywnie. Przenoszenie emocji z domu do szkoły (lub na odwrót) jest jedną z głównych przyczyn patologicznych zachowań wśród uczniów podstawówki i gimnazjum.

Jak objawia się agresja u dzieci, czyli szkolne zaczepki i szturchańce

Należy pamiętać, że agresja objawia się intencjonalnie i pod różnymi postaciami:

  • czynu: bicie, popychanie, szturchanie, zabieranie rzeczy, podstawianie nogi;
  • słowa: wyśmiewanie się, kłócenie się, przeklinanie;
  • autoagresji: bicie się przedmiotami lub uderzanie głową w ścianę.

Agresja u dzieci to najczęściej wynik nagromadzenia negatywnych emocji, które nie mają ujścia. Dziecko nie wie, jak radzić sobie z własnymi problemami, dlatego zaczyna zachowywać się agresywnie.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama