Tatiana Okupnik o swojej chorobie
Przemek Swiderski/East News
Newsy

Tatiana Okupnik na diagnozę poważnej choroby czekała 42 lata. Jest nieuleczalna: "Radzisz sobie z objawami"

Tatiana Okupnik w poruszającej rozmowie z Dorotą Wellman w "Dzień Dobry TVN" zdradziła, że cierpi na zespół Ehlersa-Danlosa. Co to za choroba? Czy można ją wyleczyć? Piosenkarka w poruszającym wywiadzie wyznała, że najbardziej martwi się o dzieci.

Tatiana Okupnik dopiero w wieku 42 lat dowiedziała się, że jest chora na zespół Ehlersa-Danlosa, EDS, czyli grupę chorób genetycznych charakteryzującą się nadmierną wiotkością stawów, delikatną oraz hiperelastyczną skórą. Tatiana Okupnik przez lata nie wiedziała jednak, co jej dolega. Gdy bolał ją brzuch, sugerowano zmianę diety. Gdy dostała uczulenia na zimno, mówiono, że to osłabienie organizmu. Dopiero gdy niedawno zrobiono jej tomografię komputerową z kontrastem, prawda wyszła na jaw. EDS jest chorobą genetyczną, bardzo rzadką i nieuleczalną - można tylko minimalizować objawy.

To jest choroba tkanki łącznej, która jest wszędzie – bo to i układ nerwowy, stawy, kości, mięśnie, żyły. Dlatego bardzo trudno ją zdiagnozować. Dopiero w zeszłym roku sama doszłam do tego, że to jest to – mówiła w "Dzień Dobry TVN" Tatiana Okupnik.

TYLKO U NAS! Tomek Barański widział już córkę Tatiany Okupnik? "Strasznie się cieszę!"

Na co choruje Tatiana Okupnik?

Kiedy Tatiana była mała cieszyła się, że jest bardzo giętka, nawet to wykorzystała – zapisując się do szkoły baletowej. Nie sądziła jednak, że jest to związane z chorobą:

"W dzieciństwie to nie było takie dziwne, bo dzieciaki są giętkie i gibkie. Trafiłam do szkoły baletowej i nie miałam problemu ze szpagatami, innymi rzeczami. Natomiast dość szybko się męczyłam. Pamiętam, że jak miałam 10 lat, wracałam do dom, powłócząc nogami, bo bolały i nie miałam siły. To było nietypowe – wspominała wokalistka w Dzień Dobry TVN.

Czy w jej rodzinie zdarzały się już przypadki takiej choroby? Jej tata również często doznawał kontuzji:

Jak byłam mała i ktoś dzwonił, to się pytał: "Kto jest w szpitalu – Krzysiek czy Tańka?". My z tatą spotykaliśmy się na korytarzu ja z nogą w gipsie, tata – ręką. Założyłam sobie, że po prostu mam słabsze kości", opowiadała Tatiana.

Wokalistka często nie wiedziała o tym, że ma złamane niektóre kości. Czuła jednak ogromny ból: 

Nie wiedziałam na przykład, że mam pękniętą kość łonową, udową, ale czułam. Natomiast to nie wychodzi na rentgenie, bo to pęknięcia powierzchniowe, w moim przypadku, ale boli jak "cholera". [...] Kości zaczęły pękać na potęgę. Ciągle coś się zwichnęło, jakieś operacje - powiedziała artystka. 

Tatiana Okupnik martwi się o dzieci

Gwiazda dziś najbardziej boi się o swoje pociechy — Matyldę i Tymka. Ryzyko przekazania choroby jest spore, bo aż 50% procentowe. Ale Tatiana podkreśliła, że kiedy decydowała się na dzieci nie wiedziała, że jest chora.

Jak powiedziano mi, że jest 50 proc. szans na przekazanie dziecku, to nie ukrywam, że zupełnie się sobą nie przejęłam, tylko patrzę czujnie na moje robaczki. Nie chcę też bać się na zapas. Czas pokaże. Choć nie ukrywam, że to najsłabszy punkt tej przypadłości – przyznała Okupnik w Dzień Dobry TVN.

Na EDS nie ma skutecznego lekarstwa:

EDS traktuje się tak, że radzisz sobie z objawami. Czyli szukasz specjalistów, którzy coś na ten temat wiedza. Podkreślę - jest mało lekarzy, którzy wiedzą, jak szerokie spektrum dolegliwości może Cię dopaść i jak sobie z nimi radzić - mówi Okupnik. 

Zobacz także: Burza po zdjęciach brzucha Ani Lewandowskiej! Tatiana Okupnik komentuje: "To nie jest norma"! Powiedziała dużo więcej 

Tatiana Okupnik opowiedziała o swojej chorobie w "Dzień Dobry TVN" (cały materiał tutaj). Artystka chce wspierać osoby, które również borykają się z zespołem EDS, dlatego też opowiedziała o swoich doświadczeniach. Na co dzień gwiazda nie myśli o sobie, że jest chora - bardzo chciałaby wrócić na scenę i zacząć komponować nowe utwory. Ostatnią płytę "Blizna" wydała w 2014 roku. 

Prywatne życie Tatiany Okupnik

Tatiana Okupnik jest od 2013 żoną Michała Micielskiego, menedżera Marcina Gortata oraz mamą dwójki dzieci - Matyldy (2016) oraz Tymona (2018). Obie ciąże utrzymała w tajemnicy przed mediami, wycofując się z kariery w show-biznesie. Dopiero jakiś czas temu zaczęła głośno opowiadać o swoich doświadczeniach macierzyńskich - często trudnych i bardzo bolesnych. Tatiana nie ukrywała m.in. tego, że walczyła z depresją. Więcej przeczytacie tutaj. 

East News

Okupnik w najnowszym wywiadzie w "Dzień Dobry TVN" przyznała, że w związku z chorobą, ma lepsze i gorsze dni. Najbardziej dokucza jej to, że czasem bardzo trzęsą jej się ręce:

Musisz ścisnąć je, by się mniej trzęsły. Natomiast są dni, że wystawię ręce i one będą spokojne. Ale mikrofon trzęsący się nie przeszkadza mi - powiedziała artystka w "Dzień Dobry TVN".

Tatiana Okupnik

East News
Newsy
Tatiana Okupnik pokazała, co choroba zrobiła z jej ciałem! "Kości zaczęły pękać na potęgę"
Tatiana Okupnik niedawno przyznała się, że cierpi na rzadką chorobę. Gwiazda pokazała jak pod wpływem schorzenia zmieniło się jej ciało.

Tatiana Okupnik od dawna wykorzystuje media społecznościowe, by mówić otwarcie o sprawach ważnych dla siebie i innych. Gwiazda zdecydowała się opowiedzieć o swoim trudnym porodzie, a także depresji poporodowej, której doświadczyła. Ostatnio wokalistka przyznała się do jeszcze jednego schorzenia. W rozmowie z Dorotą Wellman opowiedziała o tym, że od dziecka cierpi na poważą chorobę. Co więcej, przez wiele lat lekarze nie byli w stanie powiedzieć, na co dokładnie artystka choruje. W końcu prawidłową diagnozę  otrzymała w wieku 42 lat. Okazało się, że jest to  zespół Ehlersa-Danlosa, choroba tkanki łącznej. Na czym ona polega i jak wpłynęła na wygląd artystki? Tatiana Okupnik pokazała wszystko na swoim Instagramie.  Tatiana Okupnik pokazała jak wiotka jest jej skóra Zespół Ehlersa-Danlosa dotyczy tkanki łącznej. Choroba wpływa na kości, skórę i jest genetyczna. W wyniku mutacji genów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu dochodzi do zaburzenia struktury i funkcji kolagenu. Tatiana Okupnik mówiła w wywiadzie z Dorotą Wellman, że zaczęła cierpieć w wieku nastoletnim. Nie miała wówczas pojęcia, skąd biorą się liczne złamania, zwichnięcia i kłopoty ze zdrowiem niemal w każdym aspekcie: Nie wiedziałam na przykład, że mam pękniętą kość łonową, udową, ale czułam. Natomiast to nie wychodzi na rentgenie, bo to pęknięcia powierzchniowe, w moim przypadku, ale boli jak "cholera". [...] Kości zaczęły pękać na potęgę. Ciągle coś się zwichnęło, jakieś operacje  Teraz 42-letnia gwiazda kontynuuje temat, na swoim Instagramie postanowiła pokazać, jak wygląda jej skóra na twarzy oraz nienaturalna giętkość stawów w nadgarstku i opowiedzieć o tym, jak można leczyć się w Polsce. Trzeba przyznać, że taki obraz ciała należy do...

ONS
Newsy
Okupnik o Mozilu: Kosmita!
Tatiana zachwycona

Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy was o zmianach w składzie jurorskim programu "X Factor". Maję Sablewską zastąpiła była wokalistka zespołu "Blue Cafe", Tatiana Okupnik . Piosenkarka jest już po pierwszym castingu z udziałem jurorów. Jak poradziła sobie w nowej roli? Tatiana w rozmowie z "Dzień Dobry TVN" zdradziła, co przeżywała tuż przed rozpoczęciem konkursu: " jest podniecenie i pewna ekscytacja ". Okazuje się, że artystka dopiero teraz miała szansę poznać Czesława Mozila. Tatiana Okupnik wręcz nie mogła doczekać się tego spotkania. - Czesława jeszcze nie poznałam i już nie mogę doczekać się spotkania z kosmitą . Wszyscy uprzedzili mnie, że to jest kosmita taki pozytywny - powiedziała Okupnik. Następczyni Mai Sablewskiej przyznała również, że pomiędzy nią a pozostalymi jurorami nie powinno być "zgrzytów". Tatiana Okupnik sprawia wrażenie wyluzowanej i pewnej siebie. Miejmy więc nadzieję, że nie będzie miała problemów z ocenianiem uczestników przed kamerami, co ponoć nie było najmocniejszą stroną Sablewskiej.                         kb

Małgorzata Rozenek, Michał Kostrzewski, Radosław Majdan
East News
Newsy
Brat Małgosi Rozenek zdradził kulisy jej związku z Radkiem Majdanem i opowiedział o ich ślubie!
To była miłość od pierwszego wejrzenia?

Małgorzata Rozenek i jej brat Michał "Misza" Kostrzewski byli gośćmi programu "Dzień dobry TVN". Był to pierwszy telewizyjny wywiad gwiazdy po ślubie z Radosławem Majdanem, który odbył się 10 września. Prezenterka i jej brat - dziś słynny tancerz baletowy - wybrali się w sentymentalną podróż do szkoły baletowej, w której oboje się uczyli. Nie zabrakło sentymentalnych momentów i pięknych wspomnień. Rodzeństwo zdradziło, że w szkole to właśnie Michał był prymusem, podczas gdy Małgosia... niekoniecznie przykładała się do treningów. ;) Polecamy: Ślub z własną przysięgą – czy małżonkowie mogą sami ułożyć jej tekst? Ja nie miałam pracowitości, ale miałam to, co się nazywa prezencja i to mi zostało - powiedziała z uśmiechem Małgorzata Rozenek w DDTVN. Oczywiście w czasie wywiadu pojawił się również temat ślubu prezenterki i byłego piłkarza. Jako pani Majdan czuję się bardzo dobrze. Nie ukrywam, że jeszcze nadal jestem zmęczona, ale bardzo się cieszymy z Radosławem. To był piękny dzień. Było tak wspaniale, że życzę każdej pannie młodej właśnie takiego ślubu i wesela - powiedziała Małgorzata Rozenek. Michał Kostrzewski opowiedział o weselu, które podobno wypadło świetnie! Wesele bardzo udane. Małgosia się bardzo dobrze bawiła, Radek też. Jego koledzy też. To co mi się podobało, że atmosfera była dość rodzinna. Misza zdradził również, że w czasie kiedy Małgorzata Rozenek i Radek Majdan się poznali na premierze filmu "Mój biegun", on również tam był. Dowiedziałem się właśnie niedawno, że to było właśnie wtedy pierwsze spotkanie. I muszę powiedzieć, że Radek patrzył się na Małgosię takimi bardzo dużymi oczami - zdradził Kostrzewski w DDTVN....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik