Powstało kilka dokumentów oraz seriali o królowej Elżbiecie II, w których pokazane jest prawdziwe oblicze kobiety. To one często bardzo szczegółowo przedstawiają jej życie i losy, czyniąc z niej kogoś bliższego widzowi. Członkini rodu Windsorów panowała w Wielkiej Brytanii przez ponad 70 lat, więc z pewnością warto zapoznać się przynajmniej z jedną produkcją na jej temat.

Reklama

Spis treści:

  1. „The Crown” – serial o królowej Elżbiecie
  2. „Windsor. Największa miłość Elżbiety II” – serial dokumentalny
  3. „The Royal House of Windsor” – serial o królowej Elżbiecie
  4. „Królowa Elżbieta II” – serial dokumentalny
  5. „Historia w postaciach zapisana: Elżbieta II” – jeden z odcinków o życiu królowej Elżbiety

„The Crown” – serial o królowej Elżbiecie

„The Crown” to pierwsza propozycja w rankingu seriali o królowej Elżbiecie. Produkcja oprócz licznych nominacji otrzymała nagrody w ramach: TCA, Światowej Akademii Muzyki Filmowej, Critics’ Choice Television, BAFTA TV, Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych, Amerykańskiej Gildii Scenarzystów, Amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych, Amerykańskiej Gildii Kostiumologów, Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, Satelity, Emmy oraz Złotych Globów. Produkcja posiada na Filmwebie wysoką notę 8,2 na 10.

Fabuła opowiada o wydarzeniach z życia królowej Elżbiety II. W serialu nie zabraknie tragedii czy konfliktów, a także wydarzeń z czasów jej młodości, jak np. ślubu z księciem Filipem oraz koronacji po śmierci jej ojca. Ten brytyjsko-amerykański serial biograficzny, mimo że został nakręcony na podstawie prawdziwych losów monarchii jest jednak fabularyzowany.

W rolę Elżbiety II wcieliły się trzy aktorki: Claire Foy („Pierwszy człowiek”, „Women Talking”), Olivia Colman („Faworyta”, „Lobster”) oraz Imelda Staunton („Harry Potter i Zakon Feniksa”, „Vera Drake”).

Zobacz także

Nasze kolejne propozycje są serialami dokumentalnymi, w których poznasz prawdziwe oblicze rodu Windsor.

„Windsor. Największa miłość Elżbiety II” – serial dokumentalny

Drugą propozycją w zestawieniu jest „Windsor. Największa miłość Elżbiety II”. Jest to dokument, który przedstawia, co działo się na tytułowym zamku. To budowla, która otoczona jest murami oraz wieloma wieżami. Przewinęło się przez niego wiele członków panujących rodów, a także podejmowano tu najważniejsze polityczne decyzje, niekiedy zawierano również małżeństwa. Twórcy projektu za pomocą wywiadów, materiałów archiwalnych oraz rekonstrukcji pokazali tajemnice brytyjskiej rodziny królewskiej.

„The Royal House of Windsor” – serial dokumentalny

„The Royal House of Windsor” to kolejna propozycja serialu dokumentalnego. Produkcja na Filmwebie posiada notę 7,0 na 10 i składa się z 6 odcinków.

Dokument opowiada o dynastii, która rządziła w Wielkiej Brytanii. Przedstawiony jest ród Windsorów w ciągu 100 lat, od początku I wojny światowej. W poruszanych wątkach nie zabrakło starć polityczny czy walki o władzę. Zdecydowanie warto go obejrzeć.

„Królowa Elżbieta II” – serial dokumentalny

Naszą przedostatnią propozycją jest „Królowa Elżbieta II”, serial dokumentalny, który na Filmwebie posiada 5,5 gwiazdki na 10.

Jest to dziewięcioodcinkowa produkcja, która tworzy wnikliwy portret władczyni. Elżbieta II podczas siedmiu dekad obserwowała to co dzieje się w państwie, którym rządziła. Spotykała się z najważniejszymi przywódcami ze świata. Była uwikłana w różne skandale, słuchała sprawozdań premierów, a także dzieliła swój czas pomiędzy pracą, a rodziną. Serial próbuje wyjaśnić, na czym polega fenomen byłej królowej oraz to, jak kobieta zdołała przezwyciężyć trudności, które stawały na jej drodze – te związane z transformacją świata czy wybuchem rodzinnych skandali.

„Historia w postaciach zapisana: Elżbieta II” – jeden z odcinków

Ostatnią propozycją serialu o królowej jest „Historia w postaciach zapisana: Elżbieta II”. Nie jest to produkcja poświęcona tylko władczyni, ale nakręcony został jeden odcinek opowiadający o jej losach i panowaniu.

Ten 98-minutowy odcinek porusza m.in. kwestie tego, że Elżbieta II podczas swoich rządów poznała: Marilyn Monroe, Lady Gagę, Charles’a de Gaulle’a, Beatlesów, Kennedy’ego czy Ronalda Reagana. Sama była osobą rozpoznawalną na całym świecie. Prywatnie lubiła żartować, rzadko uzewnętrzniała swoje uczucia, była pełna godności oraz dążyła wytrwale do celu. Serial przedstawia prywatne życie królowej, poprzez fakt, że kamera towarzyszyła jej w pałacu Buckingham, czy w apartamentach w Windsorze.

Reklama

Zobacz także: Seriale o papieżu: 3 najpopularniejsze tytuły

Reklama
Reklama
Reklama