Michał Szpak dziwna kreacja
WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Newsy

Szokuje i... walczy o wolność! Michał Szpak w wywiadzie dla Party: "Życie jest szalone"

Jego ostatnie występy budziły wielkie emocje. – I właśnie po to tworzę – cieszy się Michał Szpak. Czuje odpowiedzialność za reprezentowanie pokolenia. I zapowiada, że nowa piosenka to nowy początek.

Lubi wzbudzać kontrowersje. Nie tylko wyglądem, lecz także śmiałym demonstrowaniem swoich poglądów. Gdy w zeszłym roku Michał Szpak (30 l.) podczas strajków kobiet wziął udział w happeningu gwiazd w pobliżu domu Jarosława Kaczyńskiego (nawiązującym do „Dziadów” Mickiewicza), wszyscy myśleli, że był to jednorazowy artystyczny projekt. Ale po występie na scenie Top of the Top Sopot Festival 2021, gdzie w spektakularnej żałobnej stylizacji zaśpiewał „Nie pytaj o Polskę” Grzegorza Ciechowskiego, nikt już nie miał wątpliwości, że chodzi mu o coś więcej niż tylko o muzykę. Podczas gali Medale Wolności Słowa Szpak zaprezentował się z kolei w stroju inspirowanym kreacją polskiej reprezentantki na konkurs piękności Miss Supranational. Natalia Balicka do sukni miała jednak przypiętego białego orła, a Michał… kaczkę. Zaśpiewał wtedy piosenkę Kultu „Arahja”, w której padają znane wszystkim słowa: „Mój dom murem podzielony”. Niedawno (po raz kolejny!) wygrał plebiscyt „Party” na Hit Lata. W piosence „Hiob”, do której napisał muzykę i słowa, śpiewa: „Jestem każdym oddechem. Struną w każdej z dusz”. Wygląda na to, że Michał Szpak mówi głosem silnym jak nigdy dotąd.

Nietypowy żyrandol u Kasi Tusk, ale spójrzcie na łoże Michała Szpaka. Zobaczcie najpiękniejsze sypialnie gwiazd

„Hiob” to nie jest typowy wakacyjny lekki przebój. To piosenka pełna refleksji. Jak powstał ten utwór?

To mnie naprawdę cieszy, że w tak mainstreamowym medium, jakim jest Party.pl, wygrywa piosenka, która jest jakby… hymnem duszy. Mamy dziś najtrudniejsze czasy, jakie moglibyśmy sobie wymyślić, bo nikt nie był w stanie przewidzieć tego, co wydarzyło się w ciągu ostatniego roku. Pandemia, notoryczne łamanie konstytucji, odbieranie nam, obywatelom, wolności. „Hiob” to jest lament duszy, która pragnie właśnie wolności. Szuka jej. Ten utwór powstał w wyniku splotu różnych zdarzeń. Po prostu przeznaczenie, w które głęboko wierzę. „Hiob” jest dla mnie czymś w rodzaju nowego początku.

Czy teraz chcesz już sam pisać słowa i muzykę do wszystkich swoich utworów?

Nie chcę o tym mówić teraz, ale proszę o czujność.

Mocno nas zaskoczyłeś wykonaniem piosenki Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę”. Dlaczego ją wybrałeś?

Od ponad roku czuję pulsujący wokół nas wkur*. Ludzie mają dość! Ja jestem tylko katalizatorem ich emocji. Zbieram to wszystko i staram się ponosić odpowiedzialność za bycie artystą. Bo artysta to nie tylko twórca. Artysta to także emocjonalny głos pokolenia, a moje pokolenie jest już zmęczone.

Michał Szpak bez koszulki
VIPHOTO/EAST NEWS

Wiele komentarzy i emocji budzą twoje oryginalne kreacje sceniczne. Kto stoi za tymi pomysłami?

To, co widać na scenie, jest wynikową zderzeń dwóch umysłów: mojego oraz Michała Pańszczyka, który jest moim dyrektorem artystycznym. Razem opracowujemy merytoryczny przekaz, co jeszcze uświęca Anna Piechocka i Mateusz Kołtunowicz w kwestii make-upu i strojów. Oboje mają wielkie talenty  i doskonale realizują nasze chore wizje. Ja jestem muzyką i wizerunkiem. Te dwie rzeczy są nierozłączne i właśnie owa całość jest moją wypowiedzią. A interpretacja? Należy już do was, drodzy słuchacze.

Twój sopocki występ spotkał się z zachwytem byłej żony Ciechowskiego, Małgorzaty Potockiej, ale i krytyką Michała Wiśniewskiego, który twierdził, że tak interpretować powinno się tylko własne utwory. Zgadzasz się z tym?

Jeśli strzeżemy wolności, to również wolności słowa i wypowiedzi. Ale ja tworzę po to, by ludzie dyskutowali. Niech gadają! A w kwestii Michała… Jak to mówią, „przyganiał kocioł garnkowi” (śmiech).

Michał Szpak z napisami na twarzy
Piotr Matusewicz/East News

Twoje piosenki są refleksyjne, kreacje zmuszają do myślenia. Muzyka jest dla ciebie nie tylko rozrywką, lecz także potężną siłą, by przekazać ludziom ważne rzeczy. Ale byłeś też uwielbianym jurorem „The Voice of Poland”. Zobaczymy cię jeszcze w jakimś show?

Czekam na propozycje. Ja kocham świrować (śmiech).

Po pandemii wreszcie ruszyły koncerty. Brakowało ci tego?

Jestem w trakcie trasy o nazwie „Wolność/Fobia”, gdzie przeżywam swoją retrospekcję muzyczną, śpiewając utwory z czasów, gdy jeszcze nie byłem tym Michałem Szpakiem, którego teraz znacie. Oprócz tego walczę na scenie o wolność. Wciąż! Bezustannie!

Dlaczego wybrałeś taką nazwę trasy?

„Wolność/Fobia” to strach przed wolnością, który w naszym kraju został nam wpojony od dziecka. Teraz TRZEBA mówić o swoich potrzebach i o emocjach. Należy wyrażać siebie. Bez tego nie ma szczęścia. Jeśli ktoś uważa inaczej, to znaczy, że nigdy tak naprawdę nie poczuł się wolny.

Twoi eurowizyjni koledzy – zespół Maneskin – nagrali w tym roku utwór z ikoną rocka Iggym Popem. Gdybyś mógł wybrać gwiazdę, to z którą chciałbyś zaśpiewać?

To nasz polski artysta Zdechły Osa! (śmiech) I ja to mówię w „Party”! Życie jest szalone.

Michał Szpak pokazał napisy na plecach
Piotr Matusewicz/East News

Michał Szpak z napisami na twarzy
Piotr Matusewicz/East News
Newsy
Michał Szpak w biustonoszu, z napisami na twarzy i w szpilkach na Top of the Top Sopot Festival
Michał Szpak zaskoczył występem i stylizacją podczas festiwalu w Sopocie. Ten wykon i wymowny look artysty przejdzie do historii!

Michał Szpak wystąpił w naprawdę wyjątkowej stylizacji na Top of the Top Sopot Festival 2021! Wokalista był jedną z gwiazd, które zaśpiewały podczas specjalnego koncertu z okazji 20-lecia stacji TVN24. Michał Szpak wykonał wielki hit Grzegorza Ciechowskiego "Nie pytaj o Polskę"  i poruszył nie tylko swoim głosem, ale również zaskakującą stylizacją. Zobaczcie zdjęcia Michała Szpaka z Opery Leśnej w Sopocie! Michał Szpak zaskoczył swoją stylizacją w Sopocie Trzeci, ostatni dzień Top of the Top Sopot Festival 2021 już za nami. W czwartek wieczorem na scenie w Operze Leśnej pojawiły się największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej.  Z okazji 20-lecia stacji TVN24 w Sopocie wystąpili m.in. Agnieszka Chylińska, Kayah i Ewa Bem, która po 4 latach przerwy wróciła na scenę i w poruszających słowach zwróciła się do publiczności.  Na scenie nie zabrakło również  Michała Szpaka, który zachwycił swoim występem i zaskoczył wyjątkową stylizacją.  Michał Szpak w Sopocie zaśpiewał "Nie pytaj o Polskę" Grzegorza Ciechowskiego - piosenkę, którą wybrali pracownicy stacji TVN i zadedykowali ją swoim widzom w podziękowaniu za wsparcie. Michał Szpak po emocjonalnym występie zwrócił się do swoich fanów na Instagramie. 🇵🇱 kocham choć milosc ta coraz trudniejsza. #wolnoscfobia To strach przed wolnościa… a Ty czemu się boisz?- czytamy na profilu Michała Szpaka.  Michał Szpak w Operze Leśnej pokazał się w ciemnej krótkiej marynarce ze spodniami, biustonoszu i w wysokich szpilkach. W klapie marynarki artysta miał wyszytego białego orła, a na twarzy napisy "wolność fobia".   Występ Michała Szpaka i jego wymowny look zachwycił widzów. - Odważny...

Michał Szpak dziwna kreacja
WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Newsy
Michał Szpak znowu szokuje! Z kaczorem na piersi nawiązuje do stroju miss z orłem?
Michał Szpak pojawił się na gali Medale Wolności Słowa. To jak się ubrał, mówi wszystko. Nie ma co wracać do TVP!

Michał Szpak chyba lubi wzbudzać kontrowersje. Nie tylko wyglądem, ale i śmiałym demonstrowaniem swoich poglądów na tematy polityczne i społeczne. Z tego też względu zakończył współprace z programem The Voice of Poland w TVP, w którym był jurorem przez kilka sezonów. Artysta w poniedziałek pojawił się na scenie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku wśród takich gości jak Adam Bodnar, Andrzej Poczobut, czy Agnieszka Jankowiak–Maik. Fanów i nie tylko nich zachwycił wykonaniem piosenki "Kultu", ale też znowu mocno zwrócił uwagę swoim wyglądem. Co tym razem na siebie włożył? Zobacz także:  Michał Szpak w biustonoszu i bez butów na Earth Festival. Artysta dał czadu na scenie!  Michał Szpak na gali  wręczenia Medali Wolności Słowa Michał Szpak mówi głośno o swoich poglądach. W zeszłym roku podczas Strajku Kobiet wziął udział w  głośnym happeningu. Zagrał spektakl "Dziady" Mickiewicza z innymi gwiazdami w oknie w pobliżu willi Jarosława Kaczyńskiego. Z kolei kilka tygodni temu na scenie "Top of the Top Sopot Festival 2021" zaśpiewał utwór Grzegorza Ciechowskiego "Nie pytaj o Polskę". Miał wówczas na sobie "żałobną kreację":  czarny welon, biustonosz na piersiach i buty na obcasie.  Zobacz także: Michał Wiśniewski ostro o występie Michała Szpaka w Sopocie: "wyszło niesmacznie" Piosenkarz wystąpił w poniedziałek, podczas gali Medale Wolności Słowa. Zaprezentował się w podobnym stroju do... tegorocznej polskiej reprezentantki na Miss Supranational, Natalii Balickiej. Nasza miss miała na sukni białego orła, który został mocno wyśmiany przez internautów. Michał na bluzce miał przyszytą... kaczkę....

Michał Szpak w żałobnej stylizacji
AKPA/Podlewski
Newsy
Michał Szpak komentuje swój kontrowersyjny występ w Sopocie: "A ja lubię ten opadający kurz"
Michał Szpak w czwartkowy wieczór dał popis podczas Top of the Top Sopot Festival. Teraz się z niego tłumaczy.

Michał Szpak zaskoczył publiczność podczas trzeciego dnia Top of the Top Sopot Festival w Operze Leśnej. Artysta zaśpiewał niezwykły utwór Grzegorza Ciechowskiego nagrany z zespołem Obywatel GC - "Nie pytaj o Polskę". Natomiast takiego wykonania piosenki jeszcze nigdy nie było. Dzisiaj głośno jest przede wszystkim o jego manifeście i żałobnej stylizacji. Jak się z niej tłumaczy? Zobacz także: Michał Szpak w biustonoszu, z napisami na twarzy i w szpilkach na Top of the Top Sopot Festival Michał Szpak w żałobnej kreacji na Top of the Top Sopot Festival Michał Szpak na czwartkowy występ podczas Top of the Top Sopot Festival przygotował kontrowersyjną kreację, za którą stało przesłanie do publiczności. Artysta miał na sobie żałobny welon, orła na klapie, stanik i szpilki. Na twarzy przedłużone rzęsy, wypisane słowa "wolnośćfobia" oraz czarne łzy. Rwónież na na swoich mediach społecznościowych wokalista dodawał hasztag "wolnośćfobia". W żałobnej charakteryzacji zaśpiewał utwór "Nie pytaj o Polskę", który jest manifestem tożsamości narodowej z 1988 roku. Piosenka opowiada o Polakach jako ludziach zmęczonych, znudzonych życiem i własną pracą, którzy nie mają nadziei na przyszłość. Występ oczarował publiczność. Dzisiaj płynie do niego mnóstwo gratulacji i podziękowań. Widzowie byli zachwyceni jego talentem i przesłaniem:  - Piękny głos i występ. Przyszłam tu po występie. To jest tak bardzo aktualne i prawdziwe. Mimo wszystko, co się dzieje jesteśmy wszyscy tu i teraz, bo chcemy oraz mamy nadzieje na lepsze jutro. - Żadne słowa nie oddadzą tego co przeżyłam tam w Operze podczas Tego występu... każde słowo wydaje mi się banalne. Bo powiedziane i...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik