Reklama

Prezydent Andrzej Duda podczas specjalnej konferencji prasowej poinformował o zamiarze ogłoszenia żałoby narodowej po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, który zmarł w wyniku ataku nożownika na scenie podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sprawca popchnął nożem polityka kilkukrotnie. Prezydent Gdańska był reanimowany ponad 30 minut, następnie trafił do jednego z gdańskich szpitali. Niestety, kilkanaście godzin później Paweł Adamowicz zmarł.

Zobacz: Gdańszczanie kochali Pawła Adamowicza. Na Instagramie pokazywał to, co było dla niego najważniejsze

Zobacz także

Konferencję prasową Andrzej Duda rozpoczął od minuty ciszy na cześć zmarłego Pawła Adamowicza:

Ponad 2 godziny temu dotarła do nas informacja, że odszedł w gdańskim szpitalu Paweł Adamowicz. Ciężko ranny wczoraj w ataku nożownika, w czasie ceremonii zamykającej dzień kwestowania na WOŚP. Bardzo proszę, żebyśmy nasze spotkanie zaczęli od uczczenia pana prezydenta minutą ciszy. - mówił Andrzej Duda.

Następnie prezydent zapewnił, że modli się za rodzinę prezydenta Gdańska.


Proszę państwa, to są emocjonalne chwile, osobiście przeżywam tę sytuację. Odszedł od nas w tragicznych okolicznościach. Został zamordowany przez kryminalistę, przez człowieka, który był skazany w 2013 roku. Został zamordowany w chwili, który miała wymiar szczególny. WOŚP jest bez wątpienia elementem, który łączy bardzo wielu ludzi, w czynieniu dobra, w zbieraniu funduszy na pomoc dla dzieci, na szpitale. Że to czasie tego wydarzenia, morderca wychodzi i zabija prezydenta, który się raduje na scenie. Jest to poruszające. To cios w naszą wspólnotę, ludzi, którzy chcą czynić dobro. W tamtej chwili stało się niewyobrażalne zło. Modlę się za jego duszę, za jego rodzinę, żeby zdołała przetrwać ten nieprawdopodobnie trudny czas.

Dzień pogrzebu Pawła Adamowicza zostanie ogłoszony dniem żałoby narodowej

Prezydent dziękował gdańskim lekarzom za ich poświęcenie. Poinformował również, że dzień pogrzebu prezydenta będzie dniem żałoby narodowej.

Chciałem podziękować gdańskim lekarzom za to, że czynili wszystko, żeby życie Pawła Adamowicza ratować. Mieliśmy nadzieję, że pan prezydent przetrwa, że jego organizm będzie silny, ale szkody okazały się mocniejsze. Spotkaliśmy się z przedstawicielami stronnictw politycznych. Rozmawialiśmy o tej sytuacji, doszliśmy wspólnie do wniosku, że marsze organizowane przez władze nie są na miejscu. [...] Postanowiliśmy, że jeśli będzie to możliwe ze strony rodziny, spotkam się na pogrzebie wszyscy i tam oddamy hołd Pawłowi Adamowiczowi. Mam wolę, aby pamięć Pawła Adamowicza została uczczona dniem żałoby narodowej. Pytałem państwa, kiedy ten dzień powinien zostać wyznaczony. Wspólnie ustaliliśmy, że najodpowiedniejszym dniem będzie dzień pogrzebu.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, ogłosił, że w Warszawie również będzie trwać żałoba narodowa:

Podjąłem decyzję, że Warszawa uczci pamięć zmarłego dziś prezydenta Pawła Adamowicza trzydniową żałobą w dniach 15-17 stycznia. Bardzo proszę, by był to czas zadumy i refleksji” – napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski.

Już wiadomo, że pogrzeb Pawła Adamowicz odbędzie się w sobotę, 19 stycznia. W środę na konferencji prasowej o 11.00 w gdańskim ratuszu ogłoszone zostaną szczegóły uroczystości.

Zobacz także: Poruszające ostatnie słowa prezydenta Gdańska... Tuż po ich wygłoszeniu Paweł Adamowicz został śmiertelnie ugodzony nożem

Reklama

East News
East News
Reklama
Reklama
Reklama