Śmierć Elżbiety II oznacza, że od teraz oczy całej Wielkiej Brytanii zwrócone będą w kierunku następcy tronu, króla Karola III. W Pałacu św. Jakuba zgromadzili się wysocy rangą przedstawiciele rządu brytyjskiego, którzy wchodzą w skład Rady Akcesyjnej, by tym razem oficjalnie ogłosić najstarszego syna Elżbiety II nowym władcą. To początek najważniejszego rozdziału w jego życiu, który może być bardzo nieoczywisty.

Reklama

Proklamacja króla Karola III. Co w najbliższym czasie czeka monarchę?

Po 70 latach Wielka Brytania ma nowego monarchę. O 10:00 czasu brytyjskiego odbyła się oficjalna proklamacja króla Karola III, który ma złożyć przysięgę w obecności ponad 100 brytyjskich urzędników państwowych. Syn Elżbiety II został głową Wspólnoty Narodów w wieku 73 lat.

Rada akcesyjna formalnie proklamowała króla Karola III. Proklamacja Króla Karola III została podpisana przez przedstawicieli rodziny królewskiej m. in. księcia Williama oraz królową małżonkę Camillę, a także nową premier Liz Truss. Na końcu słów proklamacji ze strony zebranych padło zdanie: "Boże, chroń króla".

W samo południe, tuż po posiedzeniu Rady Akcesyjnej, z balkonu w Pałacu św. Jakuba zostanie odczytana proklamacja ogłaszająca Karola III nowym królem. W związku z wydarzeniami na 26 godzin została podniesione wszystkie flagi, które opuszczono do połowy masztów po śmierci królowej Elżbiety.

Ogłoszono także 8. nakazów rady akcesyjnej. Król Karol III wygłosił pierwsze przemówienie po formalnym proklamowaniu go na króla. W swoim przemówieniu tuż po proklamacji Król Karol III wspominał o zmarłej Elżbiecie II:

Zobacz także

Mój smutny obowiązek oznajmienia o śmierci mojej ukochanej matki Królowej Elżbiety II i wiem, że nasz cały naród i cały świat współczuje mi przy mojej stracie. Jest to ogromne pocieszenie, że dowiedziałem się o wyrazach sympatii przekazanej mnie, moim siostrom i braciom oraz wyrazom tak wspaniałej miłości, sympatii i współczucia dla całej naszej rodziny w obliczu straty.

/East NewsJONATHAN BRADY/AFP/East News

Wspominał o wspólnocie. Na twarzy Karola III malował się smutek. Po stracie swojej matki, przyznał, że będzie kierował się przykładem Elżbiety II:

Wszyscy jesteśmy rodziną, rodziną naszego królestwa, rodziny Narodów Zjednoczonych, do których należymy.
Panowanie mojej matki było niezrównane pod względem trwania, poświęcenia i oddania. Nawet, gdy się smucimy, dziękujemy za to najwierniejsze życie. Ze smutkiem przejmuję na siebie obowiązki suwerena i monarchy, które mi przekazano. Będę kierował się inspiracyjnym przykładem mojej matki przy sprawowaniu konstytucyjnego rządu i zapewnieniu pokoju i dobrobytu narodom tej wyspy oraz państwom Wspólnoty Narodów i naszego terytorium. Wiem, że będę przy tym wspierany miłością i lojalnością narodów, które mnie na ten tron wzywają.

0000001/Reporter

Zobacz także: Król Karol III o królowej Elżbiecie II: "Rozpoczynasz ostatnią podróż, żeby dołączyć do mojego taty"

Król Karol III podczas przemówienia podczas proklamacji wspomniał również o królowej małżonce Camilli:

Jestem głęboko zachęcony do tych obowiązków wsparciem mojej ukochanej żony.

POOL PA/Associated Press/East News

Króla Karola III spotkał ogromny zaszczyt, a teraz czekają go ważne obowiązki. Zgodnie z protokołem w ciągu najbliższych dni nowy monarcha uda się w podróż po Zjednoczonym Królestwie i odwiedzić stolice Szkocji, Irlandii Północnej oraz Walii: Edynburg, Belfast i Cardiff.

Warto pamiętać, że król Karol III na oficjalną koronację będzie musiał poczekać - niewykluczone, że nawet kilka miesięcy. Jego matka doczekała się tego zaszczytu dopiero po półtora roku. Po koronacji miano Królowej Małżonki przyjmie żona Karola, Camilla.

PA Wire/PA Images/EAST NEWS

Zobacz także: To Król Karol III nie chciał widzieć Meghan Markle w Balmoral?! Książę Harry dostał zakaz od ojca

Reklama

Jakim królem będzie Karol III? Z pewnością mnóstwo Brytyjczyków zadaje sobie to pytanie. Choć na razie nie mówi się o tym zbyt głośno w brytyjskiej prasie, wielu poddanych sceptycznie patrzy na nowego monarchę z uwagi na miłość do księżnej Diany. Jego była żona twierdziła, że Karol nigdy nie powinien objąć tronu, ponieważ się do tego nie nadaje.

Jane Barlow-PA/POOL supplied by Splash News / SplashNews.com/Eas
Pool Reuters/Associated Press/East News
Reklama
Reklama
Reklama