Gdy cały świat oswaja się z myślą, że Elżbieta II nie żyje, książę Karol automatycznie został okrzyknięty królem. Na koronację będzie jednak musiał poczekać. Doradcy Windsorów będą mieli najpierw na głowie wprowadzenie w życie Operacji London Bridge. Następnie zajmą się Operacją Spring Tide. Na czym polega plan wstąpienia księcia Karola na tron?

Reklama

Kiedy książę Karol zostanie królem?

Książę Karol został królem z chwilą śmierci Elżbiety II. Według planu ujawnionego przez The Guardian, w ciągu zaledwie kilkunastu godzin od śmierci monarchini dojdzie do spotkania obu izb parlamentu, które na wspólnym posiedzeniu uczczą pamięć Elżbiety II. Jeszcze w trakcie pierwszej doby odbędzie się oficjalna proklamacja księcia Karola na króla Wielkiej Brytanii. W ten sposób rozpocznie się tak zwana Operacja Spring Tide (wiosenny przypływ - tłum. red.)

Operacja Spring Tide - na czym polega?

Jeszcze w trakcie trwania Operacji London Bridge przez doradców Windsorów zostanie wprowadzona Operacja Spring Tide. To kryptonim, pod którym skrywa się plan wstąpienia księcia Karola na tron. Według planu jeszcze tego samego wieczoru Karol zwróci się do pogrążonego w żałobie narodu. Wówczas świat pozna imię nowego monarchy. Przypuszcza się, że książę, który ma prawo wyboru nowego królewskiego imienia, postąpi jak Elżbieta przed laty i zdecyduję się przybrać imię Karola III. Przypuszcza się, że w ciągu doby w Pałacu Św. Jakuba odbędzie się posiedzenie Tajnej Rady Wielkiej Brytanii, gdzie dopełnione zostaną wszelkie formalności. Nowy król spotka się także z nową premierką.

Rex Features/EAST NEWS

W ciągu dwóch dni od śmierci królowej administracje szkockie, walijskie i północnoirlandzkie ogłoszą Karola nowym monarchą. Następnie król Karol III otrzyma wniosek kondolencyjny w Westminster Hall, po czym wyruszy w podróż po Wielkiej Brytanii. Pierwszym punktem podróży będzie wizyta w szkockim parlamencie i nabożeństwo w katedrze St. Giles w Edynburgu. Następnie odbędzie podróż do Irlandii Północnej, gdzie otrzyma kondolencje w zamku Hillsborough. Weźmie również udział w nabożeństwie w katedrze św. Anny w Belfaście.

PHOTOSHOT/REPORTER

Siedem dni po śmierci królowej nowy monarcha odwiedzi Cardiff w Walii, gdzie otrzyma wniosek kondolencyjny w parlamencie Walii. Następnie będzie uczestniczył w nabożeństwie w katedrze w Llandaff w stolicy, po czym powróci do Londynu powróci na pogrzeb swojej matki.

Zobacz także
EastNews

Choć na koronację król Karol będzie musiał trochę poczekać, to oficjalnie będzie pełnił funkcję nowego monarchy od chwili śmierci matki. Jego żona, księżna Camilla, zgodnie z wolą Elżbiety II, może już posługiwać się tytułem królowej małżonki.

TEKST: Gabriela Czernecka

AP/Associated Press/East News

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama