Mateusz Morawiecki, zdalna konferencja, zdjęcie w tablecie
East News

Kiedy kolejny etap odmrażania gospodarki? Ważne oświadczenie premiera Morawieckiego!

Mateusz Morawiecki, zdalna konferencja, zdjęcie w tablecie
East News

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się we wtorek (21 kwietnia) na kolejnej konferencji w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Oczywiście nie mogło zabraknąć pytania o odmrażanie gospodarki. Kiedy zostaną otwarte sklepy i punkty usługowe? Kiedy możemy liczyć na zniesienie ograniczeń?

W poniedziałek wszedł w życie pierwszy etap luzowania obostrzeń związanych z pandemią. Zniesiono zakaz wejścia do parków i lasów, zmieniły się też zasady przeliczania klientów w sklepach, czy wiernych w kościołach. 

Podczas wtorkowej konferencji dziennikarze pytali premiera na jakiej podstawie chce przechodzić do kolejnych etapów odmrażania i czy te kryteria nie powinny być bardziej konkretne. W innych krajach podano np. konkretne daty znoszenia ograniczeń. U nas dotąd żadne wiążące terminy nie padły. Pramiera pytano również czy w niektórych regionach kraju odmrażanie mogło by nastąpić wcześniej - tam gdzie jest mało przypadków zachorowań?

Zobaczcie, co odpowiedział Morawiecki.

Zobacz także: Kiedy drugi etap odmrażania gospodarki? Minister rozwoju podała wstępną datę! 

Premier Morawiecki o kolejnych etapach odmrażania gospodarki

Jak przyznał Mateusz Morawiecki, władze zastanawiają się, czy obostrzenia w niektórych powiatach nie powinny zniknąć wcześniej.

Zastanawiamy się, by pewne reguły, które pozwalałyby na otwarcie działalności gospodarczej w zakresie szerszym, obowiązywały w innym stopniu w tych powiatach, w których jest zero zakażeń, lub liczba osób zakażonych jest poniżej pięciu, czy poniżej dziesięciu - mówił premier.

Jednak jak dodał, na razie jednak takie decyzje jeszcze nie zapadły. 

A co myśli na temat kryteriów wprowadzania kolejnych etapów odmrażania gospodrki? Czy będą konkretne daty np. otwarcia galerii handlowych? Okazuje się, że na raznie nie ma na co liczyć.

Te kryteria są bardzo mocno zależne od tego w jakim stopniu mamy możliwość już stwierdzić, że nastąpiło wypłaszczenie tej krzywej, czyli liczba nowych zachorowań jest w wystarczający sposób pod kontrolą - mówił Morawiecki. - Aczkolwiek oczywiście dzień i noc zastanawiamy się nad tym, w którym momencie i jakie części gospodarki powinny wracać w nowym reżimie sanitarnym do w miarę normalnego funkcjonowania. 

Jak podkreślił premier, władze nie chcą przedwcześnie luzować zasad.

Zobacz także: Krótsze wakacje dla studentów z powodu koronawirusa? Minister zabrał głos!

Premier Morawiecki nie podał konkretnych dat wprowadzania kolejnych etapów odmrażania polskiej gospodarki. 

Mateusz Morawiecki w maseczce
East News

Więcej na temat Mateusz Morawiecki koronawirus
Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58