Eurowizja 2021: Jak wyglądają polscy reprezentanci sprzed lat dziś? Isis Gee nie do poznania!
Polskę na Eurowizji reprezentowały największe sławy, m.in. Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Cleo, Michał Szpak czy Andrzej Piaseczny, ale i zapomnieni dziś artyści. Co u nich słychać?
Maj to czas Eurowizji! Już dziś pierwszy półfinał, ale bez udziału Polski. Nasz reprezentant, Rafał Brzozowski, pojawi się na drugim półfinale w czwartek, 20 maja. Niestety, jego szansa na awans nie są zbyt duże - rankingi bukmacherów stawiają artystę na... ostatnim miejscu. Zanim jednak usłyszymy tegoroczne propozycje, czas na mały powrót do przeszłości. Zobaczcie, co słychać u tych mniej popularnych artystów, którzy reprezentowali nasz kraj na Eurowizji w poprzednich latach!
Polska na Eurowizji! Kto reprezentował nasz kraj?
Kiedy mówimy o Eurowizji i o udziale Polski w tym konkursie, pierwsza myśl to występ Edyty Górniak w 1994 roku i najwyższe dotąd miejsce naszego kraju w stawce - drugie. Edyta była o krok od zwycięstwa, a warto zaznaczyć, że Polska wówczas debiutowała na Eurowizji. Kolejne lata to niestety pasmo rozczarowań z mniejszymi lub ciut większymi sukcesami po drodze. Jednak nie można nie zgodzić się z tym, że Polskę reprezentowały nazwiska, które dziś należą do prawdziwej ekstraklasy polskiej muzyki rozrywkowej - to poza Edytą Górniak m.in. Anna Maria Jopek (11. miejsce w 1997 roku), Kasia Kowalska (15. miejsce w 1996 roku), Andrzej Piaseczny (20. miejsce w 2001 roku), Mietek Szcześniak (18. miejsce w 1999 roku), Donatan i Cleo (14. miejsce w 2014 roku), Justyna Steczkowska (18. miejsce w 1995 roku), Michał Szpak (8. miejsce w 2016 roku) czy Ich Troje (7. miejsce w 2003 roku oraz 11. miejsce w drugim półfinale w 2006 roku). Ale Polskę reprezentowali również Ci mniej znani artyści. Przypomnijmy sobie kto! Jak dziś wyglądają? Zobaczcie sami!
Zobacz także: Eurowizja 2021: Rafał Brzozowski wystąpił jako... Conchita Wurst! Ten filmik robi furorę w sieci!
W 1998 roku Polskę reprezentował nieistniejący dziś zespół Sixteen z Renatą Dąbkowską w roli wokalistki. Zespół wykonał wówczas piosenkę „To takie proste”. Zajęli 17. miejsce. W Polsce hitem były również piosenki „Twoja Lawa” oraz „Obudź we mnie Wenus”. Dąbkowska odeszła z zespołu miesiąc po występie na Eurowizji, w 1999 roku wydała swój debiutancki, solowy album. W międzyczasie prowadziła programu w Polsacie. Dziś nadal koncertuje, ale na swoim koncie nie ma żadnych nowych hitów.
W 2007 roku na Eurowizję wysłaliśmy również nieistniejący już zespół The Jet Set z utworem „Time to Party”. Artystom nie udało awansować się do finału, zajęli pechowe, 11. miejsce w półfinale. Liderką zespołu była 18-letnia wówczas Sasha Strunin. Po wydaniu solowego, debiutanckiego albumu w 2009 roku (nominacje do „TeleKamer” czy „Złotych Dziobów”) zniknęła z show-biznesu na lata. Dziś to 32-letnia artystka, która wykonuje muzykę jazz. Z nową płytą wróciła w 2019 roku.
Isis Gee - gwiazda Eurowizji, która dziś jest nie do poznania!
W 2008 roku Polskę reprezentowała Isis Gee, czyli Tamara Diane Gołębiowska - amerykańska wokalistka o polskich korzeniach. Na początku robiła karierę w USA - koncertowała m.in. z orkiestrą Tony’ego Benneta. W 2004 roku wróciła do Polski, w 2007 roku wydała album „Hidden Treasure”, wystąpiła także w „Tańcu z Gwiazdami” w TVN. W 2008 roku wygrała polskie preselekcję na Eurowizję (pokonując m.in. Nataszę Urbańską czy zespół Afromental). Utwór „For Life” na Eurowizji 2008 dał jej awans do finału (z 10. miejsca), w finale artystka zajęła odległe, 24. miejsce. Co dziś robi Isis? Porzuciła karierę muzyczną i rozwinęła swoją firmę kosmetyczną NEBU. Na Instagramie ciężko ją rozpoznać (gwiazda zdecydowanie nadużywa filtrów), dlatego prezentujemy zdjęcie z 2017 roku z imprezy Isis inaugurującej własną markę. Poznalibyście ją?
A tu jedna z fotek na jej Instagramie!
Lidia Kopania reprezentowała nasz kraj na Eurowizji w 2009 roku - również bez sukcesu (12. miejsce w półfinale). Lidia kontynuuje swoją karierę muzyczną, ale także bez większego echa. W mediach było o niej głośno w związku z okładką w „Playboyu” czy w kontekście rozwodu z mężem.
Jaki jest najsłabszy wynik Polski na Eurowizji?
O wyniku Magdaleny Tul na na Eurowizji 2011 niektórzy chcieliby zapomnieć... Na początku Magda wzięła udział w polskich preselekcjach z utworem „Jestem” i nie dała konkurencji żadnych szans, zdobywając ponad 44 procent głosów polskich widzów. Niestety, Europejczycy nie docenili występu gwiazdy „Jakiej to melodii” - Tul zajęła ostatnie miejsce w półfinale, co niestety, jest najgorszym polskim wynikiem na Eurowizji w historii. Magda nie załamała się porażką (na szczęście!) i kontynuuje swoją karierę muzyczną, a niedawno podpisała kontrakt z amerykańską wytwórnią muzyczną! Jakiś czas temu zaprezentowała singiel "Face The Day" z nadchodzącej płyty. Trzymacie za nią kciuki?