Eurowizja 2022: Ukraina wygra konkurs?
EBU / ANDRES PUTTING
Newsy

Eurowizja 2023: Jest decyzja w sprawie Ukrainy! Czy zwycięzcy będą organizować konkurs?

Po sprzeciwie Ukrainy, EBU wydało kolejne oświadczenie na temat organizacji finału Eurowizji 2023. Nie ma złudzeń.

Kilka dni temu Europejska Unia Nadawców wydała oświadczenie, że cofa Ukrainie możliwość organizowania Eurowizji 2023 na terenie kraju, stawiając bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Ukraina sprzeciwiła się decyzji EBU, argumentując, że została postawiona przed faktem i nikt nie próbował negocjować z nimi warunków. Właśnie pojawiło się nowe oświadczenie Europejskiej Unii Nadawców, w którym nie pozostawiono złudzeń i przedstawiono kulisy swojej decyzji. Gdzie odbędzie się konkurs Eurowizji 2023? Sprawdźcie szczegóły. 

Eurowizja 2022: Daria o zwycięstwie Ukrainy. Komentuje też występ Krystiana Ochmana!

Eurowizja 2023: Konkurs nie odbędzie się w Ukrainie 

Mogłoby się wydawać, że emocje związane z tegorocznym Konkursem Piosenki Eurowizji już za nami. Niestety po tym jak Ukraina wygrała wielki finał Eurowizji 2022, wszyscy zadawali sobie jedno zasadnicze pytanie - gdzie odbędą się półfinały i finał Eurowizji w 2023 roku? Na terenie Ukrainy trwa wojna z Rosją i na tę chwilę nie wiadomo, jak będzie zmieniała się sytuacja w najbliższych miesiącach. 

Europejska Unia Nadawców zdecydowała, że Eurowizja 2023 nie odbędzie się w Ukrainie. Wówczas wskazano także inne państwo, w którym mógłby odbyć się konkurs. Rozmowy w sprawie organizacji Eurowizji 2023 miały zostać wszczęte z Wielką Brytanią, która zajęła 2. miejsce w tegorocznym konkursie. Czy tak będzie? Decyzja EBU wywołała sprzeciw Ukrainy. Na oświadczenie EBU zareagował minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko, pisząc, że "Ukraina nie zgadza się z okolicznościami podjęcia takiej decyzji". Europejska Unia Nadawców wystosowała więc kolejne oświadczenie, w którym podkreśla, że Eurowizja 2023 nie odbędzie się w Ukrainie ze względu na bezpieczeństwo i gwarancje operacyjne: 

Wszystko to składa się na ogólną ocenę EBU, że pod względem bezpieczeństwa i gwarancji operacyjnych nie są spełniane niezbędne wymogi dotyczące hostingu określone w regulaminie Konkursu Piosenki Eurowizji. Biorąc to wszystko pod uwagę, EBU z żalem podjęła decyzję o przeniesieniu imprezy do innego kraju i będzie kontynuować dyskusje na temat znalezienia odpowiedniej lokalizacji na przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji. Cieszymy się, że możemy dalej współpracować z naszym ukraińskim członkiem UA:PBC we wszystkich tych kwestiach - czytamy w oświadczeniu. 

Ukraina nie zorganizuje Eurowizji 2023
AP/Associated Press/East News

Zobacz także: Eurowizja 2022: Polskie jury jednak zamieszane w skandal z głosowaniem. Jest oświadczenie organizatorów

Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze, jaki kraj podejmie się organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji w 2023 roku. EBU jednak w obszerny sposób uzasadnia swoją decyzję o odsunięciu Ukrainy, powołując się nie tylko na regulamin ale także na kwestię bezpieczeństwa, w tym czas, który musi zostać poświęcony na organizację przedsięwzięcia:

EBU w pełni rozumie rozczarowanie, jakie towarzyszyło ogłoszeniu, że Konkurs Piosenki Eurowizji 2023 (ESC) nie może się odbyć w Ukrainie, tegorocznym zwycięskim kraju. Decyzja została podjęta pod wpływem odpowiedzialności EBU za zapewnienie spełnienia warunków gwarantujących bezpieczeństwo wszystkim pracującym i uczestniczącym w wydarzeniu, którego planowanie musi rozpocząć się natychmiast w kraju-gospodarzu.

Eurowizja 2023 odbędzie się w Wielkiej Brytanii?
MARCO BERTORELLO/AFP/East News

Zobacz także: Eurowizja 2022: Daria o zwycięstwie Ukrainy. Komentuje też występ Krystiana Ochmana!

Europejska Unia Nadawców nie chce narażać bezpieczeństwa osób pracujących przy Eurowizji oraz dziesiątek tysięcy fanów, którzy zgromadzą się w miejscu konkursu. 

Co najmniej 10 tysięcy osób jest zwykle akredytowanych do pracy przy Konkursie Piosenki Eurowizji, w tym gronie są załoga, personel i dziennikarze. Spodziewamy się, że na to wydarzenie przyjedzie kolejnych 30 tysięcy fanów z całego świata. Ich dobro jest naszą największą troską. Dlatego ważne jest, aby decyzje podejmowane w związku z tak złożonym wydarzeniem telewizyjnym transmitowanym na żywo były podejmowane przez profesjonalnych nadawców i nie były upolitycznione

EBU powołuje się również na regulamin, w którym jest zapisana możliwość przeniesienia konkursu do innego kraju, jeśli występują specjalne okoliczności - w tym przypadku wojny. Wymieniono "szereg zagrożeń, które wpłynęłyby na natychmiastowe planowanie tak dużego wydarzenia":

Poważne" ryzyko nalotów/ataków samolotów lub ataków dronów lub pocisków, które mogą spowodować znaczne straty, o czym zostaliśmy zaalarmowani w dostarczonej nam ukraińskiej ocenie.

Powołano się również na wnioski ekspertów, według których "wojna w Ukrainie może trwać latami" i zdecydowanie nie jest bezpiecznym miejscem na organizowanie finałów. 

Eurowizja 2022: Ukraina wygra konkurs?
EBU / ANDRES PUTTING

Eurowizja: Reprezentantka Rosji jeździ na wózku
Newsy
Eurowizja grozi Ukrainie wykluczeniem z festiwalu za blokowanie występu Rosji!
Eurowizja grozi Ukrainie wykluczeniem z festiwalu za blokowanie występu Rosji!

Takiego zamieszania jeszcze nie było. Europejska Unia Nadawców (EBU), organizator konkursu Eurowizji zagroziła Ukrainie trzyletnim wykluczeniem z udziału w imprezie. Powód?  Ukraina zabroniła wjazdu na teren kraju Julii Samoylovej, reprezentantce Rosji w tegorocznej edycji Eurowizji organizowanej w Kijowie. Eurowizja grozi Ukrainie wykluczeniem z festiwalu za blokowanie występu Rosji! Wszystko dlatego, że w 2015 r. rosyjska piosenkarka wystąpiła na Krymie, już po tym jak Rosja bezprawnie go anektowała. Wokalistka podobno również w mediach społecznościowych popierała to, co się działo na Krymie. Gdy okazało się, że to ona ma reprezentować Rosję na tegorocznym konkursie Eurowizji zaplanowanym w Kijowie i zaśpiewać piosenkę „Flame is Burning”, rząd Ukrainy sprzeciwił się.  Zobacz także:  Reprezentantką Rosji na Eurowizji 2017 będzie Julia Samojłowa. Wokalistka porusza się na wózku, poznajcie jej historię Europejska Unia Nadawców, organizator Konkursu Piosenki Eurowizji nie była zadowolona z takiego obrotu sprawy i negocjowała by Rosjanka mogła wystąpić. Rozmowy nie przyniosły jednak powodzenia. Za to Rosja nie zgodziła się, żeby Julia wystąpiła za pośrednictwem transmisji satelitarnej. Dlatego wystosowano list do rządu Ukrainy, w którym skrytykowano surową decyzję dla Rosji. Ingrid Deltenre, przewodnicząca Europejskiej Unii Nadawców zadeklarowała, że Ukraina z tego powodu może być wykluczona z udziału w przyszłych finałach Eurowizji na trzy lata. Tyle ile ma zakaz wjazdu na teren Ukrainy Julii.  Myślicie, że taka groźba jest możliwa do zrealizowania? Polskę podczas tegorocznego finału Eurowizji (9 oraz 11 i finał 13 maja) w Kijowie będzie reprezentować Kasia Moś z utworem „Flashlight”. Zobacz także:  Kasia Moś zaśpiewała na eurowizyjnej imprezie w Londynie i... zachwyciła wszystkich! Jej szanse na...

Eurowizja: Reprezentantka Rosji jeździ na wózku
Newsy
PILNE! A jednak! Rosja wycofuje się z Eurowizji 2017! Dlaczego?
PILNE! A jednak! Rosja wycofuje się z Eurowizji 2017! Dlaczego?

A jednak! Rosja wycofała się z Eurowizji 2017! Europejska Unia Nadawców infromuje na oficjalnej stronie, że nadawca rosyjski nie będzie uczestniczył w Eurowizji 2017 po tym, jak Rosja odrzuciła dwie alternatywne opcje zaproponowane przez organizatorów – „zdalny” występ Yulii Samoylovej lub zmianę reprezentanta. O co chodzi?   Eurowizja 2017 bez Rosji! Co się stało?   Tegoroczny występ Rosji podczas Eurowizji od początku wzbudza mnóstwo kontrowersji. A to wszystko za sprawą reprezentantki kraju, Julii Samojołowej, poruszającej się na wózku,  która w 2015 roku głośno wyrażała swoje poparcie dla przyłączenia Krymu do Rosji, przez co władze ukraińskie zabroniły jej przekroczenia granicy, a tym samym zablokowały występ podczas konkursu. Europejska Unia Nadawców negocjowała z władzami Ukrainy ewentualną zmianę decyzji. Rosja otrzymała dwie propozycje - Julia mogłaby wystąpić za pośrednictwem transmisji satelitarnej lub zmienić reprezentanta. Blokowanie przez rząd ukraiński występu Rosji zostało jednak ostro skrytykowane przez EBU. Zobacz:  Eurowizja grozi Ukrainie wykluczeniem z festiwalu za blokowanie występu Rosji!   Teraz wszystko jasne - Rosja wycofuje się z Eurowizji 2017! To oznacza, że w konkursie weźmie 42, a nie 43 państwa. Jak całą sprawę komentuje Julia? Oczywiście, że jestem zawiedziona, ale nie rozpaczam – nigdy nie tracę wiary i nie spuszczam głowy (…) Tak czy siak zrobiłam to, co chciałam – nauczyłam się angielskiego, przygotowywałam piosenkę, próbowałam nie czytać wiadomości i być z dala od tego zgiełku. Wciąż nie miałam czasu zobaczyć stroju na Eurowizję – na razie tylko o nim rozmawialiśmy. - mówi Julia w rozmowie z Kp.ru. Zobacz:  Kasia Moś odwiedziła redakcję Party.pl! Zobaczcie, co z nami robiła! Historia Rosji na Eurowizji Rosja na konkursie Eurowizji...

Eurowizja: Reprezentantka Rosji jeździ na wózku
Newsy
Skandal na Eurowizji 2017! Reprezentantka Rosji nie zostanie wpuszczona do Ukrainy?!
Skandal na Eurowizji 2017! Reprezentantka Rosji nie zostanie wpuszczona do Ukrainy?!

Czy reprezentantka Rosji na Eurowizję 2017 - Julia Samojłowa - pojawi się na scenie w Kijowie? Udział tego kraju w tym roku na konkursie wzbudza największe emocje. Okazuje się, że w 2015 roku artystka, poruszająca się na wózku inwalidzkim,  przekroczyła granicę rosyjsko-ukraińską, gdzie dotarła na Krym. Tam wyrażała poparcie dla przyłączenia Krymu do Rosji, przez co strona ukraińska chce teraz zabronić jej przekroczenia granicy obu krajów, a tym samym zablokować występ na Eurowizji. Eurowizja 2017 bez Rosji? Europejska Unia Nadawców, odpowiedzialna za Eurowizję, wydała oświadczenie, w którym informuje, że to czy Rosja wystąpi podczas koncertu, zależeć będzie tylko od organizatorów.  V asyl Hrytsak ze strony ukraińskiej twierdzi, że decyzja nie została jeszcze ostatecznie podjęta, jednak powstał już odpowiedni dokument banujący udział Julii na Eurowizji. R zecznik Władimira Putina, Dmitry Peskov, oznajmia zaś, że jeśli Ukraina nie zgodzi się na udział niepełnosprawnej wokalistki, to Rosja nie wyśle żadnego innego kandydata. W tym przypadku EBU będzie mogło nałożyć na Rosję karę finansową za zbyt późne wycofanie się z konkurs.   Czekamy na wyjaśnienie!    Zobacz:  Ulgi podatkowe dla niepełnosprawnych     Nie wiadomo, czy Julia pojedzie na Eurowizję. 

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik