Wakacje 2020: kolonie i obozy dla dzieci jednak się odbędą
East News
Newsy

Co z koloniami letnimi? Minister Szumowski wymienia daty! Zobaczcie szczegóły

Co z koloniami letnimi? Minister Szumowski wymienia daty! Zobaczcie szczegóły

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział w poniedziałek, że już dziś lub jutro dowiemy się kiedy i gdzie zniesiony zostanie nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Równocześnie ma być ogłoszona decyzja o limicie osób na weselach. Prowadząca poranną audycję w radiu Tok FM Dominika Wielowiejska zapytała również ministra co z organizacją koloni i letniego wypoczynku dla dzieci. Czy decyzję również poznamy w najbliższych dniach?

Zobacz także: Kto i kiedy dostanie 1000 zł na wakacje? Minister o szczegółach bonu turystycznego!

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

Minister Szumowski: kiedy decyzja w sprawie koloni letnich

Informacje w sprawie możliwości wyjazdu na kolonie i obozy letnie dość często się zmieniały. Po wprowadzeniu pierwszych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, Łukasz Szumowski w rozmowie z Robertem Mazurkiem z RMF FM zapowiedział, że możemy zapomnieć o takich wakacjach jak do tej pory. Minister zdrowia mówił wówczas, że w jego ocenie w tym roku nie odbędą się kolonie letnie i obozy. Potem pojawiły się inne opinie, również samego Szumowskiego.

Kwestia kolonii i obozów pojawiła się również w poniedziałkowej rozmowie ministra zdrowia w radiu Tok FM.

Za około dwa tygodnie możemy taką informację wiarygodnie podać - zapowiedział Szumowski.

Jak dodał, najpierw trzeba ustalić z branżą dokładne procedury, co zrobić gdy np. któreś dziecko zachoruje na covid-19, albo będzie miało objawy koronawirusa.

- Czy testować wszystkich, czy poddać kwarantannie? To nie są proste decyzje, ale myślę, że uda się takie procedury wypracować.

Dopytywany, czy kolonie będą, ale z obostrzeniami, minister stwierdził, że to bardzo poważna decyzja, która może skutkować ostrymi skutkami epidemiologocznymi. Dlatego ministerstwo potrzebuje więcej danych. 

Zobacz także: Edyta Górniak wyzywa ministra zdrowia do publicznej debaty! "Może zmieni Pan zdanie tak jak w temacie maseczek"

Decyzja w sprawie koloni letnich i innych wakacyjnych wyjazdów dla dzieci zapadnie w ciągu dwóch tygodni.

Minister Łukasz Szumowski i premier Mateusz Morawiecki na ekranach
East News

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w maseczce
East News
Newsy
Kiedy koniec obowiązku noszenia maseczek? Minister Szumowski o możliwych terminach decyzji!
Kiedy koniec obowiązku noszenia maseczek? Minister Szumowski o możliwych terminach decyzji!

Czy obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa , zostanie zniesiony? Okazuje się, że jest to prawdopodobne, przynajmniej częściowo. Mówił o tym podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Według ministra, odpowiednie decyzje mogą zapaść w ciągu tygodnia bądź dwóch. A jak to będzie wyglądać w praktyce? Zobaczcie, co mówił minister zdrowia. Zobacz także: Koniec obowiązku noszenia maseczek?! Jest kilka warunków rządu!  Koniec obowiązkowych maseczek? Minister zdrowia Łukasz Szumowski w poniedziałek odpowiadał na pytania dziennikarzy. Również te dotyczące obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. O tym, że nakaz ten może zostać ograniczony mówiło się już w tamtym tygodniu. Kiedy jest to możliwe i w jakim zakresie? Radio Zet, które zamieściło relację z konferencji informuje, że decyzję w tej sprawie poznamy w ciągu tygodnia bądź dwóch. Jeśli się okaże, że te wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną - mówił cytowany przez radio minister zdrowia Łukasz Szumowski.  Których regionów będzie to dotyczyć i kiedy przepisy wejdą w życie? Według ministra, odpowiednie decyzje pojawią się w rozporządzeniu epidemicznym.  W tej chwili to rozporządzenie jest na poziomie Rady Ministrów, ale można tak uprościć, że wtedy Ministerstwo Zdrowia proponuje rozwiązanie określenia sposobu przemieszczania się w danym regionie kraju - stwierdził Szumowski. Podczas...

Minister zdrowia Łukasz Szumowski
East News
Newsy
Co z wakacjami 2020? Czy dzieci wyjadą na kolonie? Zdecydowana odpowiedź ministra zdrowia
Co z wakacjami 2020? Czy dzieci wyjadą na kolonie? Zdecydowana odpowiedź ministra zdrowia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski był we wtorkowy poranek gościem Roberta Mazurka w radiu RMF FM. Jak zapowiedział, już od 19 kwietnia (najbliższy poniedziałek), zacznie się stopniowe odmrażanie gospodarki . Nie podał jednak wielu szczegółów. Szumowski zapowiedział za to, jak jego zdaniem będą wyglądać wakacje w związku z epidemią koronawirusa . I nie jest to optymistyczna wizja. Czy w tym roku będziemy mogli wysłać dzieci na obozy i kolonie? Zobacz także:   Kiedy planować wakacje w tym roku? Kiedy będzie można podróżować? Są opinie ekspertów Wakacje 2020, co z wyjazdami dzieci? Robert Mazurek zapytał ministra Łukasza Szumowskiego, czy możemy myśleć o takich wakacjach, jak dotąd.  O wakacjach takich jakie sobie wyobrażamy, i jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć. Nie ma żadnych danych naukowych, które by powiedziały że epidemia wygaśnie z powodu lata. Nie ma danych, by miało się tak wydarzyć. Nie podejrzewam, żeby nagle czerwiec-lipiec miały zlikwidować epidemię. Niestety, będziemy się z nią borykać przez rok.  Dziennikarz RMF dopytywał: możemy więc zakładać, że będą obozy i kolonie letnie w tym roku? Nie - stwierdził zdecydowanie minister. I dodał: - Możemy zakładać, że ich nie będzie. Moim zdaniem nie będzie - podkreślił. Mazurek dopytywał również jak i kiedy będą otwierane szkoły. Ale ze słów Szumowskiego wynika, że na razie nie ma konkretnych rozwiązań - jak w innych krajach, gdzie szkoły mają być otwierane częściowo. Te scenariusze analizujemy w tej chwili. Np. regionalnie, gdzie jest najmniej zachorowań, czy wiekowo. Czy też opieka dla osób, które nie mają co z dziećmi zrobić. Bo przecież trudno jest rok trzymać dzieci w domach - mówił minister. Informacje ministra Szumowskiego nie brzmią...

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w maseczce
East News
Newsy
Koniec z obowiazkiem noszenia maseczek? Decyzja nawet dziś! Minister Szumowski zdradza szczegóły
Koniec z obowiazkiem noszenia maseczek? Decyzja nawet dziś! Minister Szumowski zdradza szczegóły

Wygląda na to, że już w najbliższych dniach nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej zostanie zniesiony, bądź znacząco zmieniony. Zapowiedział to w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.  Dzisiaj lub jutro poinformujemy o tym wspólnie z premierem - powiedział w radiu Tok FM minister.  Kiedy nakaz zniknie i czy we wszystkich województwach? Okazuje się, że z tym może być różnie. Wiadomo natomiast, że decyzja ma być ogłoszona równocześnie z decyzją o zwiększeniu limitu osób na weselach. Zobacz także:   Rząd znosi kolejne ograniczenia: wiadomo już, co z weselami! Co zapowiedział minister Szumowski? Co z nakazem noszenia maseczek? Jak mówi minister Szumowski, być może w części województw nakaz będzie obowiązywał dłużej niż w innych. W wielu województwach wskaźnik zakażania się wzajemnego spada. Największym problemem są ogniska na Śląsku. Może więc być przesunięcie w czasie, co do niektórych województw. Mamy trzy województwa, w których wskaźnik R jest około jedności - mówił w Tok FM  Wskaźnik R to tzw. współczynnik reprodukcji wirusa. Jeśli R jest mniejsze niż 1 to znaczy, że epidemia hamuje.  Wcześniej minister Szumowski mówił, że nakaz noszenia maseczek będzie obowiązywał do momentu wynalezienia szczepionki na  koronawirusa . Choć prace trwają na całym świecie, szczepionki nadal nie ma, dlaczego więc zakaz znosi? Predykcje mieliśmy znacznie, znacznie gorsze, mamy sytuację bezpieczniejszą niż sądziliśmy - stwierdził minister. W tym tygodniu prawdopodobnie poznamy też datę kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Zobacz także:   Edyta Górniak wyzywa ministra zdrowia do publicznej debaty! "Może zmieni Pan zdanie tak jak w temacie maseczek"...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner