Minister zdrowia Łukasz Szumowski
East News

Co z wakacjami 2020? Czy dzieci wyjadą na kolonie? Zdecydowana odpowiedź ministra zdrowia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski
East News

Minister zdrowia Łukasz Szumowski był we wtorkowy poranek gościem Roberta Mazurka w radiu RMF FM. Jak zapowiedział, już od 19 kwietnia (najbliższy poniedziałek), zacznie się stopniowe odmrażanie gospodarki. Nie podał jednak wielu szczegółów.

Szumowski zapowiedział za to, jak jego zdaniem będą wyglądać wakacje w związku z epidemią koronawirusa. I nie jest to optymistyczna wizja. Czy w tym roku będziemy mogli wysłać dzieci na obozy i kolonie?

Zobacz także: Kiedy planować wakacje w tym roku? Kiedy będzie można podróżować? Są opinie ekspertów

Wakacje 2020, co z wyjazdami dzieci?

Robert Mazurek zapytał ministra Łukasza Szumowskiego, czy możemy myśleć o takich wakacjach, jak dotąd. 

O wakacjach takich jakie sobie wyobrażamy, i jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć. Nie ma żadnych danych naukowych, które by powiedziały że epidemia wygaśnie z powodu lata. Nie ma danych, by miało się tak wydarzyć. Nie podejrzewam, żeby nagle czerwiec-lipiec miały zlikwidować epidemię. Niestety, będziemy się z nią borykać przez rok. 

Dziennikarz RMF dopytywał: możemy więc zakładać, że będą obozy i kolonie letnie w tym roku?

Nie - stwierdził zdecydowanie minister. I dodał: - Możemy zakładać, że ich nie będzie. Moim zdaniem nie będzie - podkreślił.

Mazurek dopytywał również jak i kiedy będą otwierane szkoły. Ale ze słów Szumowskiego wynika, że na razie nie ma konkretnych rozwiązań - jak w innych krajach, gdzie szkoły mają być otwierane częściowo.

Te scenariusze analizujemy w tej chwili. Np. regionalnie, gdzie jest najmniej zachorowań, czy wiekowo. Czy też opieka dla osób, które nie mają co z dziećmi zrobić. Bo przecież trudno jest rok trzymać dzieci w domach - mówił minister.

Informacje ministra Szumowskiego nie brzmią optymistycznie. A Wy liczyliście, że w wakacje już będzie normalnie?

Rząd w najbliższych dniach ma podać szczegóły "odmrażania" gospodarki.

Koronawirus w Polsce. Konferencja Łukasza Szumowskiego i Mateusza Morawieckiego
EastNews

Pamiętajcie o jednym! Wszystko róbcie i planujcie z rozsądkiem, a przed wyjściem z domu zabierajcie zawsze ze sobą żele antybakteryjne i myjcie często ręce!

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58