Wojciech Smarzowski

Wojciech Smarzowski to reżyser i scenarzysta znany z takich filmów jak "Kler", "Wołyń" czy "Róża", w których porusza kontrowersyjne tematy i odważnie punktuje negatywne cechy Polaków. Pracował także przy produkcji popularnych serialów, wśród których można wymienić takie tytuły jak "Na Wspólnej", "BrzydUla" czy "Londyńczycy". Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród. Na swoim koncie ma m.in. prestiżowe statuetki "Orzeł" w kategorii najlepszy reżyser. Sprawdź, jakich aktorów najczęściej angażuje do swoich produkcji.

Imię: Wojciech

Nazwisko: Smarzowski

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 18.01.1963 r.

Znak zodiaku: Koziorożec

Zawód: reżyser i scenarzysta filmowy

Osoby - związki: brak informacji

Rodzice: Brak szczegółowych informacji; wiadomo jedynie, że byli przesiedleńcami z Kresów Wschodnich.

Dzieci: Reżyser ma dwóch synów, choć nie wiadomo nic na temat ich imion i wieku.

Rodzeństwo: Smarzowski ma brata, brak jednak szczegółowych informacji na jego temat.

BIO: Wojciech Smarzowski to reżyser i scenarzysta filmowy. Urodził się i wychował na Podkarpaciu. Jako młody chłopak interesował się fotografią i był zawodnikiem piłki nożnej w lokalnym klubie, jednak nie związał się zawodowo z żadną z tych pasji. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a pod koniec lat 80. XX wieku dostał się na wydział operatorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Na początku swojej kariery tworzył głównie dokumenty, reklamy, a także teledyski. Jego dziełem jest m.in. klip zespołu Myslovitz do piosenki "To nie był film", za który w 1998 roku Smarzowski otrzymał Fryderyka. W tym samym roku światło dzienne ujrzał jego pierwszy film pełnometrażowy "Małżowina", który został wyemitowany w Teatrze Telewizji. Następnie reżyser stworzył scenariusz do "Sezonu na leszcza", przy którym współpracował z Bogusławem Lindą. Od czasu produkcji "Wesele" Smarzowski zaczął tworzyć filmy, w których porusza kontrowersyjne tematy i piętnuje wady Polaków. Wspomniana produkcja wywołała falę krytyki, ale jednocześnie przyniosła reżyserowi sławę i prestiżową statuetkę Orła w kategorii najlepszy scenariusz oraz najlepsza reżyseria. Od tamtej pory każdy jego film był wydarzeniem, na które fani polskiego kina czekali z niecierpliwością. Wśród produkcji Wojciecha Smarzowskiego, które cieszą się szczególnie dużą popularnością, znalazły się takie tytuły jak "Róża", "Drogówka", "Pod Mocnym Aniołem", "Wołyń" i "Kler". Ten ostatni obraz zbiegł się w czasie z ujawnieniem wielu skandali pedofilskich w Kościele katolickim.Smarzowski brał także udział w produkcji znanych polskich seriali, wśród których można wymienić takie tytuły jak "BrzydUla" "Na Wspólnej" czy "Londyńczycy". W gronie aktorów, z którymi często współpracuje, są: Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Marcin Dorociński, Agata Kulesza, Kinga Preis oraz Izabela Kuna. Reżyser chroni swoje życie prywatne, dlatego nie prowadzi oficjalnych profili w mediach społecznościowych.

Znany z: kontrowersyjnych tematów, które porusza w swoich filmach. Znawcy jego twórczości podkreślają, że jest reżyserem niepokornym, który nie ma litości dla Polski i Polaków. Głośno mówi o narodowych przywarach, przez co często spotyka się z krytyką.

Funkcja w filmie i telewizji (wybrane produkcje): - reżyser filmu "Małżowina" (1998) - scenarzysta filmu "Sezon na leszcza" (2000) - reżyser serialu "Na Wspólnej" (2003-2008) - reżyser filmu "Wesele" (2004) - reżyser serialu "BrzydUla" (2008) - reżyser serialu "Londyńczycy" (2009) - reżyser filmu "Dom zły" (2009) - reżyser filmu "Róża" (2011) - reżyser filmu "Drogówka" (2012) - reżyser filmu "Pod Mocnym Aniołem" (2014) - reżyser filmu "Wołyń" (2016) - reżyser filmu "Kler" (2018)

Płyta: brak

Książki: brak

Nagrody:
 • Fryderyk za teledysk grupy Myslovitz do piosenki "To nie był film" (1998)
 • Orzeł w kategorii najlepszy reżyser za film "Wesele" (2004)
 • Orzeł w kategorii najlepszy scenariusz za film "Wesele" (2004)
 • Paszport "Polityki" (2004)
 • Orzeł w kategorii najlepszy scenariusz za film "Dom zły" (2009)
 • Orzeł w kategorii najlepszy reżyser za film "Dom zły" (2009)
 • Orzeł w kategorii najlepszy reżyser za film "Róża" (2011)
 • Orzeł w kategorii najlepszy scenariusz za film "Drogówka" (2012)
 • "O!Lśnienie" w kategorii film za "Kler" (2019)


 • LINK Instagram: brak

  LINK Facebook: brak
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index