Wojciech Mann

Wojciech Mann to polski dziennikarz, aktor i prezenter telewizyjny, który przez około pięćdziesiąt lat był związany z Programem Trzecim Polskiego Radia. Wojciech Mann znany jest jako satyryk, a także autor tekstów piosenek Zbigniewa Wodeckiego i Anny Jantar.

Imię: Wojciech Piotr

Nazwisko: Mann

Pseudonim:

Wzrost: brak danych

Data urodzenia: 25.01.1948

Znak zodiaku: wodnik

Zawód: dziennikarz muzyczny, prezenter telewizyjny i radiowy, satyryk, aktor, autor tekstów piosenek, pedagog

Osoby - związki:Wojciech Mann ma dwie byłe żony i jedną obecną - Ewę Bańską. Mann żartował w trakcie wywiadów, że, aby zdobyć młodszą od niego żonę, musiał poddać się rygorystycznej diecie i przejść operacje plastyczne. W rzeczywistości jego wybrance wcale nie przeszkadza wygląd prezentera.

Rodzice: Malwina, z domu Niemczewska i Kazimierz Mann

Dzieci: Marcin Mann

Rodzeństwo: Marta Mann

BIO: Wojciech Mann to dziennikarz muzyczny, satyryk, aktor, autor tekstów piosenek oraz prezenter radiowy i telewizyjny. Jest także pedagogiem. Już w latach 60. i 70. XX wieku był prezenterem radiowym niewielkich rozgłośni. Później zaczął współpracę z telewizją i w ten sposób został prezenterem. Przez ponad pięćdziesiąt lat był związany z Programem Trzecim Polskiego Radia. Odejście Manna z Trójki komentowano jako koniec pewnej epoki, co tylko obrazuje, jak bardzo słuchacze przyzwyczaili się do głosu i osobowości dziennikarza. To wydarzenie sprawiło, że dziennikarze, którzy odeszli z Trójki, założyli "Radio Nowy Świat", które nadaje regularnie od 10 lipca 2020 roku. Mann udzielał się także jako konferansjer, użyczał głosu postaciom z filmów i gier, np. postaci Płotki

- konia Geralta w dodatku do gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon". Wojciech Mann jest także autorem tekstów piosenek Zbigniewa Wodeckiego i Anny Jantar. Pojawiał się w epizodycznych rolach w takich produkcjach jak "Czterdziestolatek. 20 lat później", "Uprowadzenie Agaty", "Bank nie z tej ziemi".

Znany z: Programu Trzeciego Polskiego Radia, prowadzenia "Szansy na Sukces" i "Muzycznych Fortepianów", wielu tekstów piosenek dla znanych wokalistek i wokalistów polskich.

Funkcja w filmie (wybrana filmografia): - jako dyrektor filharmonii w filmie "Cudowne Dziecko" (1986); - jako dowódca strajkujących policjantów w filmie "Uprowadzenie Agaty" (1993); - jako Gerard Bonnet, szef Mega Investment w serialu "Czterdziestolatek. 20 lat później" (1993); - jako Kapuśniak, ojciec Romki, właściciel pizzerii w serialu "Bank nie z tej ziemi" (1993

- 1994); - jako policjant w filmie " Świąteczna przygoda" (2000); - dubbing dla Doris, siostry Kopciuszka w filmach "Shrek 2" i "Shrek Trzeci" (2004)

Płyty: - gościnny występ w albumie Grzegorza Turnaua "Historia pewnej podróży" (2006); - kompilacja prawie stu kompozycji różnych artystów "Wojciech Mann prezentuje: Nieprzeboje Box

- Krok 1/2/3" (2018)

Książki: - "Rockmann, czyli jak nie zostałem saksofonistą" (2010); - "Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami" Wojciech Mann i Krzysztof Materna (2011); - "Fotografomania. Obrazki autobiograficzne" (2014); - "Artysta. Opowieść o moim ojcu" (2018); - "Głos. Wojciech Mann w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską" (2020)

Nagrody:Wiktory w latach: 1987, 1994, 1995, 2005 i 2006;Najważniejsza osobowość telewizyjna wraz z Krzysztofem Materną w plebiscycie "Polityki" w 1999 roku;Telekamera w 1999 roku;Superwiktor w 2003 roku;Mistrz Mowy Polskiej w 2004 roku;Złoty Mikrofon w 2006 roku;
 • Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2009 roku;
 • Nagroda Muzyczna Programu Trzeciego

  - Mateusz w 2009 roku;
 • AuTORytet w plebiscycie MediaTory w 2010 roku;
 • - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polskiego Radia w 2011 roku

  Link Instagram: https://instagram.com/wojciechmannofficial?utm\_medium=copy\_link

  Link FB: https://www.facebook.com/wojciechmannofficial/
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index