Stanisław Tym

Stanisław Tym jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów, choć zagrał w niewielu filmach. Miał jednak to szczęście, że wystąpił w obrazach kultowych w polskiej kinematografii. Postać kaowca z filmu "Rejs" oraz prezesa klubu Tęcza Ryszarda Ochódzkiego w produkcjach "Miś" i "Rozmowy kontrolowane" zna każdy miłośnik kina w Polsce. Stanisław Tym związany jest jednak przede wszystkim z kabaretem. Już od blisko 70 lat pisze teksty dla artystów kabaretowych, w tym dla siebie. Poznaj więcej informacji o Stanisławie Tymie.

Imię: Stanisław

Nazwisko: Tym

Pseudonim: Andrzej Kill

Wzrost: 183 cm

Data urodzenia: 17.07.1937 r.

Znak zodiaku: Rak

Zawód: aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, satyryk, reżyser, scenarzysta

Osoby - związki: - żona Anna

Rodzice: brak informacji

Dzieci: brak

Rodzeństwo: brat Antoni Tym, z zawodu aktor

BIO: Stanisław Tym urodził się w Małkinii Górnej, która dzięki niemu zaistniała w polskiej kinematografii i została uwieczniona w filmie "Rejs". W pierwszej połowie lat 50. uczęszczał do szkoły średniej w Warszawie. Wybrał kierunki studiów, które nie były związane z jego przyszłą profesją - na Politechnice Warszawskiej studiował chemię, a na SGGW przetwórstwo, uczył się też rysunku w Studium Nauczycielskim, a oprócz tego przez dwa lata był studentem na Wydziale Aktorskim PWST. W tym samym czasie od 1956 roku występował w kabarecie w klubach studenckich, a w 1964 roku zdał egzamin eksternistyczny na aktora. W latach 1960-1972 był autorem tekstów, aktorem, reżyserem i dyrektorem warszawskiego teatru STS. Pisał też teksty dla takich kabaretów jak Owca czy Dudek, w których zresztą występował. Do dziś kabaret stanowi aktywność, w której Tym najczęściej się realizuje.Na dużym ekranie Stanisław Tym zadebiutował w "Café pod Minogą" w 1959 roku. Początkowo grał role drugoplanowe w dramatach takich jak "Kwiecień" czy "Pingwin", ale to komedie były naturalnym środowiskiem aktora. Już pierwsza rola w tego rodzaju filmie przeszła do historii polskiego kina. W "Rejsie", bo to o tej produkcji mowa, zagrał osobę, która bez biletu dostaje się na pokład statku i by nie zostać wyrzuconym, udaje specjalistę do spraw kulturalno-oświatowych, zdobywając coraz większą władzę na statku. Później przyszła epoka filmów Stanisława Barei. W pierwszym z nich, "Poszukiwany, poszukiwana", zagrał jedynie epizod, ale już w "Nie ma róży bez ognia" i "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" wcielił się w znacznie bardziej znaczące postaci. W 1980 roku w filmie "Miś" wystąpił w dwóch głównych rolach - prezesa Ryszarda Ochódzkiego i węglarza Stanisława Palucha. Film i wykreowane przez Tyma postaci stały się kultowe w polskim kinie. Później na około 10 lat aktor zniknął ze świata filmu, by później powrócić jako scenarzysta i główny bohater w kontynuacji "Misia", czyli filmie "Rozmowy kontrolowane". Nie grał w wielu produkcjach, a jeśli nawet się w jakichś pojawiał, to w rolach drugoplanowych. W 2007 roku wyreżyserował kolejny film o Ryszardzie Ochódzkim, zatytułowany "Ryś", jednak produkcja nie odniosła sukcesu.Stanisław Tym jest też felietonistą, a jego teksty czytać można było w tygodniku "Wprost" (1991-1999), w dzienniku "Rzeczpospolita" (1999-2006), a od 2006 roku w tygodniku "Polityka". Jest również autorem sztuk teatralnych, programów rozrywkowych i słuchowisk radiowych.

Znany z: Stanisław Tym od ponad 50 lat cieszy się ogromną popularnością. Wystąpił w większości kultowych komedii Stanisława Barei, choć początkiem jego sławy była rola w filmie "Rejs" Marka Piwowskiego. Co ciekawe, kiedy przedstawia się uczestnikom rejsu, mówiąc "Urodziłem się w Małkinii w 1937 roku [...] konkretnie 17 lipca" podaje swoją autentyczną datę i miejsce urodzenia.

Funkcja w filmie:
 • aktor w filmie "Café pod Minogą" (1959)
 • aktor w filmie "Nikt nie woła" (1960)
 • aktor w filmie "Kwiecień" (1961)
 • aktor w filmie "Pingwin" (1964)
 • aktor w filmie "Paryż - Warszawa bez wizy" (1967)
 • aktor w filmie "Rejs" (1970)
 • aktor w filmie "Poszukiwany, poszukiwana" (1972)
 • aktor w filmie "Nie ma róży bez ognia" (1974)
 • aktor w filmie "Niespotykanie spokojny człowiek" (1975)
 • scenarzysta w filmie "Brunet wieczorową porą" (1976)
 • aktor i scenarzysta w filmie "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978)
 • aktor i scenarzysta w filmie "Miś" (1980)
 • aktor w filmie "Wojna światów - następne stulecie" (1981)
 • aktor i scenarzysta w filmie "Rozmowy kontrolowane" (1991)
 • aktor w filmie "Uprowadzenie Agaty" (1993)
 • aktor w filmie "Czy można się przysiąść" (1999)
 • aktor w filmie "Baśń o ludziach stąd" (2003)
 • aktor, reżyser i scenarzysta w filmie "Ryś" (2007)


 • Płyty: brak

  Książki:"Mamuta tu mam" (2006)"Ryś" (2007)"Pies, czyli kot" (2014)

  Nagrody:nagroda na 5. Łódzkich Spotkaniach Teatralnych za sztukę "Kochany panie Ionesco!" (1969)nagroda na 17. FPFF w Gdańsku za scenariusz filmu "Rozmowy kontrolowane" (1992)Nagroda im. Kisiela dla najlepszego publicysty (1998)I Nagroda na gdańskim Festiwalu Dobrego Humoru za program rozrywkowy "Jujka wg Tyma" (2001)odznaczenie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004)Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005)nagroda za całokształt twórczości na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku (2005)

  LINK Instagram: brak

  LINK Facebook: https://www.facebook.com/people/Stanis%C5%82aw-Tym/100063855454944/
  Advertisement MPU index