Oprah Winfrey

Oprah Winfrey to amerykańska prezenterka, aktorka i producentka telewizyjna, urodzona w 1954 roku w Kosciusko w Stanach Zjednoczonych. Zagrała w kilkunastu filmach, jednak prawdziwą popularność, a wraz z nią wysoki dochód, przyniósł jej autorski program "The Oprah Winfrey Show", który ukazywał się w telewizji przez 25 lat. Oprah miała syna, ale zmarł po porodzie. Jest od wielu lat w związku partnerskim. W rankingu najbardziej wpływowych kobiet świata magazynu "Forbes" w 2008 roku zyskała 3. miejsce.

Imię: Oprah Gail

Nazwisko: Winfrey

Nazwisko panieńskie: Winfrey

Pseudonim:

Wzrost: 1,69 m

Data urodzenia: 29 stycznia 1954 r.

Znak zodiaku: wodnik

Zawód: prezenterka telewizyjna, aktorka, producentka

Osoby - związki: - partner Stedman Graham (od 1986 r.)

Rodzice: matka Vernita Lee, ojciec Vernon Winfrey

Dzieci: syn Kanaan (ur. i zm. w 1986 r.)

Rodzeństwo: przyrodnia siostra Patricia, oddana do adopcji krótko po narodzinach

BIO: Oprah Winfrey - amerykańska prezenterka telewizyjna, producentka i aktorka. Urodziła się w 1954 roku w miejscowości Kosciusko w stanie Missisipi. Jest córką protestanckiej pary, która nigdy nie wzięła ślubu, a wkrótce po narodzinach Oprah się rozstała. Rodzice mieli nazwać ją Orpah po jednej z osób opisanych w Starym Testamencie, jednak urzędnik popełnił błąd i dziecko finalnie otrzymało imię Oprah. Początkowo przyszła gwiazda telewizji mieszkała z babcią, później wyprowadziła się z mamą do miejscowości Milwaukee w stanie Wisconsin. Mając 14 lat, urodziła syna Kanaana, który zmarł niedługo po porodzie. W 15. roku życia przeniosła się do ojca do Nashville w stanie Tennessee. Uczyła się dobrze i ukończyła studia na Uniwersytecie Stanowym Tennessee.Kariera Oprah zaczęła się od wygranej w konkursach Czarnej Miss Piękności Tennessee w 1972 roku i Miss Fire Prevention rok wcześniej. Wówczas również radiowcy docenili jej głos i dali pierwszą pracę w stacji radiowej. W 1985 roku po raz pierwszy zagrała w filmie - "Kolor purpury". W latach 90. ubiegłego stulecia rozpoczęła emisję programu "Oprah's Book Club", w którym twórcy opowiadali o swoich świeżo wydanych pozycjach książkowych. W 1986 roku związała się z pisarzem Stedmanem Grahamem, który wkrótce jej się oświadczył. Para nie wzięła jednak ślubu, ponieważ Oprah nie chciała brać na siebie obowiązków wynikających z małżeństwa.Oprah przed kampanią wyborczą Baracka Obamy powiedziała, że widziałaby go jako prezydenta. Niedługo później wystartował z kampanią, chociaż nic jej nie zapowiadało, a następnie wygrał wybory.Oprah Winfrey obecnie mieszka w Chicago, jednak posiada również nieruchomość w Montecito w Kalifornii. Jest jedną z najpopularniejszych osób na świecie. Jej instagramowy profil, na którym dzieli się zdjęciami i rozmaitymi przemyśleniami, obserwuje 20,6 milionów osób. Wydaje czasopismo "O, The Oprah Magazine" od 2000 roku.

Znana z: kultowego autorskiego programu "The Oprah Winfrey Show", który na antenie telewizyjnej gościł przez ćwierć dekady. W 2005 roku podczas jubileuszowego odcinka 276 osób zgromadzonych na widowni otrzymało od niej samochody Pontiac G6 sedan. Obecnie Oprah jest dyrektorem generalnym Harpo Productions i Oprah Winfrey Network. Zagrała również w jednym z odcinków serialu "Gotowe na wszystko", którego jest ogromną fanką.

Funkcja w filmie: Oprah Winfrey wzięła udział w kilkunastu produkcjach filmowych:"Kolor purpury" (1985);"Native Son" (1986);"Wyrzuć mamę z pociągu" (1987);"Pokochać" (1988);"Brothers of the Borderland" (2004);"Emmanuel's Gift" (2005);"Pajęczyna Charlotty" (2006);"Film o pszczołach" (2007);"Księżniczka i żaba" (2009);"Kamerdyner" (2013);"Selma" (2014);"Pułapka czasu" (2018).

Płyty: brak

Książki:"Rozmowy o duszy";"To, co wiem na pewno".

Nagrody:
 • 18 nagród Daytime Emmy;
 • 2 nagrody Primetime Emmy;
 • nagroda Tony;
 • nagroda Peabody;
 • Humanitarna Nagroda im. Jeana Hersholta.


 • LINK Instagram: @oprah


  Link FB: @oprahwinfrey
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index