Maria Stachurska

Maria Stachurska to polska realizatorka filmowa, producentka telewizyjna, redaktorka programowa, pisarka, a także mama Anny Lewandowskiej i Piotra Stachurskiego. Największą popularność przyniosła jej książka "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej" oraz film "Położna".

Imię: Maria

Nazwisko: Stachurska

Nazwisko panieńskie: brak informacji

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: brak informacji

Znak zodiaku: brak informacji

Zawód: realizatorka filmowa, producentka telewizyjna, redaktorka programowa, pisarka

Osoby - związki: - Maria Stachurska była w związku małżeńskim z Bogdanem Stachurskim. To znany operator filmowy, który współpracował z Markiem Brodzkim i Markiem Koterskim. Mężczyzna robił zdjęcia do serialu "Miłość nad rozlewiskiem", "BarON24" i "Nad rozlewiskiem" oraz produkcji kinowych, takich jak "Wiedźmin", "Ajlawju" czy "Ostatni dzwonek". Zostawił rodzinę w 2000 roku.

Rodzice: brak informacji

Dzieci: Maria Stachurska jest mamą Anny Lewandowskiej i Piotra Stachurskiego.

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Maria Stachurska to polska realizatorka filmowa, producentka telewizyjna, redaktorka programowa oraz pisarka. Prywatnie mama Anny Lewandowskiej i Piotra Stachurskiego oraz babcia trójki wnucząt. Film z 2020 roku "Położna" był jej debiutem. Jak sama mówi, o jego tworzeniu powiedziała córce dopiero po narodzinach wnuczki Klary. Pomagał jej jednak syn Piotr, który jest scenografem. Okazuje się, że to nie sama Maria Stachurska wpadła na pomysł napisania książki i zrobienia. Otrzymała tę propozycję po wystawie o Stanisławie Leszczyńskiej, do której to udostępniła prywatne materiały dotyczące cioci. Wystawa ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem m.in. wśród Austriaków, do których trafiła. Maria postanowiła więc złożyć scenariusz filmu do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej PISF. Nie spodziewała się jednak tak pozytywnego odbioru. W 2020 roku odbyła się premiera wyreżyserowanego przez Stachurską filmu dokumentalnego "Położna". Narratorkami filmu były m.in. Danuta Stenka i Hanna Polk. W tym samym roku miała też premierę napisana przez Marię książka "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej". To pierwsza pełna biografia położnej z Auschwitz-Birkenau. Pisarka ceniła swoją ciotkę za bohaterstwo, przyzwoitość oraz szacunek do drugiego człowieka. Podobnie jak Maria, Stanisława Leszczyńska była kobietą mocno wierzącą i kochającą ludzi. Stachurska miała zaledwie 16 lat, kiedy zmarła jej ciotka. Dokumenty, wspomnienia i zapiski dotyczące życia położnej są jej wielką pamiątką i źródłem wiedzy na temat ciotki. Co więcej, umożliwiły stworzenie dobrze odebranej przez czytelników autobiografii oraz filmu. Co Maria Stachurska lubi robić w wolnych chwilach? Okazuje się, że uwielbia malować m.in. ikony. W przeszłości namawiała swoją córkę Annę Lewandowską do zostania artystką. Malarzem został jednak młodszy potomek Marii Stachurskiej - Piotr. Mężczyzna ma dyplom plastyka państwowego o specjalizacji projektowanie wnętrz i kontynuuje rodzinne tradycje. Studiował też na warszawskim ASP na kierunku edukacja artystyczna. Nie tylko maluje obrazy, lecz także wykonuje witraże.

Znana z: filmu dokumentalnego "Położna" oraz książki "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej". Oba te dzieła to autobiografia Stanisławy Leszczyńskiej, ciotki Marii Stachurskiej. Była ona położną w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Nazywano ją "Mateczką" i Służebnicą Bożą Kościoła katolickiego. Swoje przeżycia opisała w pracy "Raport położnej z Oświęcimia". Stanisława Leszczyńska przyjęła ok. 3000 porodów, sprzeciwiając się rozkazom władzy obozowej. Film "Położna" jest debiutem Marii Stachurskiej.

Funkcja w filmie:
 • reżyserka filmu dokumentalnego "Położna" (2020)


 • Płyty: brak

  Książki:"Wszystko przemienić w dobro""Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej" (2020)

  Nagrody:Złoty BohaterON 2021 im. Powstańców Warszawskich za książkę "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej" (2021)

  LINK Instagram: brak

  LINK Facebook: brak
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index