Małgorzata Walewska

Małgorzata Walewska to znakomita śpiewaczka operowa, która pracuje w zawodzie od ponad 30 lat. Za występy na deskach wielu światowych teatrów zdobyła kilka nagród, a ponadto śpiewała u boku m.in. Placido Domingo czy Luciana Pavarottiego. Od kilku lat jest również jurorką w popularnym programie rozrywkowym "Twoja twarz brzmi znajomo". Prywatnie przez wiele lat była związana z Piotrem Kokosińskim, z którym ma córkę Alicję. Zobacz, z czego najbardziej znana jest Małgorzata Walewska!

Imię: Małgorzata

Nazwisko: Walewska

Nazwisko panieńskie: Walewska

Pseudonim: brak

Wzrost: 175 cm

Data urodzenia: 5.07.1965 r.

Znak zodiaku: rak

Zawód: śpiewaczka operowa

Osoby - związki:mąż Piotr Kokosiński (do 2014 r., zm. w 2016 r.)

Rodzice: matka Elżbieta Walewska, brak informacji o ojcu

Dzieci: córka Alicja Kokosińska (ur. 1993 r.)

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Małgorzata Walewska urodziła się 5 lipca 1965 roku w Warszawie. W wieku 29 lat z wyróżnieniem ukończyła stołeczną Akademię Muzyczną w klasie prof. Haliny Słonickiej. Pierwsze międzynarodowe nagrody zdobywała już za czasów studiów. Od 1991 roku współpracowała z Teatrem Wielkim w Warszawie, natomiast w latach 1996-1998 pojawiała się na deskach wiedeńskiej Staatsoper. Podczas swojej kariery występowała w wielu teatrach na całym świecie, między innymi w Madrycie, Lizbonie, Rzymie, Bolonii, Seattle, Krakowie, Las Palmas de Gran Canaria, Luksemburgu, Helsinkach, Waszyngtonie czy Atenach. Śpiewała u boku takich słynnych artystów, jak: Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Edita Gruberova czy Gary Guthman. W 1999 roku tygodnik "Time" umieścił ją w czołowej dziesiątce najsławniejszych Polaków. Od 2015 roku jest dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, który odbywa się w Nowym Sączu. Przez wiele lat była związana ze zmarłym w 2016 roku Piotrem Kokosińskim, z którym ma córkę Alicję.

Znana z: dziesiątek ról operowych oraz wykonywania utworów muzyki symfonicznej i oratoryjnej. Na przestrzeni lat wydała kilkanaście albumów lub pojawiała się na nich gościnnie. Poza karierą muzyczną realizowała się również w dubbingu, udzielając głosu jako panna Nana Noodleman w "Sing" z 2016 roku i jako Madame de Garderobe w "Pięknej i Bestii" z 2017 roku. Jako jedyna nieprzerwanie od marca 2014 pełniła funkcję jurorki w programie rozrywkowym Polsatu "Twoja twarz brzmi znajomo", za co trzykrotnie z rzędu była nominowana do Telekamery "Tele Tygodnia" w kategorii "Juror".

Funkcja w rolach operowych: - rola tytułowa w "Carmen"; - Dalila w "Samsonie i Dalili"; - Santuzza w "Rycerskości wieśniaczej"; - Charlotte w "Wertherze"; - Amneris w "Aidzie"; - Ulryka w "Balu maskowym"; - Cieca w "Giocondzie"; - Fenena w "Nabucco"; - Magdalena w "Rigoletcie"; - Paulina i Hrabina w "Damie pikowej"; - Olga w "Eugeniuszu Onieginie"; - Emilia w "Otellu" Giuseppe Verdiego; - Mikołaj Kopernik w "Universie - Operze Otwartej"; - Cassandra w "Cassandrze"; - Arnalta w "Koronacji Poppei"; - Aza w "Manru"; - Mamka w "Kobiecie bez cienia"; - Jokasta w "Oedipus rex"; - Księżniczka Eboli w "Donie Carlosie"; - Pani Quickly w "Falstaffie"; - Azucena w "Trubadurze"; - Kundry w "Parsifalu".

Płyty:
 • "Gala Lirica Vol.1" (1993);
 • "Te Deum" (1995);
 • "Voce Di Donna" (2000);
 • "Mezzo" (2000);
 • "Ave Maria - najpiękniejsze pieśni maryjne" (2001);
 • "Walewska i przyjaciele" (2004);
 • "Panta Rhei" (2004);
 • "Szymanowski, Wagner Songs" (2007);
 • "Przeboje Lata z Radiem 2007" (2007);
 • "Antena" (2009);
 • "Farny" (2009);
 • "Cudowny świat" (2010);
 • "Christmas Time" (2011);
 • "Mezzo" (2012);
 • "The Spirit of Tango" (2014);
 • "Wojciech Kilar: Missa pro pace" (2017).


 • Książki: brak

  Nagrody:I nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Alfredo Krausa w Las Palmas w 1992 roku;dwie nagrody dla najlepszego mezzosopranu na Międzynarodowym Konkursie im. Moniuszki w Warszawie w 1992 roku;Perła Honorowa w konkursie "Perły Polskiej Gospodarki" za krzewienie polskiej kultury na świecie w 2008 roku;nagroda w kategorii "Dzieło na nowo" za operę "Goplana" w 2016 roku;Złoty Medal Zasłużonym Kulturze Gloria Artis w 2016 roku.

  Link Instagram: @walewskamalgorzata


  Link FB: @mezzowalewska
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index