Jared Leto

Jared Leto to amerykański aktor filmowy, muzyk i wokalista rockowy. Jest frontmanem zespołu Thirty Seconds to Mars (30 Second to Mars). Za rolę w filmie "Witaj w klubie" otrzymał Oscara.

Imię: Jared Joseph

Nazwisko: Leto

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: -

Wzrost: 178 cm

Data urodzenia: 26.12.1971 r.

Znak zodiaku: koziorożec

Zawód: aktor, muzyk, reżyser

Osoby - związki: brak informacji

Rodzice: matka Constance Leto, ojciec Anthony L. Bryant (zm. w 1979 r.), Carl Leto (ojczym),

Dzieci: brak

Rodzeństwo: Matthias Bryant, Shannon Leto, Mateo Leto, Jamie Leto

BIO: Jared Leto urodził się w stanie Luizjana. Gdy miał 8 lat, jego ojciec popełnił samobójstwo. Wychowywany tylko przez matkę, często zmieniał z nią miejsce zamieszkania i prowadził koczowniczy tryb życia. Matka należała do ruchu hippisowskiego, dlatego od najmłodszych lat jej dzieci miały kontakt z muzyką, teatrem i malarstwem. Owocowało to próbami samodzielnego tworzenia muzyki przez braci. Jared z czasem zaczął interesować się również filmem, dlatego podjął naukę w School of Visual Arts w Nowym Jorku, gdzie wyreżyserował swój pierwszy film krótkometrażowy "Crying Joy", w którym również zagrał. Następnie uczęszczał do Corcoran School of the Arts and Design. W 1992 roku Jared przeniósł się do Los Angeles w poszukiwaniu angażów aktorskich. Początkowo występował w programach telewizyjnych. W 1995 roku miał miejsce jego debiut na dużym ekranie w filmie "How to Make a American Quilt". W 1998 roku Jared wraz z bratem Shannonem założyli zespół rockowy Thirty Seconds to Mars (potocznie 30 Second to Mars). Leto napisał większość tekstów na debiutancki krążek kapeli. Jednocześnie grał w filmach telewizyjnych i kinowych. Jego kariera muzyczna i aktorska nabierała tempa. Aktor, podejmując się każdej roli, przygotowywał się do niej miesiącami, przejmował realistyczne życie bohatera, z czego jest znany do dzisiaj. Do jego największych poświęceń należy m.in. dwumiesięczna bezdomność w Nowym Jorku i schudnięcie ponad 12 kg do wybitnej roli "Requiem dla snu". W latach 90. XX wieku Leto zaczął pojawiać się również w produkcjach kina niezależnego, np. w filmie "Highway". Od roku 2000 podejmuje się produkcji i reżyserii filmów krótkometrażowych. W 2013 roku dostał angaż w filmie "Witaj w klubie", w którym stworzył wybitną kreację transseksualnej kobiety Rayon. Za swoją niesamowitą przemianę i grę aktorską został nagrodzony Oscarem. Poza grą aktorską i sceną muzyczną Jared Leto jest również człowiekiem biznesu. W 2010 roku założył firmę eventową The One and Only Golden Tickets. W 2011 roku uruchomił platformę internetową VyRT, oferującą strumieniowanie na żywo. Od 2012 roku jest inwestorem linii lotniczych Surf Air. Jared Leto udziela się również politycznie. Jest aktywistą na rzecz praw gejów i praw zwierząt, wspiera liczne akcje charytatywne. W 2015 roku został globalnym ambasadorem fundacji WWF. Aktywnie uczestniczy we wszelkich przedsięwzięciach związanych z niesieniem pomocy na obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi.

Znany z: roli w filmach: "Cienka czerwona linia", "Witaj w klubie", "American Psycho", "Requiem dla snu". Jared Leto jest wokalistą amerykańskiej grupy rockowej 30 Second to Mars, z którą gra od 1998 roku.

Funkcja w filmie: - aktor w filmie "Moje tak zwane życie", 1994; - aktor w filmie "Ostatnie takie lato", 1996; - aktor w filmie "Śledztwo nad przepaścią", 1997; - aktor w filmie "Cienka czerwona linia", 1998; - aktor w filmie "Przerwana lekcja muzyki", 1999; - aktor w filmie "Requiem dla snu", 2000; - aktor w filmie "American Psycho", 2000; - aktor w filmie "Aleksander", 2005; - aktor w filmie "Mr. Nobody", 2009; - aktor w filmie "Witaj w klubie", 2013; - aktor w filmie "Legion samobójców", 2016; - aktor w filmie "Blade Runner 2049", 2017; - aktor w filmie "Outsider", 2018; - aktor w filmie "Dom Gucci", 2021; - aktor w filmie "Małe rzeczy", 2021; - aktor w filmie "Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera", 2021.

Płyty:album "30 Second to Mars", 2002;album "A Beautiful Lie", 2005;album "This is War", 2009;album "Love, Lust, Faith and Dreams", 2013;album "America", 2018.

Książki: brak

Nagrody filmowe:
 • 1999 - Nagroda Satelita za specjalne osiągnięcia dla najlepszej obsady filmowej w obrazie "Cienka czerwona linia";
 • 2012 - Gotham: Nagroda Publiczności za najlepszy film "Artifact" w reżyserii Jareda Leto;
 • 2012 - MFF Toronto: Nagroda Publiczności za najlepszy film dokumentalny "Artifact" w reżyserii Jareda Leto;
 • 2013 - CFCA w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w filmie "Witaj w klubie";
 • 2013 - FFCC w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w filmie "Witaj w klubie";
 • 2013 - LAFCA w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w filmie "Witaj w klubie";
 • 2013 - NYFCC w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w filmie "Witaj w klubie";
 • 2014 - Oscar w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w filmie "Witaj w klubie";
 • 2014 - Złoty Glob w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w filmie "Witaj w klubie";
 • 2014 - Critics Choice w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w filmie "Witaj w klubie";
 • 2014 - Satelita w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w filmie "Witaj w klubie";
 • 2014 - Independent Spirit w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w filmie "Witaj w klubie";
 • 2014 - Złoty Popcorn MTV za najlepszą przemianę na ekranie w filmie "Witaj w klubie";
 • 2014 - Nagroda Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych za najlepszą rolę drugoplanową w filmie "Witaj w klubie".


 • Nagrody muzyczne:Zespół Jareda Leto, 30 Second to Mars, wygrał ponad 80 prestiżowych nagród przemysłu muzycznego. Poniżej wybrane:2006 - Breakthrough of the Year Awards - nagroda imienna dla Jareda Leto w kategorii najlepszy artysta;2007 - Billboard Music Awards w kategorii współczesny artysta rockowy;2007 - Fangoria Chainsaw Awards - imienna nagroda w kategorii Książę Ciemności dla Jareda Leto;2007 - Planet dla najlepszego artysty rockowego roku;2008 - Bandit Rock Awards w kategorii przełomowy artysta;2008 - MTV Latinoamerica dla najlepszego międzynarodowego artysty rockowego;2010 - CMA - nagroda za najlepszy album międzynarodowy "This is War";2017 - MTV Europe Music Awards w kategorii najlepsza alternatywa.

  Link Instagram: https://www.instagram.com/jaredleto/

  Link FB: https://www.facebook.com/jaredleto
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index