Ilona Wrońska

Ilona Wrońska to polska aktorka, która pojawia się zarówno na deskach teatru, jak i szklanym ekranie. Od kilkunastu lat odgrywa rolę Kingi Brzozowskiej w popularnym serialu stacji TVN "Na Wspólnej". Ponadto pojawiała się w takich serialach, jak: "Kryminalni", "Licencja na wychowanie", "Komisarz Alex" oraz w filmach, jak "Arche. Czyste zło" czy "Proste pragnienia". Od 2021 r. widzowie mogą ją również oglądać w serialu "Pierwsza miłość". Prywatnie jest życiową partnerką aktora Leszka Lichoty, z którym ma dwójkę dzieci. Zobacz, jakie role Ilona Wrońska odgrywała w filmach i serialach.

Imię: Ilona Katarzyna

Nazwisko: Wrońska

Nazwisko Panieńskie: Wrońska

Pseudonim: brak

Wzrost: 171 cm

Data urodzenia: 17.09.1977 r.

Znak zodiaku: panna

Zawód: aktorka filmowa i serialowa

Osoby - związki:
 • partner Leszek Lichota (od 2015 r.), polski aktor filmowy i teatralny


 • Rodzice: -

  Dzieci: córka Natasza (ur. 24.07.2006 r.), syn Kajetan (ur. 2008 r.)

  Rodzeństwo: -

  BIO: Urodzona w Lęborku Ilona Wrońska od początku interesowała się tańcem i muzyką, w szczególności grą na gitarze. Ukończyła Technikum Rolnicze w Lęborku, jednak postanowiła nie wiązać swojej kariery z tym kierunkiem. Następnie postanowiła wybrać się na Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu dostała się po zaledwie jednym roku nauki i zdaniu odpowiednich egzaminów. Po zakończeniu edukacji debiutowała w roli Nataszy w spektaklu "Rodzina Wampira" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Szerokiej publiczności dała się jednak poznać dzięki występowi w serialu "Na Wspólnej". Debiut filmowy z kolei zanotowała w 2002 r. od roli Kingi Brzozowskiej w filmie "Arche. Czyste zło". Choć osobiście jeszcze nigdy nie zdobyła żadnej nagrody, w 2008 i 2013 r. serial "Na Wspólnej" z udziałem Wrońskiej dwukrotnie zdobył Telekamerę w kategorii Serial codzienny. Na początku kariery wystąpiła w trzech reklamach - Nizoralu (2003 r.), Nospy (2004 r.) i Idei dla Firm (2004 r.). Prywatnie jest partnerką aktora Leszka Lichoty. Para świadomie nie chce wziąć ślubu, twierdząc, że zdecydowanie lepiej czują się w związku partnerskim, pomimo potencjalnych niedogodności administracyjnych. Mają dwójkę dzieci. Zdecydowali się na ich kształcenie w warunkach domowych, co jest ich odpowiedzią na niezadowolenie wynikające z niskiego według nich poziomu edukacji w polskich szkołach. Wrońska lubi jazdę konną i szermierkę, a do tego zaczęła zagłębiać tajniki parapsychologii i reinkarnacji.

  Znana z: przede wszystkim wieloletniego wcielania się w rolę Kingi Brzozowskiej w emitowanym na antenie TVN serialu "Na Wspólnej". Można było ją oglądać również na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu (200 r.1), Teatru Polskiego w Bydgoszczy (2002-2003) i Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (2004 r.). Podczas studiów wystąpiła jako Mary-Jane w Teatrze Polskim we Wrocławiu w spektaklu pt.: "Przygody Hucka Finna" M. Twaina, w reżyserii J. Szurmieja. Ponadto wystąpiła w kilku odcinkach takich produkcji, jak "Kryminalni" (2004 r.), "Licencja na wychowanie" (2010 r.) czy "Komisarz Alex" (2016 r.). Od 2021 r. widzowie mogą ją oglądać w roli pisarki Miłki w serialu "Pierwsza miłość".

  Funkcja w filmie: - aktorka w filmie "Arche: Czyste zło"__(2002); - aktorka w serialu "Na Wspólnej" (2003 - obecnie); - aktorka w serialu "Kryminalni" (2004); - aktorka w serialu__"Licencja na wychowanie" (2010); - aktorka w filmie "Proste pragnienia" (2011); - aktorka w serialu__"Komisarz Alex" (2016); - aktorka w serialu "Mecenas porada" (2021); - aktorka w serialu "Pierwsza miłość" (2021).

  Płyta: brak

  Książki: brak

  Nagrody: brak

  Link Instagram: @ilona_wronska


  Link Facebook: @ilonawronska.official
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index