Ellie Goulding

Ellie Goulding to jedna z najpopularniejszych brytyjskich wokalistek. Wielką rozpoznawalność przyniósł piosenkarce utwór "Love Me Like You Do" z filmu "Pięćdziesiąt twarzy Greya". Poznaj wszystkie płyty Ellie Goulding i dowiedz się, z kim jest związana!

Imię: Elena Jane

Nazwisko: Goulding

Nazwisko panieńskie: Goulding

Pseudonim: Ellie

Wzrost: 165 cm

Data urodzenia: 30.12.1986 r.

Znak zodiaku: koziorożec

Zawód: piosenkarka

Osoby - związki:
 • Caspar Jopling (para od 2017 roku, małżeństwo od 2019 roku)


 • Rodzice: Arthur Goulding i Tracey Goulding.

  Dzieci: Arthur Ever Winter Jopling (ur. 2021 r.).

  Rodzeństwo: Isabel Goulding, Jordan Goulding i Alex Goulding.

  BIO: Ellie Goulding, a właściwie Elena Jane "Ellie" Goulding, to brytyjska piosenkarka i autorka tekstów. Urodziła się 30 grudnia 1986 roku w Lyonshall. Od najmłodszych lat interesowała się muzyką i graniem. Kilkuletnia Elena pokochała grę na klarnecie, a jako nastolatka rozpoczęła naukę gry na gitarze. Już w wieku 14 lat zaczęła pisać teksty piosenek. Ellie Goulding studiowała na brytyjskiej uczelni University of Kent. Swój pierwszy kontrakt podpisała z wytwórnią Polydor Records. W 2009 roku supportowała piosenkarkę Little Boots, a rok później wydała swój pierwszy debiutancki album pt. "Lights". Najpopularniejszym utworem z płyty jest "Starry Eyed", który otrzymał wysokie noty w Szkocji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dużą popularnością cieszył się również utwór "Your Song" będący coverem piosenki Johna Lennona. "Your Song" był numerem jeden nie tylko na świecie, lecz także w Polsce. Zajął też drugie miejsce w notowaniu Billboard Hot 100. Fani Ellie Goulding nie musieli oczekiwać na kolejną płytę zbyt długo. W 2012 roku pojawił się kolejny album gwiazdy zatytułowany "Halcyon". Utworem promującym drugą płytę Ellie Goulding był "Anything Could Happen", który napisała wspólnie z Jimem Eliotem. Singiel promujący "Halcyon" był numerem jeden na liście Hot Dance Club Songs. Otrzymał certyfikat Gold w Nowej Zelandii, Australii i Stanach Zjednoczonych. Zyskał też wysokie notowania w UK Singles Chart, Scottish Singles Chart i Polish Airplay Chart. Co więcej, single z płyty "Halcyon" promowały wiele seriali i filmów. Utwór "Burn" pojawił się w "Pamiętnikach wampirów", "You, My Everything" wykorzystano do serialu "Skins", a "Beating Heart" promował film pt. "Niezgodna". Kolejnym hitem w karierze Ellie Goulding był utwór "Love Me Like You Do" promujący film "Pięćdziesiąt twarzy Greya". Singiel przyniósł piosenkarce ogromną sławę i uznanie wśród krytyków. Za utwór "Love Me Like You Do" została nominowana do Nagrody Grammy w kategorii "Najlepsze solowe wykonanie - pop". Piosenka promująca film "Pięćdziesiąt twarzy Greya" osiągnęła wysokie noty w Hiszpanii, Włoszech, Australii, Polsce, Niemczech i dwudziestu innych krajach. Otrzymała status dwukrotnie diamentowej płyty i przez 4 tygodnie zajmowała pierwsze miejsce na liście UK Singles Chart. "Love Me Like You Do" zajął pierwsze miejsce na liście Adult Top 40 i trzecie miejsce na Billboard Hot 100. Dużą popularnością cieszył się również teledysk singla, który zapewnił Ellie nominację MTV Video Music Awards 2015 w kategorii "Najlepszy teledysk żeński". W 2017 roku pojawiła się zapowiedź nowej płyty piosenkarki, ale oficjalna premiera albumu miała miejsce trzy lata później. W 2018 roku wydała utwór "Close To Me", który znalazł się na czwartej płycie Ellie pt. "Brightest Blue". Na utworach z ostatniej płyty Ellie można usłyszeć DJa Kygo, Lauv, Diplo, Juice Wrld, Swae Lee czy Blackbear. Obecnie piosenkarka skupia się na swoim życiu prywatnym. Jest szczęśliwą żoną Caspara Joplinga, z którym wychowuje synka Arthura.

  Znana z: utworów "Starry Eyed", "Anything Could Happen", "I Know You Care", "I Need Your Love'' czy "Burn". Ogromną popularność przyniosła jej piosenka do filmu "Pięćdziesiąt twarzy Greya", czyli "Love Me Like You Do".

  Funkcja w filmie: Ellie Goulding pojawiła się w krótkometrażowym filmie dokumentalnym "Lennon or McCartney" z 2014 roku. Była jedną z gwiazd, która udzieliła odpowiedzi na pytanie, który tytułowy muzyk jest jej zdaniem lepszy.

  Płyty: - "Lights" (2010); - "Halcyon" (2012); - "Delirium" (2015); - "Brightest Blue" (2020).

  Książki: Ellie Goulding: "Fitter. Calmer. Stronger", Orion Publishing Co, 2021.

  Nagrody: Ellie Goulding zdobyła 26 nagród. Najważniejsze z nich to Billboard Music Awards, Brit Awards, iHeartRadio Music Awards, MTV Italian Music Awards, NRJ Music Award i Global Leadership Awards.

  Link Instagram: @elliegoulding


  Link FB: @elliegoulding
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index